Absoluuttisen paras piparkakkuohje?

Hifisti

Kertokaa piparkakkuohjeita, jotka olette kokeneet absoluuttisesti parhaiksi. Sellaisia jotka ovat pistäneet esiin aivan erityisen positiivisella maullaan ja koostumuksellaan.
Ohjeita on valtavasti pienillä ja suurilla nyanssillisilla eroavaisuuksilla, mutta haluan nyt yksilöitä jotka ovat korkeinta priimaa. Piparkakut ovat komponenteiltaan melko kompleksi tuotos ja tasapainon täytyy olla optimaalinen kun mukana on niinkin montaa ainesosaa.

Itse suosin piparkakkuja, jotka ovat yleistetysti: täyteläisiä, rikkaita ja pehmeähköjä. Suositelkaa mieluiten ohjeita joilla saa näihin adjektiiveihin sopivia piparkakkuja.

9

1192

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KMIKON TISUPIPARIT
      ------------------------------
      KAULITUSTA PIPARITAIKINASTA IRROTELLAAV VAIK PYÖREÄKÄRKISTEN TÄHTÖSTEM MALLISIJA PIPAREITA LEIVIMPAPRUN PÄÄLLE UUNIPELLILLE.
      JOKAISEN PIPARIN KESKELLE LAITETAAN VIITISEN MAKEAA, KUIVATTUA KARPALOA JA HIUKKASEN TUORETTA MANTELIROUHETTA. PÄÄLLENSÄ VALUTETAAN RUOKALUSIKALLINEN VAAHTERASIIRAPPIA.

      JOKAISEN PÄÄLLE ASETELLAAN VAROEN UUS PIPARI, HIUKKASEN REUNOJA PAINELLEN. PIPAREIDEN KESKUSTAAN KEHITTYNEET PIKKU KUMMUT KAUNISTETAAN VIEL YHDELLÄ TAI USEAMMALLA KARPALOLLA TAI MEHEVÄLLÄ RUSINALLA.

      NÄIN ON RAKENNETTU NEITOSTEN NÄNNIPIHOJA HIUKKASEN MUISTUTTAVIA, MAKOISIA, TÄYTETTYJÄ TISUPIPAREITA. NE VIEL TIETENKIN SOVELIAASSA LÄMMÖSSÄ HELLÄSTI KYPSYTELLÄÄN. SEN JÄLKEEN PÄÄLLYKSIÄ SOPPII VIEL TOMUSOKERILLA KORISTELLA.
      KARPALOIDEN TILALLE ILIMAMMUUTA VAIK KEITETTYJÄ LUUMUJA, LUUMUHILLOOKIIL LAETTOOV VOEJJAAN, TAI TAATELEITA.

      OLOKEEPA ERITTÄEH HYVÄT! OESPA MUKAVA KUULLA, LUKKEEM MIELUSISTA NÄKÖ-, MAKUELÄMYKSISTÄ!
      22.11.2014 tisupiparin keksijä, kiiom mikko tammerforssin nuapurist

      • Mää vaan

        Ny meni korvat lukkoon. Kauhee huuto hyvän perään. Tairan lämmittää saunan. Onneks vaimo, ny jo varttuneessa iässäkin on sen verran terhakkatissinen ettei se niitä saa mun korville. Kai tää iso pääki vähä vaikuttaa mut olis komee viälä tänään kuulla jotain. Vaikka sen, että ny olis piparia tarjolla. 44 vuatta vanha resepti. Anopin parasta antia....Hyvää joulun odotusta !


    • Kuohkeimmat piparit saa kun voin ja puolet sokerista vaahdottaa ,munat ja toisen puolen sokerista myös vaahdottaa ,keittää siirapin ja mausteet. Sitten yhdistää haaleaan siirappiseokseen vaahdot varoen ja jauho-soodaseoksen viimeisenä.Takuu kuohkeita kun ei kaulitse liian ohueksi

      • kemia=aineiden suhde

        Olisin ehdottanut hifistille lähileipomon pipareita, itse tykkään ohuista, rapeista, ruotsalaistyylisistä, makuasia.

        Mutta tosiaan, hitaasti hyvää(?) tulee : Keittelet siirappia, voita mausteita (paljon, oman maun mukaan), jäähdytät kunnolla. Sitten vatkattu kananmuna, lisää sokeria, ripaus suolaa, lievä yliannos ruokasoodaa vehnäjauhoja ( rippunen ruisjauhoja.) Taikina yöksi jääkaappiin lepäämään.
        Seuraavana päivänä leivot, ensin pari koepiparia kuumaan uuniin, että näet miten taikina käyttäytyy paistettaessa.

        Onnea, älä polta montaa pellillistä!


      • lisää kemiaa
        kemia=aineiden suhde kirjoitti:

        Olisin ehdottanut hifistille lähileipomon pipareita, itse tykkään ohuista, rapeista, ruotsalaistyylisistä, makuasia.

        Mutta tosiaan, hitaasti hyvää(?) tulee : Keittelet siirappia, voita mausteita (paljon, oman maun mukaan), jäähdytät kunnolla. Sitten vatkattu kananmuna, lisää sokeria, ripaus suolaa, lievä yliannos ruokasoodaa vehnäjauhoja ( rippunen ruisjauhoja.) Taikina yöksi jääkaappiin lepäämään.
        Seuraavana päivänä leivot, ensin pari koepiparia kuumaan uuniin, että näet miten taikina käyttäytyy paistettaessa.

        Onnea, älä polta montaa pellillistä!

        Jatkan: ei liikaa jauhoja taikinaan!
        Mieluummin vähän löysähkö (=vaikeasti käsiteltävä).
        Jauhoja täytyy kuitenkin lisätä kaulittaessa. Taikina välillä jääkaappiin=helpompi käsitellä.


    • mummo 58

      olen jo koht 30 vuotta tehnyt Otavan klassikko kirjan KOTIRUOKAA ohjeen mukaisia joulu pipareita Mutta laitan aina vähintään kaksinkertaisen määrän inkivääriä ja kanelia. eivät ole plassun makuisia, vaan maistuvat pipareilta, täyteläisesti. ja jätän ihan vähän jauhoista pois ettei tule liian kuivaa taikinaa, ja kuten moni jo mainitsi, jätä piparit hieman paksummiksi. mitään pippureita yms mausteita en ole käyttänyt. hyviä ovat olleet.

    • Absoluuttinen fiilis

      Jos haluaa ohkaisia pipareita, niin on tärkeää käyttää oikeaa voita ja pitää taikina viileänä niin että voi on jähmeää. Margariini on pehmeämpää, siitä ei saa yhtä ohuita pipareita. Vasta paistetut piparit ovat yleensä rapsakoita, mutta niistä saa pehmeitä ja suussa sulavia kun säilyttää peltipurkissa pari viikkoa.

      Omia lempiohjeita on kolme, kaksi niistä on perintöä isomummulta. Vanhin käsin kirjoitettu on kulkenut suvussa jo yli 100 vuotta ja on ruotsalaista alkuperää. Se lähtee niin, että otetaan naula voita ... jo sen ohjeen esille ottamisesta tulee joulumieli. Toinen lempiohje on isomummun oma veriso, jossa on mukana maustepippuria. Ne piparit on molemmat sellaisia, joita mummu käytti ja joista tulee mieleen lapsuuden joulut. Minulle makuhifistelyä tärkeämpää on, että saa itselle oikean tunnelman. Kolmas hyväksi havaittu ohje on Paraisten piparkakkujen ohje, joka on käytössä aika monella suomalaisella. Siitäkin tulee hyvin joulumieli. Valitsen jonkin niistä kolmesta fiiliksen mukaan.

      Meillä leivotaan piparit joka vuosi itsenäisyyspäivän aikoihin. Taikinan teen viikkoa etukäteen niin että mausteiden maut tasaantuvat rauhassa ennen leipomista.

    • Panhandle (alkup.)

      Se, mikä on paras pipariohje, on tietysti makuasia. Mistä mausteista pidät, pitääkö piparien olla paksuja vai ohuita, rapeita vai vähemmän rapeita jne.

      Minulle ainoa oikea pipariohje on Paraisten piparit (googlaa tai etsi kirjoista, löytyyn monesta paikasta). Piparien pitää myös olla mahdollisimman ohuita, joten taikina pitää kaulita niin ohueksi, että se juuri ja juuri vielä pysyy koossa.

    • rapsakoitaraidoilla

      Ostimme Lidlistä Jouluaitta 400g punaisessa muovirasiassa pipareita, kaakaoraitoja päällä, tosi maukkaita pipareita, valmistettu Ruotsissa.
      Hintakin oli muistaakseni vain 2.50 euroa.

      Ostakaa, jos tykkäätte hyvinmaustetuista pipareisa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3641
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2393
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      901
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      831
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      810
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      795
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      779
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      686
    Aihe