Kvinoan huuhtelu?

Gluten-free nainen

Miten kvinoaa voi huuhdella? Se menee siivilästä läpi niin että solina käy. Harsoja en ole löytänyt mistään kaupasta, ja siivilöitäkään en viitsisi ostaa kaappia täyteen eri kokoisia. Onko mitää keinoja kellään? Jelppiä!

10

10330

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justasuggestion

      Huuhtelu kahvin suodatinpussin läpi samaan tyyliin kun jugurttia suodattaessa tzatzikia varten?

    • Gluten-free nainen

      Aaaaa, kas kun ei tullut mieleen! Jättikiitos vinkistä!!!!!!!!!!
      Nyt pääsen vihdoin syömään kvinoaa, joka tuolla kaapissa on tovin odotellutkin.
      Kiitos vielä kerran!! :D :D :D

    • mfmfmff

      Voi huuhdella niinkin, että laittaa kvinoan purkkiin, vettä päälle ja kaataa pintaveden pois sitten kun jauhot/ryynit on laskeutuneet pohjalle. Yksi huuhtelukerta ei riitä karvasaineiden poistoon, eikä välttämättä lähde useammallakaan.

    • lkdlflafldfks

      Kannattaa varmaan yhdistää noi kaksi yllä mainittua neuvoa. Tulee muuten jonkin verran hukkakaatoa. Purkissa voi huuhdella moneen kertaan ja suodatinpussi estää hukkaan menon :).

    • Gluten-free nainen

      Hei,
      Kiitos vinkeistä! Ehdottomasti tarvitsee kokeilla :D

    • sideharso kehiin

      sideharsoa / vauvanvaippa kankaasta siivilän pohjalle ja sen voi käyttää pesun jälkeen uudelleen. Olen ao viritelmän upottanut vedellä täytettyyn kulhoon ja sitten juoksevalla huuhdellut

      Aikoinaan neuvokas mummoni opetti tuon marjojen paseeraukseen , jäi " kivet kankaalle" !!

      • kvinoasta moneksi

        Gluteiiniton Suomalainen luomu kvinoa
        http://www.fineli.fi/food.php?foodid=31179&lang=fi

        http://www.ruokala.net/reseptit/haku/ruokala?words=kvinoa


    • höpöhöpöhöpö

      Siis miten harvalankainen siivilä sinulla on käytössä? Normaalit kaupan hyllystä ostetut kyllä estävät kvinoan pääsyn viemäriin.

      Tosin en kvinoaa edes harkitsisi ruoaksi - rakenne epämiellyttävä ja maku olematon, mutta onhan se niin sanottua "terveysruokaa" - uskokoon ken haluaa.

      Kokemukseni mukaan hihhulit huijaa aina ja njyyeits-hörhöt ovat sieltä pahimmasta päästä. Apuni on, että heität ömerikän ihmeet kompostiin ja käytät kotimaisia.

      Gluteeniton voi olla myös ihan kotimaisin ainesten käytöllä.

      • Anonyymi

        Sitähän tässä kysyttiin


    • maku mausteilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7073
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      111
      6188
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe