Kvinoan huuhtelu?

Miten kvinoaa voi huuhdella? Se menee siivilästä läpi niin että solina käy. Harsoja en ole löytänyt mistään kaupasta, ja siivilöitäkään en viitsisi ostaa kaappia täyteen eri kokoisia. Onko mitää keinoja kellään? Jelppiä!
1010642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Huuhtelu kahvin suodatinpussin läpi samaan tyyliin kun jugurttia suodattaessa tzatzikia varten?

Äänestä

Aaaaa, kas kun ei tullut mieleen! Jättikiitos vinkistä!!!!!!!!!!
Nyt pääsen vihdoin syömään kvinoaa, joka tuolla kaapissa on tovin odotellutkin.
Kiitos vielä kerran!! :D :D :D

Äänestä

Voi huuhdella niinkin, että laittaa kvinoan purkkiin, vettä päälle ja kaataa pintaveden pois sitten kun jauhot/ryynit on laskeutuneet pohjalle. Yksi huuhtelukerta ei riitä karvasaineiden poistoon, eikä välttämättä lähde useammallakaan.

Äänestä

Kannattaa varmaan yhdistää noi kaksi yllä mainittua neuvoa. Tulee muuten jonkin verran hukkakaatoa. Purkissa voi huuhdella moneen kertaan ja suodatinpussi estää hukkaan menon :).

Äänestä

Hei,
Kiitos vinkeistä! Ehdottomasti tarvitsee kokeilla :D

Äänestä

sideharsoa / vauvanvaippa kankaasta siivilän pohjalle ja sen voi käyttää pesun jälkeen uudelleen. Olen ao viritelmän upottanut vedellä täytettyyn kulhoon ja sitten juoksevalla huuhdellut

Aikoinaan neuvokas mummoni opetti tuon marjojen paseeraukseen , jäi " kivet kankaalle" !!

Äänestä

Siis miten harvalankainen siivilä sinulla on käytössä? Normaalit kaupan hyllystä ostetut kyllä estävät kvinoan pääsyn viemäriin.

Tosin en kvinoaa edes harkitsisi ruoaksi - rakenne epämiellyttävä ja maku olematon, mutta onhan se niin sanottua "terveysruokaa" - uskokoon ken haluaa.

Kokemukseni mukaan hihhulit huijaa aina ja njyyeits-hörhöt ovat sieltä pahimmasta päästä. Apuni on, että heität ömerikän ihmeet kompostiin ja käytät kotimaisia.

Gluteeniton voi olla myös ihan kotimaisin ainesten käytöllä.

Äänestä
  • Sitähän tässä kysyttiin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gluten-free nainen kirjoitti:

Miten kvinoaa voi huuhdella? Se menee siivilästä läpi niin että solina käy. Harsoja en ole löytänyt mistään kaupasta, ja siivilöitäkään en viitsisi ostaa kaappia täyteen eri kokoisia. Onko mitää keinoja kellään? Jelppiä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu