1.12. Siis talvella. Jopa Kajaanissa ja Joensuussa! ITL lumikartan mukaan. Eihän lumisuus nyt ole mikään ilmastoindikaattori, voivathan lumiset talvet olla leutoja, notmaaleja tai kireitä (eikö niin Pierurewa, vastausta ei olla vielä sinulta saatu). Mutta hörhön uutisoidessa ahkerasti lumiuutisia, täytyy toki lumettomuudestakin uutisoida.
Jahas, lumetonta
Eelis Permanen
1064
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kannattaa tutustua 1920-1930 luvun lauhoihin talviin, jos tämä tuntuu epänormaalilta, esim. 1938 oli lumeton joulu sodankylässä asti, mutta nykyään lauhoina talvina lumetonta on korkeintaan ehkä Joensuussa, koska lämpöisenkään purkaukset eivät ole ennallaan eikä lauhat talvet, koska ilmasto globaalisti kylmenee :
http://www.ymparisto.fi/fi-FI/Kartat_ja_tilastot/Hydrologiset_havainnot/Hydrologiset_vuosikirjat
Niille jotka eivät jaksa noihin tutustua, kuten esim. hohheli ja Jöns, lumettomia talvia oli mm. :
Lumettomia talvia 1929-1930
1932-1933
1933-1934
1934-1935
1936-1937
1938-1939
Ja 1930-luvulla ylipäänsä oli myös erittäin helteisiä ja kuumia kesiä, kuukausittaisia lämpöennätyksiä rikottiin Helsingissä ja muuallakin.
jos nyt vertaillaan nykyaikaan tuota, niin lumettomia talvia on ollut
2006-2007, 2007-2008, 2011-2012 ja 2013-2014.
Eli 4 kpl viimeisen 10 vuoden aikana vasta. Katsos mitä se oli 1930-luvulla 6 lumetonta talvea 10 vuoden aikana. Joten turhaa puhua ilmastonmuutoksesta, että lumettomat talvet olisivat ennennäkemättömän yleisiä nykyään.
"Lunta oli talvella 1937–38 jonkun verran normaalia enemmän ..."
Vuoden 1938 kohdalla: "Joulukuussa, joka oli normaalia kylmempi..."
Mites tässä nyt taas näin kävi?
:D
http://cdn.fmi.fi/legacy-fmi-fi-content/documents/climate/ensi_pysylumi_uusi1981-2010.gif
Korkeapaine toi meille kylmää ilmaa Venäjältä 1938, mutta lunta oli silloin vähän, jos Sodankylässäkin oli vain 2cm 15.12.
Syksystä (syys-marraskuu) on kuitenkin tulossa yksi lumisimmista pohjoisella pallonpuoliskolla ellei jopa lumisin mittausten alusta v. 1966. Se selviää lähipäivinä. Lumisin mitattu marraskuu oli vuonna 1993. Silloinkin suuri osa Suomea on lumetonta vielä marraskuun 22. päivä.
http://climate.rutgers.edu/snowcover/chart_vis.php?ui_year=1993&ui_week=47&ui_set=0
Muistan talven vuonna 1156, kun Lallin kanssa kiljua keiteltiin keskellä joulukuuta ei silloin ollut lumesta tietoakaan. Olut oli ollut Lallin kodissa vähissä viikkojen julkijuopottelun jälkeen, joten eipä auttanut kuin ryhtyä töihin ja kiljunkeittoon. Jano siitä tuli ja raakana sitten pulautettiin parikymmentä ämpäriä illan aikana.
Voi sitä nykyajan päiviä, kun väittävät lumen olevan aina jouluna maassa. Ei näin ole. Samaisena päivänä vuonna 1156 metsässä näin joulutontunkin. Tonttu harmitteli lumettomassa metsässä, että kuinka se joulupukki nyt pääsee reellä kilttien lasten luokse? Silloin ei ollut nettiä, kaikentietäviä blogeja eikä kotiinkuljetuspalvelua.
En voinut auttaa. Seuraavaksi ihmettelin Lallia. Mies oli maistellut ämpäritolkulla raakaa kiljua ja onnistui kömpiä. Lopulta päätti lähteä kotiin parantamaan oloaan oluella.
Siitä se Lalli sitten lähti ja sen koommin en ole kuullut miehestä mitään. Kuulemma tuli riitoja Piispa Henrikin kanssa Köyliöjärven jäillä. Ihmettelen vaan, että miten kun jäitä ei järvessä ollut? Ehkä siellä joku IPCC agentti adjustoi dataa ja väitti jälkikäteen Henrikin kanssa käytyä tarinaa toisin, miten se todellisuudessa oli.
Niin, joo tämä tarina on tosi ja varsinkin silloin sen täytyy olla Suomi24:n ilmastotieteen mukaisesti totta, kun nykytiedettä hahatetaan tässä viestissä.
Kyllä täytyy juu olla adjustoitua dataa tuolta vuodelta. Eihän Köyliönjärvellä nyt VOINUT olla jäätä tuolloin!
Pohjoisella pallonpuoliskolla on ennätyslumet. Mutta alarmisti-eeliölle merkkaa vain se mitä näkee keittönsä ikkunasta. Paitti silloin kun mittari näyttää pakkasta.
Silloin kyllä kelpaa Austaralian säätila.
Runsasluminen talvi voi olla normaalia kylmempi, normaali tai normaalia lämpimämpi. Ei oikein ihan äärikylmä tai äärilämmin. Kiistätkö?
Talven lumisuus pohjoisilla alueilla kertoo talven sademäärästä.
Pakkastalvet (=korkeapaineet ja itävirtaukset) ovat vähälumisia, lauhat talvet (=matalapaineet ja länsivirtaukset) taas lumisia.
Ei tuossa sen kummempaa ole, yksinkertaisia asioita.
Niin, meteorologinen talvi alkoi tänään, tähtitieteellinen talvi alkaa 22.12.