laihasta lihaksikkaaksi!

ikisiima

Terve!
olen 18v nuorimies.
rehellisesti v....ttaa olla näin laiha.olen pienestä pitäen ollut hyvin laiha.
olen päättänyt aloittaa painonnoston armeijjaa varten.siihen on aikaa 1,5v.
olen 170 ja 50kg.
eli onko teillä vinkkejä näin alkuun esim 50-55kg?
kuinka saavutan 5kg suht nopeasti ja helposti?
kiitos!

1

477

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiliikaavaansopivast

      Vaihtamalla nykyisen ruokavaliosi enemmän karppauksen suuntaan eli lisää proteiinia ravinnossa ja ja vähennä hiilareita sekä "väännä rautaa" lihasten kasvattamiseksi.

      Ole kuitenkin maltillinen proteiinin syönnin kanssa, sillä senkin voi helposti viedä yli ja se ei ole elimistölle hyväksi. Sanoisin 1,5 grammaa per elopainokilo painoharjoittelun oheen on ihan riittävästi - tavallisen tallaajan saantisuositus on noin 1 gramma per elopainokilo.

      Ota myös huomioon tuloksiasi tarkastellessa, että kaikki ihmiset eivät reagoi harjoituksiin ja ruokavalion muutoksiin samalla tavalla - osalla muutoksia lyhyellä ajalla tuskin huomaa kun taas joillekin harjoite näkyy heti lihasmassan kasvamisena kuten minulla. Syynä ovat fysiologiset seikat eli ravinteiden imeytyminen, aineenvaihdunta ja luontaiset homonitasot.

      Älä kuitenkaan oikaise ja älä käyttämään turhaan lisäravinteita, hormoneita jne.., niistä on vain haittaa myöhemmin - normaali ruoka riittää ihan hyvin ja ole kärsivällinen. Olet vielä nuori ja kehosi ei vielä ole valmis, joten vuoden päästä lihaksesikin ehkä alkavat kasvamaan luonnollisesti ihan kehityskaaren kulun mukaan eli sinusta on viimein tullut "aikuinen".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4403
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3035
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2928
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2723
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      340
      2661
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2625
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2299
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2055
    9. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      4
      1764
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1693
    Aihe