Voiko pomo käskeä tekemään ylemmän henkilön töitä.
Eli ajatellaan tilanne missä johtaja käskee työntekijää tekemään työn mikä kuuluisi ylemmälle henkilölle (insinöörille) jonka työntekijä kyllä osaa tehdä. Voiko johtaja vaatia tekemään sen työn ja normaali palkalla vai miten tommonen tilanne kuuluisi mennä?
Pomo käskee tekemään ylemmän henkilön töitä
3
207
Vastaukset
- huonoon huutoon
Tuo käskeminen voi olla työpaikkakiusaakin, jos ei ole koulutusta ja kokemusta tehtäviin. Toisin sanoen kuormitetaan työtä ja on helppo arvostella jos ei osaa.Kysy luottamusmieheltä tarkemmin.
- Järkeä
Haasteiden antaminen ei ole koskaan työpaikkakiusaamista. Liika työn teettäminen niin että tehdään palkatonta ylityötä tms. on laitonta. Haasteiden antamattomuus voitaisiin lukea työpaikkakiusaamiseksi.
No miksei se ingenjööri sitten tee sitä?
Ei sitten näytä olevankaan niin vaativaa.
Jos työ on mielenkiintoista ja kivaa, mikset sitten tekisi. Jos otat haasteen vastaan, niin voit saada niitä lisääkin ja jossain vaiheessa (kehityskeskustelussa/palkkakeskustelussa) otat puheeksi kohtuullisen korvauksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2801694Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle411631- 231518
- 961316
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71228Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101067Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86960Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66925T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43911- 32910