Mikä ääni marraskuun yössä?

Einäykuhinaa

Eilen illalla kun seisoskelin maaseudulla talon pihalla, niin huomioni kiinnitti pihapiiristä lähes kaikkialta kuuluva rapiseva ääni, joka välillä muistutti sadepisaroiden putoilua kuivien lehtien päälle. Lämpötila oli aika lailla nollassa, ja taivas oli tähtikirkas. Lämpötila oli laskemassa, eikä tuullut. Puissa ja pensaissa ei ollut enää lehtiä, joten niiden putoamisesta ei voinut olla kysymys.

Kun tutkin taskulampun avulla ympäristöä, en nähnyt minkäänlaista liikettä missään. Jos kyseessä olisivat olleet esimerkiksi metsähiiret tai metsämyyrät, niin pakostakin olisi näkynyt silloin tällöin eläin myös maanpinnalla tai ainakin lehtien liikettä jossakin. Rapinaa tuli kirjaimellisesti kaikkialta, eikä aikaisemmin näkemäni myyrät ja hiiret, eivätkä edes rotat ole tuollaisella laajuudella ääntä saaneet aikaiseksi.

Välillä rasahdus tai rapina tuli aivan vierestä, mutta mitään ei silti näkynyt taskulampun valossakaan.

Ainoa selitys, minkä keksin, liittyi jäähtymiseen. Aikaisemmin päivällä oli ollut sumuista, ja kuten jo sanoin, lämpötila oli laskemassa ja yötaivas oli tähtikirkas. Kun tutkin maassa olevia lehtiä, niin huomasin, että osa niistä oli aivan märkiä ja sulia, osa taas oli jäässä, vaikka olivat maassa aivan vierekkäin. Pensaiden oksat olivat myös märät, vaikka ei ollut satanut.

Voisiko tällaista jatkuvaa ja melko kovaäänistä rasahtelua ja rapsahtelua syntyä jäätymisen myötä? Mietin myös veden alijäähtymistä. Voisiko se tiivistymisytimien puutteessa jäätyä suoraan kasveihin kiinni ja aiheuttaa pikajäätymisen ja rapinan?

0

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Alle 15 oli

        Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
        Vimpeli
        96
        2683
      2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

        Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
        Maailman menoa
        205
        1705
      3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

        Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
        Ikävä
        117
        1618
      4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

        Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
        Suomalaiset julkkikset
        41
        1481
      5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

        Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
        Ikävä
        64
        1242
      6. Juhannusterveiset kaivatulle

        Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
        Ikävä
        76
        1025
      7. Kaupunki osti Absin

        Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
        Haapavesi
        56
        989
      8. Rakastan sinua

        Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
        Ikävä
        81
        954
      9. Sä oot kyllä

        Aika erikoinen nainen
        Ikävä
        45
        877
      10. Millaistakohan

        Sun kanssa suhde olisi?
        Ikävä
        62
        849
      Aihe