Synestesiaksi nimitettään ilmiötä, jossa aivot käsittelevät hermoärsytystä toisen aistin kvaliteettina. Esimerkiksi synesteetikko voi nähdä musiikin väreinä.
Jossakin määrin tätä esiintyy kaikilla. Jos silmiä painaa voimakkaasti, näkyy valoa. Pikkulapsella aistimukset lienevät vielä eriytymättömiä.
Onko synestesia luokiteltava kehityshäiriöksi, vai onko sillä ehkä ollut evolutiivista hyötyä?
Synestesian merkitys
2
269
Vastaukset
- ei_ainakaan_haittaa
Synestesia on aisteissa esiintyvä sekoittumisilmiö. Tämä taas on aivojen normaali tapa toimia. Hermoratoja muutetaan ärsykkeiden saattelemana, kunnes saavutettu vaste on oikea. Esim. polkupyörällä ajamaan oppiminen. Joskus käy niin, että osa ärsykkeistä jää jäljelle, vaikka niitä ei tarvittaisikaan. Jos tästä ei ole haittaa, virhettä ei välttämättä korjata. Siispä synesteetikko näkee musiikin väreinä, numerot väreinä - tai jotain muuta. Joissakin tilanteissa tästä voi olla jopa hyötyä, esim. jotkin matemaatikot näkevät kaavat väreinä ja tietävät heti, mitä kohtaa yhtälöstä katsoa, jos siinä on virhe. Usein puhutaan synestesiasta, kun ilmiöitä on oikeastaan kirjo: kuulohavaintoja, jotka liittyvät kirkkaisiin väreihin. Äänihavaintoja, jotka muodostavat kuvan tai välähdyksen. Makuhavaintoja, jotka haistetaan - tai päinvastoin..
- porygoni
Edellinen vastaus oli jo kyllin kattava, mutta ajattelin vielä jatkaa kysymyksestäsi, että onko synestedialla mahdollisesti ollut evolutiivista merkitystä.
Jossakin määrin synestesian omaavilla yksilöillä voidaan sanoa olevan "ongelma" tai tarkemmin sanottuna tavallisuudesta poikkeva tapa havainnoida ympäristöä (kuten aikasempi kirjoittaja toikin valistuneemmin asian esille). Evolutiivista syytä tällaiseen poikkemaan voimme vain arvailla, sillä syynä voi olla useita eri tekijöitä, kuten jonkin havainnointiin ja assosiaatioihin liittyvien geenien mutaatiot yms.
Aluksi on otettava huomioon, että tämä ns. ongelma ei todellisuudessa ole ongelma laisinkaan. Ei ongelma ainakaan siinä mielessä, mitä se evoluutiossa merkitsee eli yksilön elinkelpoisuutta, lisääntymiskyvykkyyttä tai seksuaalista viehättävyyttä vastakkaisen sukupuolen silmissä heikentävä asia. (tuskin sillä on kulttuuriyhteiskunnassakaan kummoisia haittaavia merkityksiä, kuten yhteyttä itsemurhaan tai mielenterveysongelmiin). Päinvastoin, kuten myös aikaisemmassa tekstissä kävi ilmi, sehän on varsin hyödyllinen skilli ainakin joissain tilanteissa/ammateissa. Pitäisi kuitenkin olla subjektiivista kokemusta, jotta tämän ominaisuuden mielekkyydestä voisin sanoa yhtään mitään.
Jos ominaisuus ei kuitenkaan millään tavalla aiheuta kantajalleen ongelmia kolmessa edellä mainitussa evoluution asetelmassa, sillä ei ole mitään syytä karsiutua pois. Eipä sillä ole sen puoleen syytä lisääntyäkään, jos se ei anna kantajalleen joitakin selviä etuja mm. lisääntymisen saralla (ja tuskinpa antaa).
Mieluummin pohtisin tulevaisuuden evoluutiota kuin menneisyyden: voisiko synestesialla olla meille jotakin annettavaa, jos se lisääntyisi populaatiossamme? Sill on todettu olevan ymmärtämistä helpottava vaikutus esimerkiksi matematiikassa ja muistitehtävissä.. Tämä voisi olla varsin hyödyllinen taito tulevaisuuden tiedeihmisillä ja miksipä ei tavallisilla kadun tallaajillakin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1221816Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2751548- 751457
- 771406
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001130Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531126- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893