kiinalainen, japanilainen, intialainen

Eli..mikä ero on japanilaisella ruoalla ja kiinalaisella?Millaista on intialainen ruoka?
42451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

....kulinaristi, kun et noita eroja tunne.

Eikä niitä voi lyhyesti tässä kertoa. Kipitä kirjastoon!

Äänestä

Kaikkien näiden yhteinen piirre on tasapainoisten ravitsemus/ateriakokonaisuuksien muodostaminen. Intialainen veda-keittiö (ayurveda) on koko kaakkois-Aasian keittotaidon perusta: apteekki keittiössä. Eri maissa samaa asiaa sitten kutsutaan eri nimillä: Intiassa erotellaan fyysisiset/aineenvaihduntatyypit ('dosha': pitta, vata ja kapha), Kiinassa tyydytään yin/yang -tasapainoon ja Japanissa asialle ei oikeastaan ole nimeä, vaan aterioiden monipuolisuus sinänsä nähdään riittäväksi.

Erot ovat myös huomattavia, mm. saatavilla olevien raaka-aineiden johdosta. Intialainen keittiö (jota parhaiten tunnen) on lisäksi saanut huomattavia vaikutteita persialaisesta (parsi, mughal) ja brittiläisestä (raj) kokkaamisesta. Goassa portugalilainen vaikutus suorastaan dominoi.

Euroopan intialaiset ravintolat eivät ole kovinkaan hyvä oikean intialaisen ruoan demonstraatio, koska niitä enimmäkseen (etenkin Isossa-Britanniassa) pyörittävät bangladeshiläiset ja pakistanilaiset muslimit, jotka ymmärrettävästi eivät ole perehtyneet hindulaiseen veda-traditioon.

Siitä on kamalan kauan kun olen ollut Suomessa, mutta esim. Lontoon parhaat intialaiset ravintolat kutsuvat itseään nepalilaisiksi tai sri lankalaisiksi (=pohjois-Intia, etelä-Intia.)

Kasvisruokapalstalta saatat löytää nimimerkilläni hakien joitakin intialaisia ohjeita, jotenkuten eurooppalaistettuna.

No, kaiken kaikkiaan: asafoetidalassa hra Asafoetida laittaa intialaista (etenkin etelä-intialaista) ja thai-ruokaa, rva Asafoetida puolestaab kiinalaista, japanilaista ja indonesialais/malesialaista. Molemmat tekevät myös Välimeren alueen ja lähi-Idän ruokia - niin, ja singaporelaista, joka onkin luku sinänsä.

Hare Krishna!

Äänestä

kiinalaisessa on enemman friteerattua ja makeita makuja, japanilainen enemman riisi-kasvis-suolaista. tama on hyvinkarkea erottelu, mutta kay syomassa japanissa ja kiinassa niin huomaat eron nopeasti. Japanissa on myos raakoja artikkeleita (sashimi, sushi) kun kiinassa ei mitaan syoda raakana, edes vihanneksia. Shabu shabu tyyli loytyy kiinastakin nimella engl. hot-pot, mutta japanissa se on todelal herkullista, kiinassa harvoin edes lahes yhta hyvaa.

Äänestä
  • japanilaiset myös käyttää mausteita aika hillitysti että jokaisen ruoka-aineen oma maku pääsee esiin. Myös monta kertaa olen kuullut kommentin japanilaiselta että jokin mitä on täällä maistanut on liian makeaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kulinaristi kirjoitti:

Eli..mikä ero on japanilaisella ruoalla ja kiinalaisella?Millaista on intialainen ruoka?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu