Kyykkyjä vastaavia liikkeitä?

polviongelmainen

En juurikaan ole perehtynyt urheiluun niin toivoisin kokeneemmilta ehdotuksia. Eli mitä liikkeitä voisi tehdä joissa töihin joutuu samat lihakset kuin kyykyissä rasittamatta polvia? Polveni siis huonossa kunnossa enkä pysty tekemään yli kymmentä kyykkyä. Treenata kuitenkin yritän joten toivon vastausta edes joltain.

6

199

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku1111

      pyöräily? hiihto? luistelu?

    • polviongelmainen

      Muuten hyviä ehdotuksia mutta näillä ilmoilla ei mitään noista voi oikein tehdä. Ja kaipaisin läsinnä sisällä tehtäviä lihaskuntoliikkeitä.

      • 1+1

        minulle auttoi pyöräily, vaikka kävely oli vaikeaa,
        pyöräergometri sisällä harjoitteluun


    • 1+1

      ota penkki, esim. 20 cm, ja nouse sille vuorojaloin. paljon toistoja, sitten kun alkaa kyllästyttää rakenna itsellesi vähän korkeampi penkki ja nouse sille. myös rappusia voi käyttää.
      tällä tavalla olen tottunut kuntouttamaan polviani, niin olen tehnyt jälleen kerran liukastumisen jälkeen, polven liikerata alkaa vähitellen palautua ja laajeta. etureiden venytys on tärkeää, mutta vaikka se ei aluksi onnistuisikaan, niin tuo penkille nousu auttaa siihenkin.
      kokeile aina välillä jos se etureiden venytys onnistuisi, kun se onnistuu voivat polvivaivat olla ohi ainakin vähäksi aikaa
      sain muuten tämän ohjeen ortopedilta aikoinani

    • polviongelmainen

      Kiitos vastauksista!

    • lksdfjä

      Itsekin ehdottaisin portaita, penkkiä tms., joille nousta. Erinomainen väline on tietysti step-aerobic lauta. Niitä saa urheiluliikeestä, hinta varmaan miltei 100e, mutta tosi hyvä kuntoiluväline. Ja kyykyt saatat myös tehdä "väärin", jos polvet sattuu, eli paino ei saisi tulla polville kun kyykkyjä tekee. Kyykkyä tehdessä istu aina taaksepäin, eli polvi ei koskaan saa mennä jalkapöydän tai varsinkaan varpaiden yli, vaan kyykky tehdään ikäänkuin istuttaisiin alas tuolille, eli takapuolta lasketaan taaksepäin alas, ei suoraan alas.

      Voit tehdä kyykyn myös tuolia apuna käyttäen, eli istu oikeasti alas matalalle jakkaralle ja nouse ylös, tällöin liikerata korjautuu automaattisesti. Tai tuolia voi käyttää apuna myös niin, että pidät käsillä tukea eteesi asetetun tuolin selkänojasta (kevyesti) kun laskeudut alas/taaksepäin kyykkyyn, jolloin et kaadu selällesi, kun koitat kyykätä taaksepäin, jos sinulla on paljon painoa tai huonot lihasvoimat tai ihan vaan jos olet jo iäkkäämpi tai heikkoluonen ihminen.

      tsemppiä harjoitteluun!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      502
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe