Käänteinen sanajärjestys

Terve,

Edellyttääkö käänteinen sanajärjestys (jossa verbi on ennen subjektia) yleensä sitä, että verbiä edeltää adverbiaali?

Esim. käykö sanoa,

"Ilmestyi mies oviaukosta."

vai odotettaisiinko ilmaisun "oviaukosta" olevan lauseen alussa, että lause ei kuulostaisi oudolta?

Muistaakseni en ole nähnyt (olen yhdysvaltalainen suomen oppija) esimerkkiä, jossa verbiä ei edeltäisi subjekti, objekti tai adverbiaali, paitsi jos

1) verbin subjekti on jätetty pois: esim. "uin Kulojärvessä"

2) verbillä on liite kuten -han/-kin/-pa: esim. "Jaakko harkitsee bemarin ostamista. Ovathan uusimmat mallit voittanut paljon palkintoja."

Onko muita yhteyksiä, joissa lause voi alkaa verbillä, ilman mitään edeltävää?

Kiitos

9

174

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kummia luuloja

      Riippuu paljolti sitä, mistä kielestä puhutaan. Suomessa sanajärjestyksen määräävät yksinomaan tyyli ja painotus.

    • vakavikko

      Kyllä kyllä, "puhutaan tai kirjoitetaan, sanajärjestys on suomessa melko vapaa."

      https://www.cs.tut.fi/~jkorpela/kielenopas/10.3.html

      Mutta kuten ensimmäisestä vastauksestakin voi päätellä, tältä palstalta ei kannata vakavissaan kysellä ainakaan näin vaikeita asioita. On etsittävä hakupalveluilla asiallisempia lähteitä.

      • Juuri tuon sivun luettuani päätin avata asiaa selventävän ketjun.

        Kaikki sivun esimerkit käänteisestä sanajärjestyksestä alkavat adverbiaalilla (jos "koska"/"kun"-lauseita pidetään adverbiaaleina). Mutta ei sanota suoraan, onko tämä ainoa mahdollinen rakenne käänteiselle sanajärjestykselle, ja jos ei, mitä muita vaihtoehtoja on.


      • Ainakin annat oman panoksesi palstan tason pitämiseen melko alhaalla. Väärä sitaatti huolehtii siitä. Mainitsemallasi sivulla ei ole tekstiä, jonka olet pannut lainausmerkkeihin.


    • Hei GV,

      >>Esim. käykö sanoa,
      Ilmestyi mies oviaukosta.>Onko muita yhteyksiä, joissa lause voi alkaa verbillä, ilman mitään edeltävää?

      • Hei Hakro,

        >> Ei käy, paitsi runossa.

        Kiitos!

        >> Juuri esitit esimerkin: kysymyslause alkaa useinkin verbillä.

        Minun piti selittää, että kysymykseni koski vain väitelauseita.


      • ............

        "Ilmestyi mies oviaukosta" voidaan sanoa muutenkin kuin runollisesti. "Ilmestyi" on silloin korostettu; sillä väitetään vastaan, eli joku on aiemmin väittänyt, että mies ei ilmestynyt oviaukosta, vaan tuli oviaukosta - eh - "jotenkin muuten".

        "Hän osti auton" = He bought a car.

        "Osti hän auton" = Oh yes, he did buy a car.

        "Auton hän osti" = It was a car he bought (not something else).

        --->

        "Mies ilmestyi oviaukosta" = The man appeared at the door/doorstep/doorway
        "Oviaukosta ilmestyi mies" = A man appeared ...
        "Ilmestyi mies oviaukosta" = Oh yes, appear he did at the doorstep


    • Käänteinen sanajärjestys ei edellytä mitään erityistä, mutta normaalina (asiaproosan normaalipainotteisena ilmauksena) sitä voidaan yleensä pitää vain silloin, kun subjekti ilmaisee jotain asiayhteydessä uutta, kuten lauseessa "Oviaukosta ilmestyi mies". Tällaisten lauseiden rakenteeseen kuuluu, että ensin mainitaan olennaiset olosuhteet ja sitten uusi asia, joten niissä on yleensä ennen predikaattia ainakin yksi adverbiaali.

      Kyse ei siis varsinaisesti ole syntaktisesta rajoituksesta, vaan semanttisesta. Siksi runokielessä voidaan sanoa "Tuli kirkkoon mies ja lapsi" ja "Punertaa marjat pihlajain". Proosassa rajoituksena on lähinnä se, että verbillä aloittaminen on töksäyttävää: lukija viedään keskellä toimintaa kertomatta mitään kontekstia ensin. Kun normaalipainotteinen sanajärjestys on SVO (subjekti, verbi, objekti), niin verbialkuisuus luo poikkeuksellisen vaikutelman.

      Sellaisilla liitteillä kuten -han, -kin ja -pa lievennetään töksäyttävää vaikutelmaa ja selvennetään, että verbillä aloittaminen on tarkoituksellista ja painottaa verbiä.

      Subjektin pois jättäminen ei merkitse poikkeusta, koska kun subjektia ei ole pantu ilmi, ei sanajärjestys voi olla sen enempää käänteinen kuin suorakaan. Verbialkuisuutta se toki voi merkitä.

      Väitelauseissa on verbialkuisuus normaalia vastattaessa kysymykseen, jolloin vastaus useinkin koostuu pelkästä verbistä ("Kävitkö jo äänestämässä?" "Kävin."), mutta verbiä voi hyvin seurata adverbiaalikin ("Kävin toki" tai "Kävin heti aamulla").

      Myös inttävissä lauseissa verbialkuisuus on tavallista: "On se totta!" Verbin painottaminen puheessa vastaa tavallaan liitteen käyttöä; tosin varsin usein inttämistä vielä tehostetaan liitteellä: "Onpa se totta!" Tai oikeastaan vasta tällainen on inttävää, lauseen esittämistä vastoin toisen väitettä, kun taas "On se totta!" on itsessään vain vakuuttelevaa – sillä voidaan yrittää torjua pelkkiä epäuskon ilmauksia eikä nimenomaisia vastaväitteitä.

      Seuraa tästä se, että muissa tapauksissa väitelauseen verbialkuisuus vaikuttaa yleensä omituiselta. Edellä oleva virke hämmentää. Sen tulkinta ohjautunee sellaiseksi, että se näyttää olevan ”On se totta!” -tyyppinen eli vakuutteleva: ”seuraa” on painokas, ja virkkeellä yritetään torjua epäilys siitä, että ei seuraisikaan.

      • gv2014

        Paljon kiitoksia selvennyksestä. (Samoin nimimerkille ".....".)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1546
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1367
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1092
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe