Arvioi oletko "kuntoutettava"?

ArviointiTESTIin

> Kuntouttavaa ORJAtyötoimintaa ei sisällytetä aktivointisuunnitelmaan, jos on täysin työ -ja toimintakykyinen sekä kykenevä osallistumaan julkisiin työvoimapalveluihin. <

No mistä sitten tietää kuka on ja kuka ei ole TÄYSIN työ -ja toimintakykyinen?

> Terveydenhuollon ammattilaisen tulee arvioida toiminta- ja työkykyä kokonaisvaltaisesti jo työterveyshuollossa työntekijän irtisanomisaikana tai terveyskeskuksessa viimeistään työttömyyden alkutilanteessa. <

HÄH? Kuka muka on joutunut jo töissä ollessaan työkykyarviointiin?! Tai heti työttömäksi ilmoittautuessaan?!

> Työttömän toiminta- ja työkyvyn arviointitarve tulee tunnistaa viimeistään työttömyyden kestettyä yhtäjaksoisesti 3 kuukautta. <

En kyllä tiedä ketään kuka olisi jo 3 kk työttömyyden jälkeen joutunut arviointiin?!

> Terveydenhuoltolain (1326/2010) mukaan kunnan on järjestettävä terveystarkastukset myös nuorille ja työikäisille työttömille. <

Jaa siis että nuoret joutus työkykyarviointiin jo heti ennen 3 kk työttömyyttä?

> Arvioinnin tavoitteena on tunnistaa työ- ja toimintakykyä heikentävät tekijät, estää työttömyyden pitkittyminen ja tukea työelämään sijoittumista ja nopeaa työllistymistä varhaisvaiheen kohdennetuilla toimenpiteillä. <

> Työttömien terveystarkastuksia ja toimintakyvyn arviota tulee tehdä myös pitkäaikaistyöttömille. <

> Arvioinnin pohjalta laaditaan työllistymistä tukeva kuntoutussuunnitelma. <

> Työttömien toiminta- ja työkyvyn arviointia tulee tehdä kaikissa työttömyyden vaiheissa ja terveydenhuollon eri toiminnoissa. <

Eli KAIKKI arvauskeskukset ym. KYTTÄÄ että löytäis yhdenkin vika työttömästä jotta ne vois väittää ettei se ole TÄYSIN työkykyinen jotta työtön voidaan pakottaa ORJAKSI!?

15

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UrkkijaHoitsut?

      > Työ- ja elinkeinoministeriö (TEM) on valmistellut vuoden 2012 alusta voimaan tulleen ohjeen työttömientyökyvyn arviointiin ja terveyspalveluihin ohjaamiseen TE-toimistossa. <

      > Terveystarkastuksen tarve on arvioitava jokaisen työnhakijan kohdalla työ- ja elinkeinotoimistossa (TE-toimisto) ensimmäisessä haastattelussa, joka on kahden viikon kuluessa työnhakijaksi ilmoittautumisesta. <

      Kuka on joutunut työkkärissä työttömäksi ilmoittautuessaan terveystarkastukseen? Eihän nykyään ees mennä työkkäriin haastatteluun vaikka on ilmottautunut työttömäks, ei ainakaan 2 vk kuluessa.

      > TE-toimisto ohjaa työnhakijan terveystarkastukseen ja lääkärin vastaanotolle hakemaan lääkärinlausuntoa työkyvystä. <

      Jaa että siis lääkäri on se joka päättää oletko TÄYSIN työkykyinen vai et?

      Eihän tässä sitten enää työtön uskalla mitään vaivojaan lääkärille mennä valittamaan, koska muuten joutuu orjatöihin "kuntoutumaan"?

      > Terveydentilan selvittäminen tulee olla terveydenhuoltohenkilöstön tekemä ja sisältää vähintään terveydenhoitajan tarkastuksen. <

      Eli ORJAksi nimeämiseen riittää pelkän hoitsun väite?

      > Terveystarkastuksen tavoitteena on selvittää henkilön tilaa ja arvioida toimintakyvyn rajoituksia <

      Kannattaan huomata että ihan kaikki terveyshuolto ton mukaan raportoi työkkäriin, niin opiskelija- kun työterveysterveydenhuoltokin, ja tottakai normaali arvauskeskusten perusterveydenhuollon hoitsut ja lääkärit.

