KAVIAARI on turhake. Järjetöntä tuhlausta.

Natsit syö sitä

Törkeää resurssien tuhlausta, kun suuri osa ihmisistä näkee nälkää,

38

2698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vasemmosto

      niinpä, itsekin syön vain multaa ja käpyjä koska jossain päin maailmaa on asiat huonosti,

    • Sammen rötkäle

      Kotimainen maistuu mullalle ja maksaa maltaita.

    • kateus vie kalatkin

      Kaviaari on kalan mätiä, siinä kun esim. muikun- siian- ja vaikkapa kirjolohen mäti. Kaviaari on sammen mätiä, ja pari kertaa sitä maistaneena se on kyllä hyvää.
      Itse kyllä pidän eniten muikun mädistä ja vaikka sekin kallista, niin sopii paremmin kukkarolle. Totta jos minulla olisi kunnolla varallisuutta syödä kaviaaria, niin toki se olisi mätien ykkönen tuoreena saatuna.
      Eli kateus se saa meidät näitä valintoja tekemään. Aloittaja lienee aivan persaukinen sossutuilla elävä työtön luuseri.

      • haalija

        Meillä lasketaan muikkuverkot kutuaikaan.

        Mätiä tulee muutamia kiloja.


      • långström
        haalija kirjoitti:

        Meillä lasketaan muikkuverkot kutuaikaan.

        Mätiä tulee muutamia kiloja.

        Kannattaa kokea useammin, niin tulee pelkästään färskiä.


    • Kokki Kuopiosta

      Kalastaja saa muikunmätikilosta 30€. Kauppa repii siitä satasen kilo.
      Mätien ykkönen on myytti.

      Välimäen TV- kokkikilpailussa tarjottiin Varkaudessa kasvatettua mätiä. Tuomarina toimiva neiti sanoi sen olevan pahaa ja tunkkaista. Sen saman vahvistaa muutkin.

      Puruveden muikunmäti tuoreena on erinomaista. Sille kalpenee kasvatus sampien mädit.

    • ei pelkästään Aatu

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaviaari
      http://www.kolumbus.fi/rahola/sanastot/k.html#kavi

      Kala on aina ollut venäläisille tärkeä ruoka.[14] Venäläisen keittiön tunnetuin kala on sampi. Sitä tavataan etenkin Kaspianmerestä ja Volgasta, joskin se on viime vuosikymmeninä harvinaistunut sukupuuton partaalle. Sammesta saadaan kaviaaria ja korkealaatuista lihaa.[15] Kaviaarin syönti alkoi yleistyä Venäjällä 1700-luvulla, ja siitä tuli nopeasti hyvin suosittua. Kaviaaria syödään Venäjällä usein hapanleivän, voin ja votkan kanssa.

      Lukemalla selviää historia
      [Kaurinkoski, Kaarina: Venäläinen ruokapöytäni. Helsinki: Maahenki, 2010. ISBN 978-952-5652-92-5.
      Lehmusoksa, Risto & Lehmusoksa, Ritva: Keisarillisen Pietarin keittiö. Helsingissä: Otava, 1999. ISBN 951-1-15193-2.
      Tuukkanen, Hariton: Venäläinen keittokirja. Kirjaksi koonnut ja suomenkieliseen asuun saattanut Saima-Liisa Laatunen. Helsinki: Tammi, 1991. ISBN 951-30-9420-0.

    • Tuur EE.
    • Tuur EE
    • beluga-sampi

      Venäjältä ranskaan myytävä Beluga on kait kalleinta kaviaaria. Laatukin on sitten huippua, hinta myöskin.

    • Sampimunuaiskeuhko

      Ruotsin laivoilla tarjottiin Suomessa kasvatettua sampea. Hovimestari ei suositellut sitä siellä.

      Ei ihme, kun se maistuu karpille. K-kaupat myi sitä kovaan hintaan. Ei ihme kun eivät myy enää.

