mitä siihen kouluruokaan oikein tungetaan?

masupipi

onko muita keitten vatsa ei kestä koulun ruokia? olen itse aikuisopiskelia espoolaisessa opinahjossa. syksynä kun palasin kesälomalta koulunpenkille oli kouluruoalle tapahtunut jotain koska aikaisemmin ei oireita tullut, on ihan sama vaikka ruoka olisi gluteenitonta ja laktoositonta nin lopputulos on aina sama, vatsa täyttyy n. puolen tunnin kuluttua kaasusta ja karmea kipu sekä ylä että alavatsassa... usein joutuu lähtemään aikasemmin koulusta kotiin koska kivut ovat tosi kovat ja vatsan turvotus ja kipu jatkuu aina iltaan asti ja paska lentää.
kävit tietty kaikissa allergia testeissä kun oireita alkoi ilmaantua mutta negatiivisia kaikki... :/ harmitta kun mielestäni koulumme ruoka on ihan hyvää ja ilmaista kun on rahat kuitenkin aina opisiskelialla tuikassa :(

10

3366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mene hoitoon

      Koulun köksä vastaa.
      Ihan perus-raaka aineista ne tehdään, tuoreista ja pakasteista.
      Leivät tulee samana päivänä kun ne käytetään, maitotuotteet 1-2 pv.
      Meillä ainakin on kolme dieettikokkia jotka tekee spessut erikseen.

      Hygicultit ja lämpötilat otetaan aina.

      Entäs jos vähentäisit kaljanjuontia, se kyllä turvottaa. Niin ei tarvia syyttää kouluruokaa.

    • masupipi

      käytetäänkö niihin jotain lisäaineita tai säilöntäaineita? tai jotain muuta mitä kotikokkailussa ei käytetä..? Olen itsekkin ravintolassa töissä, eikä työpaikan ruoasta tule oireita, enkä tässä nyt usko että koulun keittäjät tunkisivat piruuttaan laksatiiveja ruokaan :,D olisi vain varsin kiva tietää mistä johtuu että voisi asialle tehdä jotain.

      muuten ihan hyvä mutta en käytä alkoholia ;)

      • mene hoitoon

        Ei, tasan päinvastoin. Tosi tarkkoja ollaan siitä että kaikki on tuoretta ja päiväyksissä. Varastot päivitetään joka päivä ja pilaantumassa olevat heitetään pois. Ei niihin mitään "tungeta". Paljon menee diettiruokia jotka tehdään omilla välineillään eri paikassa kun muut ja tiskaus suoritetaan useemman henkilön voimin, siinäkin on tarkat säännökset miten.
        Miksi ihmeessä kukaan tekisi piruuttaan ?
        Koskaan ei käytetä edellisen päivän ruokia vaan kaikki menee tuoreena ja raaka-aineista valistettuina oikeassa tarjoilulämpötilassa, esim pääruoka 82-85 astetta, salaatit 4-5 astetta. Hygienian taso on korkea, hanskoja kuluu päivän mittaan paaaljon.
        Voisit varmaan muuten käydä katsomassa itse keittiössä mutta sinne pitäsi sitten pukeutua erikseen ja käyttää a.o suojaimia.
        Noin 1400 ateriaa lähtee päivässä eikä ole kuulunut kipuvalituksia meillä.


    • hyrrrrrrrr

      Minulla oli sama juttu, jouduin lopettamaan koulussa ruokailun älyttömien vatsavaivojen ja kaasunmuodostuksen vuoksi. Nyt elän omilla eväillä. En ole kuitenkaan samassa oppilaitoksessa kanssasi.

    • Tunkija

      Olisiko taustalla kuitenkin joku muu syy kuin kouluruoka? Minäkin olen koulun keittiöllä ja ei se nyt oikein hauskalta tunnu lukea, että oppilaat ajattelevat meidän piruuttamme "tunkevan" kaikkea mahdollista ruokaan.

