Koski Tl

Asiani koski tätä

Ymmärtääkö kukaan, miksi otsikossa mainitussa kunnassa halutaan pitää Tl -kirjainlyhenne kunnan nimessä, vaikka se on aikoja sitten jäänyt tarpeettomaksi? Läänit on lopetettu ja Koski Hl muutti nimensä Hämeenkoskeksi 90-luvulla.

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....,,,,

      Älä vaivaa pientä päätäsi moisilla asioilla, kunta vain on päättänyt, ettei ole syytä vanhaa perinteistä nimeä muuttaa.

      Koskella Tl -liite on päätetty säilyttää kunnan nimessä, vaikka Koski Hl:n nimenmuutoksen ja lääniuudistusten myötä sen alkuperäinen merkitys onkin poistunut.

    • Vanhoillisuudella voidaan tietysti selittää paljon, ja kieliasioissa vanhoillisuus on yleensä hyvästä: vakiintuneeseen älköön koskettako.

      Tosin vakiintuneisuus on hiukan kyseenalaista, kun lainsäädännössä kirjoitusasu on vaihtelevasti ”Koski Tl” ja ”Koski TL” ja kun vanhan hyvän ajan kielenhuolto paheksui moisia teennäisiä ilmauksia. Tässähän lyhenne ei ole järkevästi luettavissa avattuna, ja kielen yleisten periaatteiden mukainen ilmaus olisi pikemminkin ollut ”Tl. Koski” = ”Turun ja Porin läänin koski”. Tällaista on esitetty Kielikellossa vielä vuonna 2011, vieläpä ikään kuin kunnasta käytetty nimi olisi oikeasti sellainen, ja käyttäen outoa lukutapaa ”Turun läänin” (sen nimistä lääniä ei Suomessa ole koskaan ollu: sen sijaan vuoteen 1634 asti oli Turun linnalääni). http://www.kielikello.fi/index.php?mid=2&pid=11&aid=2338

      Käytännössä Kosken kunta lienee säilyttänyt Tl-merkinnän nimessään siksi, että ”koski” on tavallinen yleisnimi, joten on pelätty, että pelkkää Koski-sanaa ei heti tunnistettaisi kunnan nimeksi.

      Melkoiseen kökköyteenhän tuollainen lisuke johtaa. Kosken kunnan sivuilla on muun muassa kunnan johtajan tervehdys, jossa toivotetaan ”Kosken Tl kuntalaisille oikein hyvää vuoden alkua!” (nimittäin vuodeksi 2014 ☺).
      http://www.koski.fi/palvelut?page=406

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      180
      3067
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      67
      1931
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      307
      1916
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1891
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      24
      1708
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1559
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1392
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1263
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1142
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1072
    Aihe