Mikä ääni marraskuun yössä?

Einäykuhinaa

Eilen illalla kun seisoskelin maaseudulla talon pihalla, niin huomioni kiinnitti pihapiiristä lähes kaikkialta kuuluva rapiseva ääni, joka välillä muistutti sadepisaroiden putoilua kuivien lehtien päälle. Lämpötila oli aika lailla nollassa, ja taivas oli tähtikirkas. Lämpötila oli laskemassa, eikä tuullut. Puissa ja pensaissa ei ollut enää lehtiä, joten niiden putoamisesta ei voinut olla kysymys.

Kun tutkin taskulampun avulla ympäristöä, en nähnyt minkäänlaista liikettä missään. Jos kyseessä olisivat olleet esimerkiksi metsähiiret tai metsämyyrät, niin pakostakin olisi näkynyt silloin tällöin eläin myös maanpinnalla tai ainakin lehtien liikettä jossakin. Rapinaa tuli kirjaimellisesti kaikkialta, eikä aikaisemmin näkemäni myyrät ja hiiret, eivätkä edes rotat ole tuollaisella laajuudella ääntä saaneet aikaiseksi.

Välillä rasahdus tai rapina tuli aivan vierestä, mutta mitään ei silti näkynyt taskulampun valossakaan.

Ainoa selitys, minkä keksin, liittyi jäähtymiseen. Aikaisemmin päivällä oli ollut sumuista, ja kuten jo sanoin, lämpötila oli laskemassa ja yötaivas oli tähtikirkas. Kun tutkin maassa olevia lehtiä, niin huomasin, että osa niistä oli aivan märkiä ja sulia, osa taas oli jäässä, vaikka olivat maassa aivan vierekkäin. Pensaiden oksat olivat myös märät, vaikka ei ollut satanut.

Voisiko tällaista jatkuvaa ja melko kovaäänistä rasahtelua ja rapsahtelua syntyä jäätymisen myötä? Mietin myös veden alijäähtymistä. Voisiko se tiivistymisytimien puutteessa jäätyä suoraan kasveihin kiinni ja aiheuttaa pikajäätymisen ja rapinan?

0

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

        Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
        Maailman menoa
        6
        2449
      2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

        Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
        Maailman menoa
        65
        2258
      3. Miten kauan sulla menisi

        Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
        Ikävä
        200
        1276
      4. Miksi me oikein

        Rakastuttiin?
        Ikävä
        71
        1088
      5. Kaivattusi silmin

        Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
        Ikävä
        107
        1071
      6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

        ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
        Maailman menoa
        214
        909
      7. Martina ja Matias

        Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
        Kotimaiset julkkisjuorut
        211
        899
      8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
        Suomussalmi
        10
        827
      9. Millaisia tunteita

        Sinulla on minua kohtaan?
        Ikävä
        47
        769
      10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

        Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
        Suhteen aloittaminen
        49
        741
      Aihe