Jos kaikki ihmiset kuolisivat luonnollisesti, paljonko ihmisiä kuolisi vuodessa ja paljonko maailmassa olisi nyt ihmisiä?
Jos kaikki ihmiset kuolisivat luonnollisesti
5
129
Vastaukset
- Kummia kyselet
Nyt en lainkaan ymmärrä kysymystäsi. Eivätkö kaikki muut kuolemansyyt kuin onnettomuudet ja sodat ole luonnollisia? Näihin kuolee vain muutama miljoona ihmistä vuosittain.
http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs310/en/
http://www.worldlifeexpectancy.com/world-rankings-total-deaths- Yhteenlaskija
Näyttäisi, että melkein10 prosenttia kuolemista aiheutuu onnettomuuksista, tapoista ja murhista, sodista, itsemurhista jne. Loput ovat enemmän tai vähemmän luonnollisia.
http://www.worldometers.info/ - heksari
Niin, eli jos ei tapahtuisi onnettomuuksia eikä olisi sotia. Eihän ole myöskään luonnollista kuolla rikoksen uhrina. Sellaista kuolemaa ei voi pitää onnettomuutena.
- heksari
Eikä myöskään itsemurhaa voi sanoa onnettomuudeksi.
- resurssit
Lukuunottamatta viimeisiä vaiheita, ihmiskunnan suuruutta ei ole määrännyt syntyvyys ja kuolleisuus, vaan enemmän resurssien määrä. Varhaiset ihmiset ovat eläneet ainaisen nälkäkuoleman rajoissa.
Vaikka syntyvyys on ollut paljon suurempi kuin vanhempien määrä, luonto ei ole silloisella teknisellä tasolla tarjonnut enempää resursseja ihmisten elämiseen. Näin ihmiskunnan määrä on pysynyt melko paikoillaan. Ei siis ole ollut ollenkaan väliä, mihin on kuollut, kunhan jäljelle jäävien määrä on ollut resursseja vastaava.
Resurssien kasvaminen on johtunut teknisestä edistyksestä. Merkittäviä edistyksiä ja sen mukana väestöräjähdyksiä on ollut KAKSI. Noin 10 000 vuotta sitten tuli maaviljelys, toinen räjähdys on meneillään nyt ja sen aiheuttaa teollinen tuotanto, osittain myös uusi syy, lääketiede.
Väestötieteilijät havaitsivat, että elintason nousu ja ehkäisy lopettivat väestöräjähdyksen kehittyneissa maissa. Tämän mallin mukaan odotettiin jo vuosikymmeniä sitten, että näin kävisi takapajuisissakin maissa. Yllätys, yllätys. Näin ei käynytkään. 60-luvun ennusteet menivät pahasti pieleen.
Kysymykseesi ei voida vastata muuten, kuin että "epäluonnollisilla" kuolemilla ei juuri ole merkitystä resurssien hallitsemassa maailmassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233000
- 681477
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa751052Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää140998- 45911
- 61872
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.45848Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe171842- 42826
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis135746