      Kuvittelin hyväuskoisuuttani että Suomessa olisi yksityisyyden suoja, nimenomaan sairauksissa, mutta olin näköjään täysin väärässä. Viranomaiset raportoi ihan vapaasti kaiken kaikille.

      Kummallista että tossa niiden kaaviossa KAIKKI tiet vievät TYPppii eli nykyiseen MoPaan?

    • ristiriitamies

      Miksi työtön joutuu käydä terveystarkastuksessa arvioimassa kuntoaan tai mahdollisia sairauksiaan?

      Eihän työtön saa kuitenkaan olla sairaslomalla, koska se ei ole pätevä syy olla ottamatta vastaan työtä tai hakemaan osoitukseen. Sairaslomalla oleva on "työmarkkinoiden tavoittamattomissa" ja saa karenssia.

      Jos ei työtön saa sairastaa, niin miksi ihmeessä kuitenkin pitää mennä terveystarkastukseen?

      Eikös tämä ole melko ristiriitaista?

      • Työkykypistemääräsi?

        Koska ei sen tarkoituksena ole parantaa työtöntä vaan antaa oikeutus orjahommiin pistämiselle!

        Ne määrittelevät jokaiselle työttömälle työkykypistemäärän, jonka perusteella päätetään millaiseen orjatyöhön sijoitetaan.

        Työttömyyden kesto huomioitava on TKI:n tulkinnassa. TKI = Työkykyindeksi

        1) AUDIT -kysely = Päihdeongelmaisen neurologisen ja kognitiivisen toimintakyvyn arviointikäytäntö

        2) BDI-21 GAD-7 SOFAS = Mielenterveysongelmiin liittyvä toimintakyvyn arviointi

        3) NYHA-luokitus PEF-mittaus = hengitys- ja verenkiertoelimistön toimintakyvyn arviointi

        4) Kehon painoindeksi (BMI) = LÄSKEYS riittää syyksi ORJAhommiin?
        Vyötärönympärys DM-riskitesti

        5) "Tyypillisen päivän kuvaus" -haastattelu ?!
        Sosiaalinen toimintakyvyn haastattelu
        Palveluiden käytön kartoitus

        Sit ne antaa työttömälle tän oppaan:
        http://www.te-palvelut.fi/te/fi/pdf/terveena_tyottomyydesta.pdf
        joka on kattava yhteenveto työkykyä ja työllistymistä tukevista palveluista.

        > Ei ole olemassa yksittäistä testiä tai menetelmää, jolla havaitaan toimintakyvyn aleneminen jo varhaisessa vaiheessa. Tietoa on kartoitettava eri tavoin <

        > Terveydenhuollossa toimintakyvyn arviointi kuuluu jokaiseen vastaanotto tilanteeseen. TE-toimistolle tulee kuvata tästä näkökulmasta, TE-
        toimistossa tarvitaan kuvaus, miten työnhakijan työ- ja toimintakyky vaikuttaa työllistämistoimenpiteisiin yleiskielellä, ts. palautteessa tulee välttää esim. lääketieteen erikoissanastoa. <

        > Terveydenhuollossa on tärkeää muistaa, että henkilön terveydentilaa koskevaa tietoa ei saa ilman asiakkaan suostumusta luovuttaa esim. TE-toimistoon. Suostumus tietojen luovuttamiseen on syytä pyytää kirjallisena. <

        Mistä näkee tai saa tietoonsa onko luovuttanut suostumuksensa vai ei?

        Muuttuko se jo tän vuoden alusta ettei sitä työttömän suostumusta tarvita vaan ne luovuttaa terveystiedot kiellosta huolimatta?


    • JuoppoAUDITtesti

      AUDIT = Alcohol Use Disorders Identification Test

      Alkoholin riskikäytön tunnistamiseen kehitetty mittari. Soveltuu myös toimintakyvyn arviointiin kuvaamalla alkoholinkäyttöön liittyviä ongelmia ja seurauksia.

      Himo [b1303]
      Muistitoiminnot [b144]
      Tunteiden säätely [b1521]
      Lääkkeet [e1101]

      Kahdeksan pistettä tai enemmän viittaa riskikäyttöön.

      Edellytykset mittarin käytölle: Ei vaadi terveydenhuollon koulutusta. Testiohjeet saatavilla vapaasti internetistä.

      AUDIT-kysely on WHO:n kehittelemä ja suosittelema, kehittely alkanut jo 1970-luvulla. Tästä syystä kysely soveltuu käytettäväksi eri kulttuureissa. Sopii myös varhaisen työkyvyn aleneman tunnistamiseen työterveyshuollossa sekä työttömien työhönpaluun ja toimitakyvyn arviointiin.

      Virallisesti hyväksyttyä suomenkielistä versiota ei ole. Suosittelemme Duodecimin Käypä hoito suosituksen versiota.

      Kyselyn kolme ensimmäistä kysymystä mittaa alkoholin kulutusta ja kysymykset 4-10 alkoholin aiheuttamia haittoja.

      Alkoholiriippuvuuteen viittaa yksi piste kysymyksissä 4-6. Alkoholin riskikäytön raja yli 65-vuotiailla =7.

      Muistakaa siis aina jos joku kysyy alkoholin käytöstä, vastata ettette käytä lainkaan alkoholia tai muuten ne merkkaa että olet juoppo!

      • TeeJuoppoTesti

        Testaa itse itsesi AUDIT testillä:
        http://www.paihdelinkki.fi/fi/testit-ja-laskurit/alkoholi/alkoholin-kayton-riskit-audit

        Näet lopputuloksesta oletko todennäköinen "kuntoutettava" eli ORJAhommiin passitettava.

        Mutta muista että "testien tuloksia saatetaan käyttää riippuvuuksia koskevien tutkimusten tutkimusaineistona. Julkaisemme testien tuloksia ja vastaajien taustatietoja vain tilastollisessa muodossa."

        Eli ne talletetaan ja sossulle lähetetään IPnumerosi perustella tieto testin tuloksesta?


      • työtön mies.
        TeeJuoppoTesti kirjoitti:

        Testaa itse itsesi AUDIT testillä:
        http://www.paihdelinkki.fi/fi/testit-ja-laskurit/alkoholi/alkoholin-kayton-riskit-audit

        Näet lopputuloksesta oletko todennäköinen "kuntoutettava" eli ORJAhommiin passitettava.

        Mutta muista että "testien tuloksia saatetaan käyttää riippuvuuksia koskevien tutkimusten tutkimusaineistona. Julkaisemme testien tuloksia ja vastaajien taustatietoja vain tilastollisessa muodossa."

        Eli ne talletetaan ja sossulle lähetetään IPnumerosi perustella tieto testin tuloksesta?

        En ole lääkärissä käynyt 20 vuoteen. Työtön olen ollut 10 vuotta. En aio mennä mihinkään kuntouttavaan arviointiin.


    • 2019

      minä menisin ainakin, saattaahan sitä päästä eläkkeelle, ainakin 60 ikäiset.

    • xz sdcdc

      "No mistä sitten tietää kuka on ja kuka ei ole TÄYSIN työ -ja toimintakykyinen?"

      Luulisin, että jos työtön on hyväkuntoisen ja tasapainoisen oloinen ja on juuri ennen työttömyyden alkua opiskellut tai on ollut työssä ongelmitta, hänen voi olettaa olevan täysin työkykyinen.

      "Eli KAIKKI arvauskeskukset ym. KYTTÄÄ että löytäis yhdenkin vika työttömästä jotta ne vois väittää ettei se ole TÄYSIN työkykyinen jotta työtön voidaan pakottaa ORJAKSI!?"

      Asia on päinvastoin, sinut tutkitaan, koska orjatöitä ei pysty tekemään, eikä niihin joudu, jos et ole terve.

      • lkho

        Minut suostuteltiin aikoinaan työkkäristä terveystarkastukseen oikein kattavaan. Mielenkiintoista oli se että joskus vuosia sitten olin jollekin julkisen puolen lääkärille mennyt jonkunlaisessa herkässä mielentilassa mennyt sanomaan kun minulla on ollut niska hartia vaivoja. Lääkäri myös kysyi miten elämän tilanne muuten ja minulla oli juuri häätö painamassa päälle niin tuli sanottua että vähän mieli on maassa.

