Älykkyyttäkö ?

kaavamaisesti

Mikäli lopputulokselle laitetaan riittävästi arvostusta niin teoriani on seuraava. Älykäs ei tupakoi koska lopputulos voidaan laskea ennusteellisesti. Siis matala keski ikä ja tupakointi kulkee käsi kädessä. Älykäs käyttää alkoholia erittäin vähän. Koska voidaan ennusteellisesti laskea että alkoholin käyttö vähentää elinikää. Älykäs on maltillinen. Ennusteellisesti voidaan laskea että henkilöt jotka ovat maltillisia ottavat elämässään vähemmän riskejä. Riskien ottaminen vähentää elinikää. jne.

5

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älykäs ei ajattele kaavamaisesti.

    • guigkj

      Onko pitkä elämä elämän tarkoitus...

    • Ihmisillä on erilaisia pyrkimyksiä ja tavoitteita elämänsä aikana. Yksi arvostaa mukavuutta ja helpolla pääsemistä, toinen haluaa maksimoida nautintonsa kaikin mahdollisin kemiallisin keinoin, kolmannella on prioriteettina maksimoida parittelukumppanien määrä ja neljännelle tärkeintä kaikessa on raha ja sen saaminen.

      Kaikilla ihmisillä on jonkinlaisia haluja, toiveita, tavoitteita ja pyrkimyksiä. Yleensä tavoitteisiin pääseminen vaatii sinnikkyyttä enemmän kuin älyä sinällään. Älykästä voisi olla poikkeuksellisten tai uusien tapojen löytäminen tavoitteiden saavuttamiseksi. Näiden tapojen tulisi tietenkin olla parempia ja tehokkaampia kuin vanhastaan totutut tavat. Älykästä on myös hahmottaa tavoitteeseen pääsyn vaatimukset ja toimet nopeammin kuin muut sen tekevät ja tätä kautta saavuttaa määränpää vähemmällä vaivalla ja ajalla. Jos ihmisen tavoitteena on elää mahdollisimman pitkään mahdollisimman terveenä, olisivat ryyppääminen ja tupakointi varmasti aika älyttömiä harrastuksia tavoitetta ajatellen.

      Ihminen etsii lakkaamatta itselleen mielihyvää. Yksilöt saavat saavat nautintoa niin onnistumisen kokemuksista kuin monien aineiden käyttämisestäkin. Monesti lyhytaikaista nautintoa saadaan juopottelemalla taikka tupakoimalla. Tämä on varmasti palkitsevampaa kuin odottaa koko pitkä ihmisikä sitä yhtä ainoaa onnistumisen kokemusta, että on onnistunut elämään pitkään, jonka jälkeen luonnollisesti kuolee pois.

    • Jlköldfaskö

      Ihan alkuun voitaisiinkin kysyä, peittoaako älykkyys himon? ...ja jatkoksi, korreloiko korkea älykkyys ja kaikella tavalla pitkää ikää tavoitteleva elämäntapa? Tarvitaanko siihen edes kovin korkeaa älykkyyttä tietääkseen ja ymmärtääkseen pitkään ikään liittyviä perusasioita?

      Olisko se enemmänkin viisautta... ehkä pelkoa, opittua jne.

    • o_Carpe_Diem_o

      Eikö voisi ajatella, että älykäs ryyppää ja rellestää, nai kaikea mikä liikuu, nautii elämästä?
      Kerran me vain täällä ollaan, eikä sitä aikaa ei kannata hukata turhaan murehtimiseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7463
    2. 83
      5092
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4889
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4288
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      43
      2632
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2267
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2243
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1860
    Aihe