Juusto geenimanipuloitua

Oikea Oltermanni

Ainakin Valio, ehkä muutkin valmistajat käyttävät geenimuunneltua bakteeria juustojen valmistamiseen. Pakkauksesta tämä selviää, jos siinä lukee valmistuaineena hapate. Oikea juusto tehdään juustonjuoksuttimen avulla ja juoksutin on yleensä aitoa vasikan mahasta tehtyä.

Onkohan geenimanipuloidut bakteerit vaarallisia?

4

675

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P. Veli

      Ei jumalavita voi olla totta. Sehän on ihan hirveetä. Geenimuunneltuja bakteereita. Kamalaa. Rupeen vegaaniksi, mihkään ei voi enää luottaa. Rupeen vielä saatanistiksi, jos tää jatkuu.

    • ainakin minulle

      Allergisoitumiseni aiheuttivat "pakkohengitty" ns. kosteusvauriomikrobiperhe (home-, hiiva- ja sädesienet, gram negatiiviset ja positiiviset bakteerit ja termotolerantit bakteerit). Aloin saada oireita myös maidosta.

      Maidon suhteen julkaistiin tutkimustulos v. 2001, että myös aikuinen voi saada maitoallergian, jota reaktiota pystytään ehkäisemään maitohappobakteereilla.
      Minäpä juomaan Gefilus piimää kolme lasillista per päivä. Puolentoista viikon käytön aikana ei minkäänlaisia vatsaoireita, niveleni alkoivat vain pikkuhiljaa kipeytyä, joten käyttö piti lopettaa.

      Kyselin asiaa reumalääkäriltä, mutta ei hän osanut sanoa mitään. (Homeitiöiden aiheuttama tulehdus keuhkoissani aiheuttaa myös nivelkivut).

      Pystyn käyttämään maitoa tietyn määrän ilman mitään ongelmia.
      Aloinpa sitten kerran käyttämään maidon tilalla Igmanin sinileimaemmentaalia.
      Syötyäni sitä muutaman siivun päivässä kolmen päivän ajan sain mahtavan ripulin ja koko alapääni turposi (nokkosrokkoreaktio).
      Otin yhteyttä Igmaniin, josta minulle sanottiin hapatteena käytettävän bakteeria (Streptococus thermofilus).

      Kertomasi pitää siis paikkansa.

    • Kasvis

      Kasvissyöjänä otan kyllä sen bakteerin mieluummin kuin vasikanvatsalaukkuainekset.

    • Maikki

      Meijeriteollisuudessa käytettäviä bakteereja muokataan geneettisesti, jotta niihin saadaan haluttuja "uusia" ominaisuuksia. Näitä voivat olla esimerkiksi parempi happamuudensietokyky tai ominaisuudet, jotka ovat eduksi suoliston toiminnalle (vrt. terveysvaikutteisissa elintarvikkeissa kuten Gefilus-tuotteet). Bakteeri ohjataan siis tuottamaan jotain proteiinia, joka aikaansaa uuden ominaisuuden. Bakteerista voidaan myös poistaa joku geeni, jolloin esimerkiksi voidaan vähentää sen myrkyllisyyttä.

      On pidettävä mielessä, että bakteerien ominaisuudet aiheutuvat luonnostaankin geeneistä ja geenimanipulaatiolla eliöön siirretyt geenit käyttäytyvät samojen lainalaisuuksien mukaan kuin eliössä sitä ennenkin olleet geenit.

      Geenit ovat "ohjekirjasto", jonka perusteella eliö tuottaa erilaisia proteiineja eli valkuaisaineita. Geenit sinänsä eivät "tee" mitään, vaan niiden avulla eliön oma koneisto tuottaa tietynlaista proteiinia. Uuden geenin lisääminen tai poistaminen on olemassa olevan ohjekirjaston muokkaamista, eli eliö alkaa tämän jälkeen tuottaa yhtä proteiinia enemmän tai vähemmän kuin ennen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      198
      1161
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      80
      747
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      712
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      45
      611
    5. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      191
      602
    6. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      601
    7. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      42
      579
    8. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      559
    9. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      550
    10. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      550
    11. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      23
      543
    12. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      290
      526
    13. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      509
    14. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      504
    15. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      48
      497
    16. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      493
    17. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      456
    18. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      32
      451
    19. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      69
      438
    20. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      435
    Aihe