Kvinoan huuhtelu?

Gluten-free nainen

Miten kvinoaa voi huuhdella? Se menee siivilästä läpi niin että solina käy. Harsoja en ole löytänyt mistään kaupasta, ja siivilöitäkään en viitsisi ostaa kaappia täyteen eri kokoisia. Onko mitää keinoja kellään? Jelppiä!

10

9762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justasuggestion

      Huuhtelu kahvin suodatinpussin läpi samaan tyyliin kun jugurttia suodattaessa tzatzikia varten?

    • Gluten-free nainen

      Aaaaa, kas kun ei tullut mieleen! Jättikiitos vinkistä!!!!!!!!!!
      Nyt pääsen vihdoin syömään kvinoaa, joka tuolla kaapissa on tovin odotellutkin.
      Kiitos vielä kerran!! :D :D :D

    • mfmfmff

      Voi huuhdella niinkin, että laittaa kvinoan purkkiin, vettä päälle ja kaataa pintaveden pois sitten kun jauhot/ryynit on laskeutuneet pohjalle. Yksi huuhtelukerta ei riitä karvasaineiden poistoon, eikä välttämättä lähde useammallakaan.

    • lkdlflafldfks

      Kannattaa varmaan yhdistää noi kaksi yllä mainittua neuvoa. Tulee muuten jonkin verran hukkakaatoa. Purkissa voi huuhdella moneen kertaan ja suodatinpussi estää hukkaan menon :).

    • Gluten-free nainen

      Hei,
      Kiitos vinkeistä! Ehdottomasti tarvitsee kokeilla :D

    • sideharso kehiin

      sideharsoa / vauvanvaippa kankaasta siivilän pohjalle ja sen voi käyttää pesun jälkeen uudelleen. Olen ao viritelmän upottanut vedellä täytettyyn kulhoon ja sitten juoksevalla huuhdellut

      Aikoinaan neuvokas mummoni opetti tuon marjojen paseeraukseen , jäi " kivet kankaalle" !!

      • kvinoasta moneksi

    • höpöhöpöhöpö

      Siis miten harvalankainen siivilä sinulla on käytössä? Normaalit kaupan hyllystä ostetut kyllä estävät kvinoan pääsyn viemäriin.

      Tosin en kvinoaa edes harkitsisi ruoaksi - rakenne epämiellyttävä ja maku olematon, mutta onhan se niin sanottua "terveysruokaa" - uskokoon ken haluaa.

      Kokemukseni mukaan hihhulit huijaa aina ja njyyeits-hörhöt ovat sieltä pahimmasta päästä. Apuni on, että heität ömerikän ihmeet kompostiin ja käytät kotimaisia.

      Gluteeniton voi olla myös ihan kotimaisin ainesten käytöllä.

      • Anonyymi

        Sitähän tässä kysyttiin


    • maku mausteilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6019
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4015
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4003
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3763
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2958
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2547
    7. 33
      2329
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2244
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2131
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      449
      1844
    Aihe