Eniten kysytään broiksu-reseptejä

keittokana pakkasest

3

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsikkeni

      Oikeastan tsikkeni kuin tsikkeni on sitä samaa - et sä maista mistä se on tehty kunhan on hyvin maustettu.

      Tää menee taas tseimin snobbailuihin, jolloin vain kampylobakteeria täynnä olevat "luomutsikkenit" ovat muka sitä parasta.

      Samaa kamaa kuin "sommelierien" kanssa - maku on hyvä kunhan etiketti on oikein ja hinta maisseva.

      Kuten kaikessa ruoanlaitossa - halvastakin raaka-aineesta voi tehdä hyvää kunhan sen hyvin tekee ja kalliimmankin helmikanan voi ryssiä esim. mainitsemaasi limen löllöön.

      Aikoinaan tseimi tunki keitetyn, kuuman sitruksen tsikkenin persiiseen tasoittaakseen kypsymistä, mutta se taisi olla sen ajan trendejä ja nykyisin toisin.

      Niin se vaihtelee - elämä ja kukkaus.

    • Mamman kanakeitto

      maailman vanhin asia.
      Keitä sulanut kana painekattilassa ohjeiden mukaan , "ruodi" kun näpit kestää, siivilöi liemi ja pane kylmään- edellisenä päivänä

      Sitten seuraavana, lisää liemeen (kuori lusikalla löllörasva pinnalta) paprika,chili, muutama porkkana, valkosipuli, inkivääri , limetin lehti , kuivattu sitruuna/ suolasiltruuna ja kooosmaitopurkki.,
      anna kiehua hymyillen ~30 min ja lisää riivittyä kanapalaa. Tarkista maku.
      Jos lentsu ei helliä, tauti on kuolemaks

      Kanasta riittää vielä kanaviillokkiin , mikäli sitä ollaan tolpilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      68
      2442
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1417
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1273
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      53
      756
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      93
      727
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      28
      715
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      676
    Aihe