Niin, siinäpä se ensimmäisessä lauseessa jo ilmaistaankin aika hyvin. Kesällä pystyy tekemään paremman tilin kuin monet työssäkäyvät ihmiset mutta ainoastaan silloin, kun on kuumaa. Ja kuumuus taas rasittaa. Ulkonaolo noin 10 tuntia päivässä auringonpaisteessa alkaa nopeasti ahdistaa ja rasituksesta toipuminen kestää lähes koko seuraavan talven. Talvellakin pulloja ja tölkkejä toki löytää, mutta huomattavasti pienemmissä määrin. Raskainta pullonkeräämisessä kesällä on kilpailu. Se on kuin sodassa: jos et ammu, sinut ammutaan. Eli ehdi ensin apajille, ja pidä huoli siitä, etteivät muut saa sinun tölkkejäsi. Tässä on yksi syy, miksi lähtökohtaisesti en pidä kesästä lainkaan. Toisaalta se on ainoa todellinen tulonlähde psyykkisesti huonokuntoiselle työkyvyttömälle ihmiselle.
Kesä - pullonkerääjän taivas ja helvetti
7
166
Vastaukset
- Serena 77
Mee mielisairaalaan se on sulle oikee paikka.
- 325325
neää pulloi löydy niin paljo keärrääjiä
- kermyös
Mun mielestä arsyttävintä pullojen keräämisessä on virolainen tölkki josta ei suomessa saa panttia
Toisaalta, mitä kovempi helle, sen enemmän ulkona juodaan limppaa ja kaljaa, ja kuumuuden antaman ostoimpulssin johdosta suhteessa enemmän pantillista kotimaista, lähikaupasta tai kioskilta ostettua.
Tämän vuoden alkukesä taisi olla pohjanoteeraus myös pullonkerääjille.- pullomieshullumies
Tänä vuodella jo 14000 euroo kasassa setelit tuossa pöydällä. Lisäksi sossun akat maksaa tonni kuussa. Hyvät tulot. Ei tarvii töitä.
Vilpittömät onnittelut menestyksekkäästä keräyskaudesta!
Paljonko keräsit heinäkuussa? Taisi olla vähän tukkoista, joutui hakemaan tosissaan... ;)
- kerääjä1
Aloitin pullonkermääsinen kesällä ja sitten huomasin, että jaaha tätä tekee muutkin. No keksin hyvän taktiikan aloittaa baarin edustalla jo ennen kuin muut tulevat ja sitten kun ne tulivat yksi äijä tokaisi ääneen, että perkele täällä on kilpailijoita! Paras oli kun sen "täällä on kilpaijoita huudon" kuuli yks seurue joka oli menossa baariin ja repes tolle ja nauroi räkäsesti." Pullon kerykessä kilpailjoita ahhahahh, Ei hemmetti noita köyhiä tai jotain vastaavaa .eivätkö todellakaan osaa kannattavampaa työtä tehdä kun pullojen keräämisessäkin pitää kilpailla."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812436- 1832004
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1751873Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1221691Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311605- 1231508
Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1781209Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711185Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771133Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,621114