Miksi on niin yleistä, että ihminen ei näe vikoja itsessään ja saattaa suureen ääneen moittia jossakussa toisessa sellaista piirrettä, joka on hänessä itsessään vielä selkeämpänä? Voiko tällainen taipumus suojata ihmisen psyykeä romahdukselta? Mitä tapahtuu, jos ihmisen silmät hänen itsensä suhteen avautuvat?
Epäilen nimittäin, että itselleni on käynyt juuri niin ja seurauksena on pahanlainen henkinen lamaannus. Olen oivaltanut, että nekin piirteet, joita olen aikaisemmin ylpeänä kantanut, ovat objektiivisesti tarkasteltuna kielteisten piirteiden ilmenemismuotoja. Olen vain aikaisemmin kääntänyt ne positiiviseen valoon. Ja tätä omien piirteiden paremmaksi kääntämistä huomaan nykyään toisissa ihmisissä jatkuvasti.
Olen myös huomannut ihmisten menevän hyvin hämilleen, kun usein heidän haukkuessaan tai pilkatessaan jotakuta kolmatta henkilöä minulle, totean hetken mietittyäni, että minä olen juuri tuollainen.
Terapeutit usein pitävät toipumiseni kannalta lupaavana sitä, että osaan analysoida itseäni niin tarkoin. Minusta se taas on kaikkien ongelmieni alkusyy. Ihmisen ei ole tervettä nähdä itseään viileän analyyttisesti ja purkaa ajatusmaailmaansa osiin jokaisessa tilanteessa. Suurin osa ihmisistä tuntuu elävän tyytyväisinä omassa itsepetoksessaan, minun kohdallani se rakennelma jostakin syystä hajosi ja suuresti epäilen että sitä voisi enää saada uudelleen kasaan.
Subjektiivinen itsekäsitys
1
99
Vastaukset
- Takkiinsa saanut
Muisto nuoruudesta ja koulun urheilutunnin vaatteittenvaihtohuoneen oppilaiden välisestä ilmapiiristä. Minä arvostukseni oli siinä vaiheessa jo vähän noussut. En kuulunut enää pahiten kiusattaviin, mutta eräs tyttö oli perinyt paikkani,
Kuulin, että oli tapahtunut jotakin, että sillä kertaa kiusattu tyttö itki. Minä istuin koviksien takana eräällä penkillä ja sanoin heille sieltä takaa MIKSI TE SITÄ AINA KIUSAATTE?
Kövikset hätkähtivät ja kääntyivät minuun päin ja sanoivat, että kuka se siellä vikisee? Tarkoittivat minun pelokasta ääntäni, joka sillä kertaa ja usein muulloinkin puhui asiaa. Olin nuori tyttö, joka tunsi empatiaa ja olin puolustanut luokkatoveriani. Koulu oli vanhan ajan tyttölyseo, ettei siellä kiinni käyty. Soitettiin vaan suuta, naurettiin uhrille ja jopa matkittiin uhrin olemusta ja tapoja,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403037- 722605
- 1742344
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362085- 181456
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231383Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411376- 101264
- 131259
- 221231