Nämä nykyiset maalit kun on ekohipityksen jälkeen koostumukseltaan vain elintarvikeväreillä värjättyä vettä eli ei minkäänlaista homeen estoa niin mitäs myrkkyä noihin vois lorauttaa sekaan omalla vastuulla jotta tappais kaikki pöpöt ;), ennenvanhaan kun veti "valtin" niin puuhun ei ikinä tullut pilkun pilkkua hometta!
Suotavaa olis että myrkky olis apeekista tms : tilattavissa /yleisessä myynnis olevaa kamaa et ei tarttis ihan tsernobilistä käydä pöllimässä.
Tahtoo myrkkyä
Kemisti paukku
2
173
Vastaukset
- punamultamaali
Perinteinen punamultamaali on kestävää ja puukin sen alla kestää. Ei puun suojaamiseen tarvita myrkkyjä.
- ei myrkyille
Aivan oikein. Punamultaa se pitää olla. Miksi talo pitäisi tuhota myrkkymaaleilla?
Punamultamaaliin sekoitettava rautasulfaatti antaa riittävän suojan homeita vastaan. Ja lahoavat puuosat vaihdetaan korjauksessa uusiin puuosiin.
Näin se talo pysyy pystyssä varsin pitkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1312668Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2542232Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?61352- 1151022
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar204983- 89952
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13872Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La51766Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.273704Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50701