Kahvilat maanseudulla ei kannatta mennä, henkilökunta ei ymmärrä mitään hygienista siis tarkoitan jos on amattilainen pitäsi tiedä hygienistä ja puhtaudesta jotain- jos ei niin on väärässä ammattissa! On omia kokemuksia.
kahvilat
9
207
Vastaukset
Hygieniavouhotus näyttää olevan ehtymätön luonnonvara näissä piireissä joissa ei nähdä omaa nenää pidemmälle. Suomessa ei ennen ollut juurikaan allergioita kun jo lapsesta lähtien ihmiset saivat vastustuskykyä "epähygieenisestä" ympäristöstä. On todettu, että nykyään Itä-Karjalassa on tässä suhteessa paljon terveempiä asukkaita kuin Suomessa.
- haitsiinisti
Kukaan ei puhunut allergioista vaan ihan tavallisesta käsien ja tarvikkeiden puhtaudesta.
Kaikenmaailman hygieniapasseja jaetaan muka varmistamaan elintarvikehygienia, mutta miten näidenkin todistusten saajat sitten tosielämässä käyttäytyvät näppiensä kanssa - uskoisin, että huonosti.
Kahviloiden taso ei riipu sijainnista vaan henkilökunnan osaamisesta ja viitseliäisyydestä - pääkaupunkiseudullakin on kahviloita, joiden henkilökunnalla ei ole mitään yritystäkään peruspuhtauteen toiminnassaan.
Hygienia ei ole vouhotusta vaan kunnioitusta muiden ihmisten ravinnon ja terveyden hyväksi.
- se ammattilainen
Vai että maanseudulla ei tiedetä hygienistä.
Ekä kehä kolmosen kakolassa osata kirjoittaa.- pesedeskädet
Valitettavasti ihmiset eivät "hygieniasta" nykyään tiedä mitään kaikista hygieniapasseistaan huolimatta tai pitävät sitä lähinnä "hysteriana" niin kehäkolmosen sisällä tai sen ulkopuolella.
Olemme siis palaamassa viime vuosisadan alkuaikoihin - se on syötävää, jos se ei tappamisen ja valmistuksen jälkeen kävele itse pois. Välillä myös tämä automotorinen toiminta on hyväksyttävää - varsinkin fermentoitujen tuotteiden kohdalla.
Monet tietysti väittävät, että ihmiskunta olisi kuollut sukupuuttoon jos kaikki pitäisi säiiyttää vähintään viidessä asteessa ja kuumentaa yli 80 asteen sisälämpötilaan tehden "carpachion" tai graavatun fisun nauttimisen mahdottomaksi nykyisillä elintarvikesäännöstöillä.
Ehkä näin, mutta silti ihmiset ripuloivat yllättävän paljon ja se ei ole mukavaa niin syöjälle kuin hänen läheisyydesään oleville.
Huvittavinta oli kun niin Noma ja Hestonin huippuravinteli joutuivat sulkemaan viikoiksi tartuntojen takia - fyffet meni ja maine jäi. Miten sitten käy jonkin pikkukuppilan?
Silti ihmiset menevät aina hakemaan sitä samaa ruokaa, känttyä, kyrsää jne.. kuin mihin ovat tottuneet - muista aina vanhan tv-sarjan "Pikipojat", jonka duunarit hakivat appeensa aina intialaisesta vaikka tiesivät kuinka käy eli istuivat riu'ulla pitkään.
Puhtaus on tärkeää vaikka jotkut siihen välinpitämättömästi suhtautuvatkin - oli kyse sitten pikku-kahvilasta tai huippuravintelista varsinkin mitä raaempaa tavaraa on tarjolla. Erään tutkimuksen mukaan Englannin annikolta pyydetyistä ostereista löytyi yllättävän paljon noro-virusta, mikä on seurausta elikon suodattaman meriveden laadusta ja silti jotkut syövät tätäkin "suurena herkkuna".
- junttijamoneenlähtöö
Kahvifani!
En kyllä aivan allekirjoita saontaasi maaseudun kahviloista.
Suomalaisethan jo pienestä pitäen juovat ja keittävät kahvinsa itse.
Pikkubaareissa/kahviloissa voi olla epäasiallista pukeutumista.Virttynyt villapaita, hihat käärittynä ym ym.
Kaikista ärsyttävintä, kun lippalakki reuhotaa päässä. - kahvivani maanlainen
minäkä en oso kirjuta. muta kafi oli huva
- kumj-hansikas
Miekiin oon maanlainen ja miulla on hykieeniapassi. Ja laitan työkseni ruokoo lapsille.
- Hygieniapassi
Taisi olla kahvifani juonnut muutakin kuin kahvia, kun avauksensa kirjoitti. :D
- ljhsbflgweHBKEbf
Minä olen kahvitellut kaupungeissa ja viimeaikoina olen huomannut, että monen kahvilan mukit ovat ällönm likaisia. Eivät varsinaisesti tummiksi pinttyneitä, vaan ihan kuin reunoihin olisi kuivunut jotain maitokahvinväristä lietettä. Löytyy myös kuivunutta sokerimurua pohjaan kiinni liimautuneena edellisen juojan jäljiltä, vaikka kuppi olisikin "tiskattu".
Olen kyllä ostanut sellaisistakin paikoista kahvin, jos tarjolla on kertakäyttömukeja.
Ilo on ollut käydä kahviloissa, missä astiat ovat tosi puhtaita. Kiitos esimerkiksi Tampereen Lapinniemessä olevalle Ansari kahvilalle missä valkoiset kahvikupit ovat puhtaita. Tärkeä asia kun kaikenlaisia tauteja on liikenteessä vaikka millä mitalla, muutakin kuin flunssaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1773273Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a272117Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K532061Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii652019- 1981910
Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa2941375Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,861325Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2041301Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1001295- 251257