Maapallon viilentäminen

pitäisi aloittaa pikaisesti, muuten tulee isot ja peruuttamattomat tuhot. Näin sanoo ilmastotutkijat.
http://www.hs.fi/tiede/a1418273747129
556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se on jo aloitettu aikoja sitten (kemikaalivanat taivaalla).

Äänestä

Mitä ovat nämä "isot ja peruuttamattomat tuhot"?
Ja miksi ihmeessä tätä palloa pitäisi viilentää?

Äänestä
  • pallo on pakko viilentää, että saadaan öljyn hinta nousuun.

    Äänestä

Onko korkeammissa ilmakehän osissa rauhallisempaa aluetta, jonne voisi viedä teknologiaa kuten heijastavia välineitä maapalloa viilentämään ?

Toinen mahdollisuus viilentämiseen voisi olla aurinkoenergian muunnos ilmakehässä ottamalla osasta maanpinnalle tulevista fotoneista käyttöön tuottamaan sähköä/elektronivirtaa laitteisiin, joilla voisi edelleen viilentää ympäröivää tilaa.

Säteilyn aiheuttamaa elektronivirran nopeutta voidaan hidastaa ottamalla nämä elektronit ihmiselämää helpottavan työn tuottamiseen, ja kun elektronien nopeus on hidastunut merkittävän paljon, eivät nämä energiapartikkelit aiheuta enää maanpinnan tai vedenpinnan lämpenemistä.

Aurinkoenergian fotonit ovat käyttövoima, jota oikein valjastamalla voidaan käyttää viilentämään noiden energiapartikkeleiden maata/vettä lämmittävää vaikutusta.

Eli joko säteilyä käytetään lämpösäteilyä vastaan, tai annetaan olla käyttämättömänä ja kärsitään lämpösäteilyn aiheuttamista muutoksista ilmastoon.

Äänestä
  • No nyt foliohattu, piteleppä hieman hevostasi.
    Setä voi kertoa :

    Ei ole luonnotonta lämpenemistä maapallolla, kaikki on ihan OK.
    Tässä nyt vain on lähtenyt tällainen Uudetestamentin 2.0 Ihmisen kaikkivoipasuudesta liikkeelle. Että kuvittelemme jopa säätelemään maapallon ilmastoa tai lämpöä : (
    Yhdelle km2 maapalloa säteilee aurinko 1:n atomivoimalan verran lämpöä.
    Tuon miilun pieniä heittoja tässä nyt pienenä ihmisenä nyt hämmästelemme : (
    Mitään ennen kokematonta lämpöisyyttä ei ole menossa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


hohhoijaaaa kirjoitti:

pitäisi aloittaa pikaisesti, muuten tulee isot ja peruuttamattomat tuhot. Näin sanoo ilmastotutkijat.
http://www.hs.fi/tiede/a1418273747129

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu