Hapanimellettyyn perunalaatikkoon tulee pistävä maku, mutta hämäläisittäin imellettyyn perunalaatikkoon ei pistävää makua ei tule jos imellysaika on 2-4(6) tuntia. Hämäläisittäin imellettyyn perunalaatikkoonkin saa makuun pistävyyttä jos imeltämistä jatkaa kuuteen tuntiin ja yli. On lisäksi huomattava että lämpimässä happaneminen on erittäin nopeaa joten jo 6 tuntia imellettämisaikaa saa jo aikaan happanremisreaktion.
Hapattamalla imelletetty perunalaatikko imeltyy huoneenlämmössä 1-2 vuorokaudessa ja viileämmässä voi hapattaa kolmekin vuorokautta.
Mielestäni hämäläisittäin imellytetty perunalaatikko on paremman makuinen verrattuna pistävänmakuiseen hapattamalla imellytettyyn.
Hapattamalla imelletetty perunalaatikko imeltyy huoneenlämmössä 1-2 vuorokaudessa ja viileämmässä voi hapattaa kolmekin vuorokautta.
Mielestäni hämäläisittäin imellytetty perunalaatikko on paremman makuinen verrattuna pistävänmakuiseen hapattamalla imellytettyyn.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Perinteistä tuuvinkia ei hapateta
Se on tasapaino laji tuo imellyttäminen .
Se on yhdyssana tuo tasapainolaji.
Kun jäähtyy liian hitaasti, hapantuu. Ruoka on pilalla kuin hapanvelli.
"Hapanvelli" on ihan oikea ruokalaji. Näitä hapatettuja ruokalajeja on useita.
käy pas`kalla.
Aloituksessa on kyllä fysikaaliset asiat aivan päin mäntyä.
Normaalisti imellyttämällä tehty perunalaatikko ei happane imellytyksen aikana koska lämpötila on liian korkea jotta laktobasilli voisi laatikon hapannuttaa. Se kyllä selviytyy noista lämpötiloista elossa joten jos perunalaatikon jättää paistamatta pitkäksi aikaa se happanee. Joten jos happanee on imellytyslämpötila ollut väärä.
Toisekseen hapannuttaminen eli laktobasilli ei todellakaan imellytä yhtikäs mitään, imellytys tarkoittaa sitä että entsyymit pilkkovat tärkkelysketjut sokereiksi. Hapantuminen tarkoittaa sitä että maitohappobakteerit syövät nuo sokerit ja ulostavat maitohappoa, alkoholia ja hiilidioksidia.
Hapantuminen on siis oikeastaan täysin päinvastainen reaktio kun imeltyminen. Imeltymisessä tuote makeutuu, happamoitumisessa siitä poistuu sokereita.
Ja ikinä en siis edes ole kuullut metodista jossa perunalaatikko hapatettaisiin, liekö tekijä korkannut vähän liian monta kossua.
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/41984/Imelletty hämäläinen perinteinen perunalaatikko eli -tuuvinki/
Ah.. ehkäpä nyt alkaa vähän niinkun selkeytymään tämä terminologia.
Tuulipukukansan tuntojen syvin tulkki alkoholisti paskanpuhuja Jaajo lienee käyttänyt virheellisesti termiä hapanimelletty...
Se kuulkaa on ihan näitä kiinalaisia juttuja nämä hapanimelletyt kanat jolla taas ei ole mitään tekemistä imellytyksen kanssa, kunhan vaan halutaan sanoa että ruoka on makeaa ja hapanta... eli imelää.
Imellytys taas on ihan kemiallinen prosessi jossa tärkkelyksestä hajotetaan entsyymien avulla sokereita ts.. perunalaatikko makeutuu.
Mutta perunalaatikkoa ei siis ikinä ole "hapanimelletty" ja kyseisen termin käyttö on täysin väärin.
Imelletyn hämäläisen perunalaatikon amylaasi-imellyttäminen tapahtuu 60-78 asteen lämpötilassa, ja imeltyminen tapahtuu nopeasti 3-5 tunnissa.
Useiden ohjeidenkin mukaan imellyttäminen tapahtuu huoneenlämmössä tai vain vähän lämpimämmässä, niin silloin kysymyksessä sama reaktio kuin leipätaikinan nostattamisessa hiivalla tai hapattamalla. Onnistuu näinkin, mutta lopputulos ei ole hämäläistä imellytettyä perunalaatikkoa.
Jos perunalaatikko ei imelly alle 6 tunnissa, niin silloin kysymyksessä on jokin muu imellyttäminen kuin millä hämäläinen perunalaatikko tulisi imellyttää.
Hapanimelletty perunalaatikko on imelletty yön yli huoneenlämmössä. Huoneenlämmössä ei oikeaa imeltymistä tapahdu.
Hapanta tulee vaikka tarkoitus on imellyttää. Suurin osa nykyisistä ohjeista antaa imellyttämislämpötilaksi niin alhaisen lämpötilan - 62 astetta tai alle - että siinä monet happobakteerit elää ja voi hyvin. Harvassa ohjeessa on imelyttämislämpötila oikein.