Ymmärtääkö kukaan, miksi otsikossa mainitussa kunnassa halutaan pitää Tl -kirjainlyhenne kunnan nimessä, vaikka se on aikoja sitten jäänyt tarpeettomaksi? Läänit on lopetettu ja Koski Hl muutti nimensä Hämeenkoskeksi 90-luvulla.
Koski Tl
Asiani koski tätä
2117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Älä vaivaa pientä päätäsi moisilla asioilla, kunta vain on päättänyt, ettei ole syytä vanhaa perinteistä nimeä muuttaa.
Koskella Tl -liite on päätetty säilyttää kunnan nimessä, vaikka Koski Hl:n nimenmuutoksen ja lääniuudistusten myötä sen alkuperäinen merkitys onkin poistunut.
Vanhoillisuudella voidaan tietysti selittää paljon, ja kieliasioissa vanhoillisuus on yleensä hyvästä: vakiintuneeseen älköön koskettako.
Tosin vakiintuneisuus on hiukan kyseenalaista, kun lainsäädännössä kirjoitusasu on vaihtelevasti ”Koski Tl” ja ”Koski TL” ja kun vanhan hyvän ajan kielenhuolto paheksui moisia teennäisiä ilmauksia. Tässähän lyhenne ei ole järkevästi luettavissa avattuna, ja kielen yleisten periaatteiden mukainen ilmaus olisi pikemminkin ollut ”Tl. Koski” = ”Turun ja Porin läänin koski”. Tällaista on esitetty Kielikellossa vielä vuonna 2011, vieläpä ikään kuin kunnasta käytetty nimi olisi oikeasti sellainen, ja käyttäen outoa lukutapaa ”Turun läänin” (sen nimistä lääniä ei Suomessa ole koskaan ollu: sen sijaan vuoteen 1634 asti oli Turun linnalääni). http://www.kielikello.fi/index.php?mid=2&pid=11&aid=2338
Käytännössä Kosken kunta lienee säilyttänyt Tl-merkinnän nimessään siksi, että ”koski” on tavallinen yleisnimi, joten on pelätty, että pelkkää Koski-sanaa ei heti tunnistettaisi kunnan nimeksi.
Melkoiseen kökköyteenhän tuollainen lisuke johtaa. Kosken kunnan sivuilla on muun muassa kunnan johtajan tervehdys, jossa toivotetaan ”Kosken Tl kuntalaisille oikein hyvää vuoden alkua!” (nimittäin vuodeksi 2014 ☺).
http://www.koski.fi/palvelut?page=406