Mitä on jäljellä

kiinnostunu123

n. 1000 eaa kuolleiden ruumiista tänään, jos ne on haudattu johonkin päin pohjois-suomea?

Kiitos jo etukäteen sinulle joka osaat sanoa :)

2

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riippuuriippuu

      Luut jäänevät jäljelle, mutta paljon riippuu maaperästä, miten ruumis säilyy. Tanskalaisista suohaudoista on kaivettu ylös jopa yli 2000 vuotta vanhoja ruumiita, joilla ovat hiukset ja osa nahkastakin jäljellä. Suossa on nimittäin parkkihappoja, jotka ikään kuin muumioivat ruumiin. Sama vaikutus voi olla koruilla, joiden pronssi estää pieneliöiden toiminnan, tosin vain pieneen osaan ruumista.

      Hautaustapa taisi olla jossain vaiheessa polttohautaus, joten senkään vuoksi ei välttämättä jää oikein muuta kuin tuhkaa. En tosin muista, liittyikö se pronssikauteen, joka taisi olla edeltää vanhempaa rautakautta. Näissäkin on eroja paikallisesti, sillä Skandinaviassa rautakausi alkoi siinä 500 eaa, mutta miten sitten Itä-Suomessa?

    • alan harrastaja

      Hyvin suotuisissa olosuhteissa jotain luuainesta on löydettävissä. Kokonainen luuranko on hyvin harvinainen.
      Luurangon säilymistä edistävät : Emäksinen maa-aines esim. kalkkikivialue, korujen ym.metalliesineiden käyttö hautauksessa, luiden osittainen palaminen.

      Tuurista on paljon kiinni löytyykö mitään. Suomen maaperä on aika hapanta ja tämä tuhoaa luujäämistöt nopeaa:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      613
    5. 39
      608
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      601
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      493
    Aihe