Älykkyyttäkö ?

kaavamaisesti

Mikäli lopputulokselle laitetaan riittävästi arvostusta niin teoriani on seuraava. Älykäs ei tupakoi koska lopputulos voidaan laskea ennusteellisesti. Siis matala keski ikä ja tupakointi kulkee käsi kädessä. Älykäs käyttää alkoholia erittäin vähän. Koska voidaan ennusteellisesti laskea että alkoholin käyttö vähentää elinikää. Älykäs on maltillinen. Ennusteellisesti voidaan laskea että henkilöt jotka ovat maltillisia ottavat elämässään vähemmän riskejä. Riskien ottaminen vähentää elinikää. jne.

5

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älykäs ei ajattele kaavamaisesti.

    • guigkj

      Onko pitkä elämä elämän tarkoitus...

    • Ihmisillä on erilaisia pyrkimyksiä ja tavoitteita elämänsä aikana. Yksi arvostaa mukavuutta ja helpolla pääsemistä, toinen haluaa maksimoida nautintonsa kaikin mahdollisin kemiallisin keinoin, kolmannella on prioriteettina maksimoida parittelukumppanien määrä ja neljännelle tärkeintä kaikessa on raha ja sen saaminen.

      Kaikilla ihmisillä on jonkinlaisia haluja, toiveita, tavoitteita ja pyrkimyksiä. Yleensä tavoitteisiin pääseminen vaatii sinnikkyyttä enemmän kuin älyä sinällään. Älykästä voisi olla poikkeuksellisten tai uusien tapojen löytäminen tavoitteiden saavuttamiseksi. Näiden tapojen tulisi tietenkin olla parempia ja tehokkaampia kuin vanhastaan totutut tavat. Älykästä on myös hahmottaa tavoitteeseen pääsyn vaatimukset ja toimet nopeammin kuin muut sen tekevät ja tätä kautta saavuttaa määränpää vähemmällä vaivalla ja ajalla. Jos ihmisen tavoitteena on elää mahdollisimman pitkään mahdollisimman terveenä, olisivat ryyppääminen ja tupakointi varmasti aika älyttömiä harrastuksia tavoitetta ajatellen.

      Ihminen etsii lakkaamatta itselleen mielihyvää. Yksilöt saavat saavat nautintoa niin onnistumisen kokemuksista kuin monien aineiden käyttämisestäkin. Monesti lyhytaikaista nautintoa saadaan juopottelemalla taikka tupakoimalla. Tämä on varmasti palkitsevampaa kuin odottaa koko pitkä ihmisikä sitä yhtä ainoaa onnistumisen kokemusta, että on onnistunut elämään pitkään, jonka jälkeen luonnollisesti kuolee pois.

    • Jlköldfaskö

      Ihan alkuun voitaisiinkin kysyä, peittoaako älykkyys himon? ...ja jatkoksi, korreloiko korkea älykkyys ja kaikella tavalla pitkää ikää tavoitteleva elämäntapa? Tarvitaanko siihen edes kovin korkeaa älykkyyttä tietääkseen ja ymmärtääkseen pitkään ikään liittyviä perusasioita?

      Olisko se enemmänkin viisautta... ehkä pelkoa, opittua jne.

    • o_Carpe_Diem_o

      Eikö voisi ajatella, että älykäs ryyppää ja rellestää, nai kaikea mikä liikuu, nautii elämästä?
      Kerran me vain täällä ollaan, eikä sitä aikaa ei kannata hukata turhaan murehtimiseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      650
      8829
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      360
      3416
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      465
      2397
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      131
      1420
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      34
      1405
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      15
      1325
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1261
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1177
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      65
      1105
    10. Hyvät valeet myllyistä

      Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää
      Puolanka
      72
      996
    Aihe