yhdyssana

Miten tämä on?

Kielioppisääntöhän on, että yhdyssanan tunnistaa siitä, että siinä vain jälkimmäinen sana taipuu. Siis: pikkuveli, pikkuveljelle, pikkuveljestä jne.

Mutta miten sitten on olemassa kuitenkin sellainen sana kuin vanhapiika. Tai vanhapoika.

Kyllä vanhapiika -sanassa taivutetaan molemmat sanat ja silti kirjoitetaan yhteen. Siis: vanhallepiialle, vanhanpiian, vanhaksipiiaksi... jne.

Jos kirjoitan, että vein naapurin vanhallepiialle postia, niin eikö se ole oikein kirjoitettu? Jos nimittäin kirjoitan, että vein naapurin vanhalle piialle postia, sanan merkitys muuttuu. Silloinhan tarkoitan naapurin ikääntynyttä apulaista.

Vanhapiika -sanan merkityksen taas jokainen tietää, sehän on ikääntynyt naimaton nainen, ihan eri asia kuin iäkäs palvelijatar.

8

652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäys

      Lisään vielä. En ole koskaan kuullut tätä sanaa taivutettavan : vanhapiialle, vanhapiiaksi jne. Näin se ilmeisesti pitäisi sääntöjen mukaan kai mennä, mutta en vain ole ikinä kuullut sitä sanaa noin taivutettuna. Kyllä aina sanotaan niin että molemmat sanat taipuu ja myös kirjoitetaan yhteen.

    • Sääntölähde
    • Tarkistavinani

      Piia on ollut suosittu etunimi, maastamme löytyy VRK:n tilastojen mukaan kahdeksatta tuhatta nimenkantajaa. Nimi on ollut suosiossa lähinnä vuosien 1960–2000 välisenä aikana, joten valtaosaa Piioista ei voine pitää vielä vanhoinakaan.

    • Heh...

      Kolkuttaako omatuntoasi?

    • Olet oppinut tai keksinyt väärän yhdyssanasäännön, ja nyt ihmettelet, kun todellisuus ei vastaakaan sitä.

      Yleispätevin yhdyssanasääntö on, että sanaliitossa kummankin osan alkutavulla on pääpaino, kun taas yhdyssanassa jälkiosan alkutavulla on vain sivupaino.

      Tähänkin sääntöön on koko joukko poikkeuksia. Syynä on lähinnä se, että kielen sääntöihin on otettu joitakin muodollisia periaatteita, joilla kirjoitusasua on pyritty yhtenäistämään. Mutta useimpiin tapauksiin painotussääntö on riittävä. Tosin sen soveltaminen edellyttää, että osaa puhua suomea oikein...

    • Viran puolesta

      Kyllä aloittajan mainitsema sääntö oli kansakoulussa 50-luvulla ihan yleinen. Olen sen itsekin sieltä sisäistänyt.
      Täällä nykynuoriso ei vaan tunne entisiä oppeja, vaan uskoo ja käyttää kaikkia hassuja uusia temppuja, mitä nuoremmat kielikellojen ja oppikirjojen tekijät tekoviisaina ja julkisuudenkipeinä esittävät totena kaikkine teennäisyyksineen.

      Korpelan mainitsema painotussääntö täytynee olla tuoreudessaan vasta tältä vuosikymmeneltä. Tai juuri itse keksitty? Se sekottaa ja romuttaa kaikki vanhat säännöt kokonaan. Ei hyvä.

      • ....,,,,

        Noista piioista ja pojista sen verran, että takavuosina ns. vanhanpiian- ja vanhanpojanveroa perittiin jo 24-vuotiaasta alkaen.


    • ¤#"!

      Kyllä tuo aloittajan sääntö tepsi koulussa vielä 80-luvullakin, sen jälkeen en ole koulua käynyt, joten en tiedä, onko säännöt muuttuneet.

      Ihan yleisesti neuvottiin, että jos ei tiedä, kirjoittaanko sanat yhteen vai erikseen, pitää ajatella, taipuuko molemmat vai vain jälkimmäinen sana. Jos vain jälkimmäinen taipuu, silloin kirjoitetaan yhteen.

      Tuossa linkssä sanottiin muodon "isosiskolle" olevan uudempi malli. Ohhoh, kyllä minä vaan olen pienestä asti kuullut sanottavan "isosiskolle, isosiskoa, isosiskon..." jne samalla lailla kuin "isoveljen, isoveljelle, isoveljeä..."

      Mutta ei tuo vanha perussääntö tosiaan ihan kaikissa tapauksissa päde. Onhan esim. lukusanat, kuten vaikkapa "kaksikymmentä." Ei todellakaan kirjoiteta, että kahden kymmenen vuoden kuluttua. Yhteen ne sanat kirjoitetaan, vaikka molemmat sanat taipuvat.

      Tuo painotussääntö on kyllä aika hankala. Eivät kaikki välttämättä edes tunnista sanojen painotuksia, sen huomaa vasta vaikkapa ulkomaalaisen puheesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8108
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3912
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1380
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      33
      1224
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1109
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      980
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe