V.sipulipuristin

hömötiainen

Miten saa helposti puristimen puhtaaksi, siis niistä reijistä pois?

8

1476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puristaja

      Kyllä lähtee ihan helposti heti käytön jälkeen kuumalla vedellä pesemällä ja tiskiharjalla tökkimällä reikiin.

    • sow68

      kovamuovinen "läppä" päällä, jossa on pienet piikit, jotka menevät reikiin. Sen jälkeen kuumaa vettä ja tiskiharjaa ja puhdas on.

      • hömötiainen

        juu! Taijanpas itekkin hankkia sellaisen läppämallisen. Ei oo kiva aina tökkiä reikiin :)


    • Jasse

      Moi! Unohda koko puristin ja ala käyttämään valkosipulia viipaleina tai kokonaisena !!
      Näin saat paljon paremmin valkosipulin maun esille. Myös kitkerämpi maku katoaa sen myötä!!

      • Kyllähän

        se maku irtoaa juuri silloin kun valkosipulin raastaa tai murskaa. Ruoanvalmistustapa kannattaa huomioida; keittääkö kauan jne. Jos vaikka paistaa öljyssä niin viipaleistakin irtoaa maku hyvin, murskatuista tietysti nopeammin. Kauan paistettaessa/haudutettaessa/keitettäessä raa'an valkosipulin maku häviää ja muuttuu pehmeäksi.

        Siinä olen ihan samaa mieltä että unohda puristin! Helpoin ja nopein tapa on murskata kynsi isolla veitsellä, esim. kokkiveitsellä. Jos haluaa pientä mössöä niin murskatun kynnen voi samalla veitsellä pilkkoa. Koko operaatio kestää minulla n. 3s eikä tarvitse ihmetellä millä saa vehkeet puhtaaksi.


      • veitsellä
        Kyllähän kirjoitti:

        se maku irtoaa juuri silloin kun valkosipulin raastaa tai murskaa. Ruoanvalmistustapa kannattaa huomioida; keittääkö kauan jne. Jos vaikka paistaa öljyssä niin viipaleistakin irtoaa maku hyvin, murskatuista tietysti nopeammin. Kauan paistettaessa/haudutettaessa/keitettäessä raa'an valkosipulin maku häviää ja muuttuu pehmeäksi.

        Siinä olen ihan samaa mieltä että unohda puristin! Helpoin ja nopein tapa on murskata kynsi isolla veitsellä, esim. kokkiveitsellä. Jos haluaa pientä mössöä niin murskatun kynnen voi samalla veitsellä pilkkoa. Koko operaatio kestää minulla n. 3s eikä tarvitse ihmetellä millä saa vehkeet puhtaaksi.

        Ei kannata käyttää puristinta. Se aika minkä käytät puristimen etsimiseen, tyhjentämiseen ja pesemiseen, saat veitsellä silpottua monta valkosipulia.
        Itse käytin ennen puristinta ja nyt ihmettelen itsekin, miksi. Nyt puristin on heitetty veslinnuille. Turhat rojut pois keittiökaapeista !


    • Signora

      Mitään valkosipulinpuristimia ei tarvita! Joko marmorimörserissä tai keramiikkaesineellä murretaan kynnet. Perusajatus siis, että valkosipuli ja teräs eivät kosketa toisiaan...
      Tämän jälkeen valkosipulin annetaan "hengittää" laudalla 20 min. jotta eteeriset öljyt vapautuvat ja niiden vaikutus on optimaalinen. Valkosipulia ei koskaan paisteta, siitä tulee kitkerää. Hyvin varovasti kuullottaa sopii. Jos valkosipuli on päässyt vähän vanhenemaan, halkaise kynsi ja poista keskeltä vihertynyt osa.
      Laita kuorineen 30-40 kynttä pieneen uunivuokaan ja pari tuoretta rosmariinin oksaa joukkoon ja tiputa näiden päälle ruokalusikallinen öljyä. Peitä alupaperilla ja esilämmitettyyn 200 asteiseen uuniin n. 20 min. Purista tahna ulos kynsistä ja levitä leivälle tai sekoita johonkin ruokaan. Näin kynnet säilyvät parikin viikkoa tupperissa jääkaapissa. Salve!

      • Volitans

        Itseäni jo naurattaa tämä tv:ssäkin käytävä "näin se pitää" keskustelu, jota käydään valkosipulin pilkkomisesta.

        Ainakaan itse en huomaa mitään makueroa, jos murskaan samasta sipulista kynnen puristimella tai kokkiveitsellä samankokoiseksi leikattuna. Mitään väitettyä kitkerää makua en ole huomannut. Tuo kitkeryys voi tulla valkosipulista itsestään. Esim. keväällä itävät vihreät osat voivat olla kitkeriä.

        Itse en kuitenkaan enää puristinta käytä siitä yksinkertaisesta syystä, että homma käy nopeammin kokkiveitsellä. Kynsi laudalle ja veitsi päälle kyljelleen ja kämmenellä napakka lyönti. Kuoret irtoavat ja tästä kynnen voi pilkkoa samassa ajassa kun laatikon aukasee ottaakseen sieltä puristimen. Ja tiskiä tulee vähemmän.
        Veitsellä voi myös pienentää kynnen haluamallaan tavalla. Jättää isommiksi tai sitten veitsen lappeella hieron tehdä tahnaa. Oikein hienoa tahnaa kun halua, niin hienonan kynnet vielä huhmareessa.

        Valkosipuliin tulee pähkinämäinen aromi kun sitä paistaa. Mutta jos se vähänkään palaa, tulee kitkerä epämiellyttävä maku. Itse yleensä en paista valkosipulia - puhdas valkosipulin maku on mielestäni parempi kuin paahdetun.

        Suosittelen kaikille tuota veitsellä pilkkomista. Tarvitset siihen vain hyvän kokkiveitsen. Eikä tuosta veitsenkäytön opiskelusta muutenkaan haittaa ole. Sipulitkin saa sillä hienonnettua nopeammin kun erillaisilla sipulihakkureilla tms. patenttivirityksillä. Kerran muuten en voinut nakkikioskilla ostaakaan mitään, kun nainen siellä pienensi sipulia sellaisella kammalla, jonka avulla veitsen terän sai pysymään linjassa. Pelkällä veitsellä homma sujuisi noin 50 kertaa nopeammin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      226
      5520
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5074
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4878
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      127
      2136
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1827
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      41
      1699
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      90
      1687
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1617
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1343
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      380
      1317
    Aihe