Mikäli lopputulokselle laitetaan riittävästi arvostusta niin teoriani on seuraava. Älykäs ei tupakoi koska lopputulos voidaan laskea ennusteellisesti. Siis matala keski ikä ja tupakointi kulkee käsi kädessä. Älykäs käyttää alkoholia erittäin vähän. Koska voidaan ennusteellisesti laskea että alkoholin käyttö vähentää elinikää. Älykäs on maltillinen. Ennusteellisesti voidaan laskea että henkilöt jotka ovat maltillisia ottavat elämässään vähemmän riskejä. Riskien ottaminen vähentää elinikää. jne.
Älykkyyttäkö ?
5
99
Vastaukset
Älykäs ei ajattele kaavamaisesti.
- guigkj
Onko pitkä elämä elämän tarkoitus...
Ihmisillä on erilaisia pyrkimyksiä ja tavoitteita elämänsä aikana. Yksi arvostaa mukavuutta ja helpolla pääsemistä, toinen haluaa maksimoida nautintonsa kaikin mahdollisin kemiallisin keinoin, kolmannella on prioriteettina maksimoida parittelukumppanien määrä ja neljännelle tärkeintä kaikessa on raha ja sen saaminen.
Kaikilla ihmisillä on jonkinlaisia haluja, toiveita, tavoitteita ja pyrkimyksiä. Yleensä tavoitteisiin pääseminen vaatii sinnikkyyttä enemmän kuin älyä sinällään. Älykästä voisi olla poikkeuksellisten tai uusien tapojen löytäminen tavoitteiden saavuttamiseksi. Näiden tapojen tulisi tietenkin olla parempia ja tehokkaampia kuin vanhastaan totutut tavat. Älykästä on myös hahmottaa tavoitteeseen pääsyn vaatimukset ja toimet nopeammin kuin muut sen tekevät ja tätä kautta saavuttaa määränpää vähemmällä vaivalla ja ajalla. Jos ihmisen tavoitteena on elää mahdollisimman pitkään mahdollisimman terveenä, olisivat ryyppääminen ja tupakointi varmasti aika älyttömiä harrastuksia tavoitetta ajatellen.
Ihminen etsii lakkaamatta itselleen mielihyvää. Yksilöt saavat saavat nautintoa niin onnistumisen kokemuksista kuin monien aineiden käyttämisestäkin. Monesti lyhytaikaista nautintoa saadaan juopottelemalla taikka tupakoimalla. Tämä on varmasti palkitsevampaa kuin odottaa koko pitkä ihmisikä sitä yhtä ainoaa onnistumisen kokemusta, että on onnistunut elämään pitkään, jonka jälkeen luonnollisesti kuolee pois.- Jlköldfaskö
Ihan alkuun voitaisiinkin kysyä, peittoaako älykkyys himon? ...ja jatkoksi, korreloiko korkea älykkyys ja kaikella tavalla pitkää ikää tavoitteleva elämäntapa? Tarvitaanko siihen edes kovin korkeaa älykkyyttä tietääkseen ja ymmärtääkseen pitkään ikään liittyviä perusasioita?
Olisko se enemmänkin viisautta... ehkä pelkoa, opittua jne. - o_Carpe_Diem_o
Eikö voisi ajatella, että älykäs ryyppää ja rellestää, nai kaikea mikä liikuu, nautii elämästä?
Kerran me vain täällä ollaan, eikä sitä aikaa ei kannata hukata turhaan murehtimiseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6508829Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3603416Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4652397- 1311420
- 341405
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl151325Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091261- 941177
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651105Hyvät valeet myllyistä
Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää72996