      Sama maku on siinä Suomessa kasvatetussa kaviaarissakin.

    • herkkua oli sampi

      Ostin silloin Cittarista sellaisen pienen sammen, oli kyllä tosi hyvää, maistuo erinomaisen maukkaalta.

      • Kokki Kuopiosta

        Ei maistu kaviaari enää Lontoossa. Suomalaisessa oli mudan makua. Ostavat nyt raikkaassa vedessä kasvatettua, kuten ranskalaiset. Ranskalaiset haluaa parasta.

        http://varkaus-fi-bin.aldone.fi/@Bin/5bce8dd43409f2a6bc6d4b7e5c4c4f9b/1421407172/application/pdf/2826079/WL Liite sivu 24.pdf


      • Suomenmieli

        Sampiko maukasta? Hyi helvetti!


    • KarppiSampi
    • Mutakaviaaria

      Tahkolla oli suomalaista kaviaaria myynissä. Venäläiset kirosi sen moskan. Ei ole enää myynnissä ! !

    • kjeh heh buaa
    • MUIKKU++++

      Jos et usko, että tuo kaviaari on huonoa, niin vertaa.
      Osta muikunmätiä ja maista! Sitten otat Carelian kaviaaria ja maistat!

      VERTAA ! MUIKUNMÄTI ON PUHDASTA JA RAIKASTA!! On parempaa ja kymmenen kertaa halvempaa!!

    • Kalatiski-SOK

      Mätien myynti romahti. Jyväskylässä Prisma joutui dumppaamaan 70 kiloa pakastettua kirjolohenmätiä 2.5% suolauksella 9.95 € kilo. Niissä myyntipäivä lähestyi loppua ja niitä ei saatu myytyä irtomyyntinä tiskistä.
      Joulun jälkeen oli tarjouksessa irtomyynnissä 29.95 kilo ja saatiin myytyä ehkä 10 kiloa.

      Venäläiset jäi tulematta. Kaikkia ei saatu 9.95 € alennuksellakaan myytyä !! 20 kiloa meni hylkyyn.

      • Mätimies

        Ongelma on noissa iso kilon muovipurkki. Se pitää sulattaaa todella hitaasti ja laittaa mäti pieniin pakastuspusseihin. 100 grammaa pussiin ja uudelleen pakastus nestetypellä ! !

        Muuten rakenne menee... Jos ei ole seminologia kaveripiirissä, niin kuivajää eli hiilihappojää käy myös pikapakastukseen.


    • Mäti-lihan-MAKU
    • SampiKaviaari
    • KokkiKuopiosta
      • Suomenmieli

        ...... sanoi kettu pihlajanmarjoista! Kaikki on pahaa johon ei ole varaa? Muuten, aika erikoinen käsitys luonnonmädistä?


    • Ovulaaatio.sampi
    • Belugaa-syön

      Menkööt nälkäset vaikka leipäjonoon, jos ei pätäkkää ruokaan, minä syön kyllä kaviaaria herkkupäivinä vastakin.

    • Maistettu-ja-verrattu
    • KAVIAARIA

      Tuo kirjolohenmäti on raikasta. Ei maistu mudalle. Suomalainen kasvatettu sampikaviaari maistuu.

      Tanskassa pohjolan paras ravintola lopetti suomalaisen kasvatetun kaviaarin myynnin, koska KAVIAARI MAISTUI MUDALLE !!

      Ruotsissa sitä myydään, kun se kelpaa. Asiakas sopetuu, kun ei TIEDÄ PAREMMASTA.

      https://www.youtube.com/watch?v=UuPIente4D4

    • Huippukokki
    • Anonyymi

      Voi kyynel.

    • Anonyymi

      samppanja

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      89
      3707
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1959
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1783
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1642
    5. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1483
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1478
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      98
      1453
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1402
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1324
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1287
    Aihe