      En asu Espoossa, mutta ei meillä ainakaan tungeta ruokaan yhtään mitään ylimääräistä eikä kukaan piruuttaan käy lisäilemässä omia seoksiaan ruokiin. Myöskin hygieniasta pidetään huoli ja kertakäyttökäsineitä kuluu niin, että hirvittää oikein se määrä. Ruoasta otetaan näyteä joka päivä ja päivittäin mitataan lämpötiloja ja kirjataan kaikki ylös. Kaikki on keittiöllä niin tarkkaa, että esim. meillä tuli huomautus terveystarkastajalta, kun pukuhuoneessa kengät olivat lattialla. Olisi pitänyt olla kenkätelineessä. Ei kun soitto päällikölle ja he toivat meille telineen ja nyt ei tarvitse kenenkään pelätä, että kengät pukuhuoneen lattialla olisivat riski ruoan turvallisuudelle.

      Vaivasi alkoi koulun alkamisen jälkeen, joten voisiko kyseessä olla koulustressi? Stressi ja ahdistus aiheuttaa yleisesti vatsavaivoja kuten myös huonot elämäntavat (liikunnan puute, epäsäännöllinen syöminen, ahmiminen jne.) Ja myös jokainen ihminen on erilainen. Vaikka ei olisi allergia kyseessä, niin jollekin voi aivan tavallinen ruoka-aine tai vaikka mauste aiheuttaa mahavaivoja ja turvotusta. Ja onhan sitä monenlaisia sairauksia olemassa, jotka aiheuttavat vatsavaivoja. Sinuna menisin lääkäriin tutkituttamaan itseni.

      Emme me myöskään tunge mitään lisäaineita ruokiin. Tietysti jotkut valmiina tulevat einekset kuten lihapullat tai makkarat sisältävät lisäaineita. Meillä kun ei ole aikaa ja henkilökuntaa tehdä esim. lihapullia itse. Jos koulussa on 1000 oppilasta ja jokainen syö 7 lihapullaa, tarkoittaa se yhteensä 7000 pullaa ja valitettavasti on mahdotonta ehtiä pyörittää niin monta pullaa.

      • Tunkija2

        Voisiko ylihygienismi(oma termi) olla syypää noihin oireisiin?


    • masu pipi

      kuten jo aikaisemmin sanoin että EN usko että ruokaan tahallaan mitään väärää laitetaan, miksikä niin tekisitte kun asiakkaat loppupeileissä maksavat palkkanne :D
      kävin tosiaan lääkärissä jo aikaa sitten ja mitään ei löytynyt, eikä masun suoja lääkkeistäkään ollut apua, diaknoosiksi jäi ärtyvän suolen oireyhtymä johon en oikein jaksa uskoa... alan itsekkin olla sitä mieltä että joku sterssi voisi aiheuttaa vaivat... tein toissapäivänä mielenkiintoisen havainnon kun jätin kouluruoan syömättä ja söin sen jälkeen kahvitauolla banaanin ja oireet tulivat taas >:( kun kotona syö banaanin ei tapahdu mitään... hmmm mielenkiintoista, onneksi enää pari kuukautta koulua jäljellä :D

    • Opesyöjä

      Näin opena sanoisin, että sinulla on stessivatsa ja päivän mittaan tilanne pahenee. Kun sitten syöt vatsasi täyteen, niin se alkaa oireilla. Tosin olen töissä Helsingin puolella, mutta yksikään aikuis- tai nuoriso-opiskelijoistani ei ole valittanut oireita koko 20 vuoden aikana. Jos joku oiteilee, syy on yleensä stressi tai syömishäiriö.Opettele syömään pieni annos ruokaa ja jätä esim ruisleivät kotona syötäviksi. Ruis aiheuttaa helposti vatsan turpoamista koka sulaa hitaasti ja on siksi hyvä pitämään nälkää.

      Toinen syy oireisiisi voi olla, että vatsasi ei ole tottunut syömään puolen päivän aikaan. Monet aikuiset jättävät töissä syömättä kunnolla ja vatsa tottuu tähän. Muistatko myös syödä aamupalan? Ilman sen syöntiä, vatsa saa äkkihyökkäyksen sulatettavaa.

    • lusikatliuhamaan

      Valtion kustantamaa soossia, kyllä pitäis kelvata nirsoille koulukiusaajille ja muille vandaaleille!

      • gjdfkgsjklöd

        Työnnä lusikka perseeseesi vanha homo.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4520
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      119
      4472
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4427
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3988
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3414
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3289
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3271
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe