Kuppikivi

VIAK

3

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+14

      Onhan noita yli 300 Suomessa. Jotkut olleet käytössä ihan 1900-luvulle. Joku vuosikymmen sitten kerättiin suullista perimätietoa, silloin jotkut iäkkäät ihmiset muistuvat lapsena uhranneensa kuppikivillä.

      Noihin kuppikivien reikiin siis laitettiin hengille, esi-isille tai maahisille ruokaa, jyviä tms. Parannusrituaalejakin pidettiin kuppikivillä. Onhan noille muitakin selityksiä keksitty, joten ehkäpä käyttötapa vaihteli aikakaudesta ja alueesta riippuen.

    • Cobra kalliopora
    • susi rajalta

      Löytyyhän noita, varsinkin täältä itärajalta. Yhden sellaisen me pakanat vihimme uudelleen alkuperäiseen tarkoitukseensa muutama vuosi sitten. Pidettiin pieni kaunis rituaali ja jätettiin iltapalat esivanhemmille ja paikan haltioille. Kivi on muinaismuistolain mukaan rauhoitettu arkeologinen kohde. Sen vieressä on asiasta ilmoittava vihreä kyltti ja laatikko jossa on vieraskirja.
      Ken etsii, hän löytää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1131
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      727
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      53
      634
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      632
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      567
    Aihe