        No monta vuotta sen jälkeen kun oli se työkkärin terveystarkastaus niin sieltä löytyi jonkinlainen merkintä tästä niin sanotusta masennuksesta joka johtui tästä kodin menetyksestä. Sitä ei tosin ollut mainittu. Työkkärin terveystarkastuksessa alkoivat puhumaan jotain että saattaisin olla masentunut ja suositeltiin psykoterpapiaa. Sitten siinä luki että potilas ei ole halunnut psykoterapiaa mutta saattaa mahdollisesti olla masentunut mutta ei itse sitä tunnista tai halua myöntää. Että tällaisia tietoja julkisen puolen terveys tiedoissani nyt lukee kun olin terveys tarkastuksessa.

        Olen kyllä käynyt sen jälkeen yksityisellä monesti lääkärissä ja terveys tarkastuksessa eikä siellä ikinä ole löydetty mitään tuollaista.


    • Asiaa tutkittu

      Tutkimuksin on pystytty osoittamaan, että jo 3kk työttömyys on peruste kuntoutukselle. Tässä ajassa työkyky huononee yleensä jo puoleen.

      • Eriävä tutkimus

        Työttömyys on kuntouttavaa raskaan työjakson jälkeen. Jää enemmän aikaa kuntoiluun, lepoon, terveellisen ruuan valmistamiseen, ihmissuhteiden hoitamiseen...


      • epätieteellistä

        Haha. Jospa näin alkuun määrittelisit, mikä on työkyky ja miten sitä mitataan.


    • jaguar1213

      "Tutkimuksin on pystytty osoittamaan, että jo 3kk työttömyys on peruste kuntoutukselle."

      Tuo tutkimus on varmaan tehty Eero Lehden omistamalla gallupfirmalla.

    • 167-176
    • 7.972.200.000 e/vuos

      > nehän saa siittä sossurahan vai mikä se lienee ja lisäksi vielä 9e/pv <

      Oletteko siis sitä mieltä että VERONmaksajien pitää maksaa työntekijöiden PALKKA?!

      Samaan aikaan kun yrittäjä tienaa jopa miljoonia?

      Mikäs järki tuollaisessa on?

      No jos sellaista järjestelmää kannatatte, minäkin perustan orjayrityksen otan sinne puuhastelemaan kaikki 500.000 työtöntä, joista saan joka päivä 20 e/pv/orja eli 10.000.000 e/pv eli joka kuukausi 215.000.000 e/kk.

      Eläisin tuolla ihan kivasti vaikken edes teettäisi niillä puolella miljoonalla orjalla orjatöitä kuten muut orjatyöpajat.

      Kun tuohon laskee lisäksi mitä kaikkea kivaa voin käytännössä ilmaiseksi teetättää orjilla (joiden palkan maksatte te veronmaksajat) niin tämä järjestelmä tulee ihan helvetin kalliiksi teille veronmaksajille!

      Koska tuon minun 215.000.000 e/kk lisäksi maksatte jokaiselle noille työttömälle työttömyyskorvauksen 9 e/pv muuta sosiaalitukea.

      Jos ne kaikki puolimiljoonaa työtöntä saisi perustyöttömyyspäivärahaa niin niihin pelkästään menisi 352.600.000 e/kk 96.750.000 e/kk 9 euron lisäraha.

      Mulle 215.000.000 e/kk
      Orjalle 352.600.000 e/kk
      96.750.000 e/kk
      muut sosiaalituet mm. matkakorvaukset asumistuki sähkö ja vesilaskut

      Oletteko valmiita maksamaan joka kuukausi 664.350.000 euroa veroista vain siksi että jonkun yrittäjän EI tarvitse maksaa orjilleen oikeaa palkkaa jolla nämä tulevat toimeen?!

      Veronmaksajat maksaa vuodessa 7.972.200.000 euroa siitä hyvästä että annetaan joillekin harvoille yrittäjille mahdollisuus rikastua orjien selkänahasta revityillä tuloilla?

      Tuohan on täyttä KOMMUNISMIA?!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      121
      2286
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      424
      2163
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1176
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      14
      974
    5. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      44
      794
    6. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      790
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      766
    8. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      15
      764
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      166
      706
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      32
      689
    Aihe