Älykäs ja köyhä ?

SinuaÄlykkäämpi

Huippu älykäs ei voi olla köyhä.

13

323

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kugkuho

      Eli köyhät ei voi olla älykkäitä mielestäsi.

    • Tyhmä köyhä luuseri

      Jostain luin huippiksesta, joka toimi tavisammatissa, harrasti tavisasioita tai jopa alakanttiin siitä ja paheksui kun häntä ei osattu pitää älykkäänä. Me tyhmemmät kun lataamme tiettyjä odotuksia älykkäille että he vähintään maailman pelastavat. Ei tunnu kiinnostavan. Eli: jos on bimbo on bimbo vaikka osais kuinka kuvioita päätellä. Ilmeisesti tahdonvoima ja päättäväisyys merkitsevät enemmän menestymisessä. Jos tuollainen rikastuu niin tyhmempiensä kustannuksella kaiketi.

      • joillakinskulaa

        Kyllä - huippuälykäskin voi olla köyhä ihan omien arvostustensa takia.

        Todellisuudessa suurin osa mega-rikkaista ovat sitä vain riittävän älyn, röyhkeyden, psykopaattisen luonteen takia jne..ja jos ajattelee miten monta wannabeetä on feilannut näiden "onnistujien" takana niin se kertoo vain, että harva onnistuu ja "älykkyydellä" ei ole sen kanssa mitään tekemistä.

        Tärkeintä on, että olet oikeassa paikassa oikeaan aikaan ja oikealla asenteella niin sinulla on mahdollisuus tarttua kiinni jättipottiin - älykkyydellä, päättäväisyydellä, tahdonvoimalla jne.. ei ole mitään tekemistä kun katsoo "onnistujien" määrää suhteutettuna "epäonnisutujien" suurempaan joukkoon.


    • huippuälykäs

      Olen köyhä, mutten yhtä köyhä kuin Sinä.

      • Sattuipa somasti

        Kyllä köyhä toisen tunnistaa. Ja kaiken lisäksi sulla on turhat luulot itsestäsi.


    • jtjtj

      No, mitenkäs se venäläinen matemaatikko, joka jo ratkaisi yhden klassisen ongelman ja nyt on ilmeisesti ratkomassa jotain toista.
      On erakoitunut kotiinsa ja elää köyhyydessä, eikä edes ottanut vastaan sitä merkittävää palkintoa joka hänelle myönnettiin.

      Etsikää nimi itse.

      • Raha on väline

        Onnellisuus ja terveys ovat kai hänen mielestään tärkeämpiä asioita kuin raha. Kyllä köyhäkin voi olla onnellinen ja älykäs selviää pienemmällä rahan käytöllä. Tai sitten hänellä on sellainen käytös tai periksiantamattomia mielipiteitä, että kukaan ei halua hyötyä hänen älykkyydestään. Eli on täys mulkkuäijä.


      • 15+9
        Raha on väline kirjoitti:

        Onnellisuus ja terveys ovat kai hänen mielestään tärkeämpiä asioita kuin raha. Kyllä köyhäkin voi olla onnellinen ja älykäs selviää pienemmällä rahan käytöllä. Tai sitten hänellä on sellainen käytös tai periksiantamattomia mielipiteitä, että kukaan ei halua hyötyä hänen älykkyydestään. Eli on täys mulkkuäijä.

        Perelman. Ei ottanut miljoonan dollarin palkintoa koska hänen mielestään matematiikka kuuluu ihmiskunnalle. On erakoitunut ja elää hyvin vaatimattomasti. Luultavasti autistisia piirteitä. Ei kaikkien tarvitse olla narsisteja. Arvostan suuresti Perelmania ja pidän hänen arvostelijaansa mulkvistina.


      • 16plus19
        15+9 kirjoitti:

        Perelman. Ei ottanut miljoonan dollarin palkintoa koska hänen mielestään matematiikka kuuluu ihmiskunnalle. On erakoitunut ja elää hyvin vaatimattomasti. Luultavasti autistisia piirteitä. Ei kaikkien tarvitse olla narsisteja. Arvostan suuresti Perelmania ja pidän hänen arvostelijaansa mulkvistina.

        Kaverilla on kyllä asenne kohdallaan.

        Älykäs ei tosiaan välttämättä tavoittele miljoonia, vaan voi elää hyvinkin vaatimattomasti. Elämäsisällön ja onnellisuuden voi löytää muustakin kuin maallisesta mammonasta.


    • nerot

      näin köyhät ja älykkäät tekevät

      WTC avasi usan rahahanat jonka vapaa muurarit suunnittelivat.

      Näin voit tienata 7 miljardia dollaria.

    • kyllä-vaan

      Mutta huippuälykäs voi.

    • tyhjää_naurua

      Määrittele ensin mitä on älykkyys ja
      ennen kaikkea mitä on raha?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      121
      1094
    2. 65
      1003
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      773
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      743
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      675
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      36
      649
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      604
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      28
      576
    9. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      572
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      498
    Aihe