Synestesian merkitys

kyösti

Synestesiaksi nimitettään ilmiötä, jossa aivot käsittelevät hermoärsytystä toisen aistin kvaliteettina. Esimerkiksi synesteetikko voi nähdä musiikin väreinä.

Jossakin määrin tätä esiintyy kaikilla. Jos silmiä painaa voimakkaasti, näkyy valoa. Pikkulapsella aistimukset lienevät vielä eriytymättömiä.

Onko synestesia luokiteltava kehityshäiriöksi, vai onko sillä ehkä ollut evolutiivista hyötyä?

2

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei_ainakaan_haittaa

      Synestesia on aisteissa esiintyvä sekoittumisilmiö. Tämä taas on aivojen normaali tapa toimia. Hermoratoja muutetaan ärsykkeiden saattelemana, kunnes saavutettu vaste on oikea. Esim. polkupyörällä ajamaan oppiminen. Joskus käy niin, että osa ärsykkeistä jää jäljelle, vaikka niitä ei tarvittaisikaan. Jos tästä ei ole haittaa, virhettä ei välttämättä korjata. Siispä synesteetikko näkee musiikin väreinä, numerot väreinä - tai jotain muuta. Joissakin tilanteissa tästä voi olla jopa hyötyä, esim. jotkin matemaatikot näkevät kaavat väreinä ja tietävät heti, mitä kohtaa yhtälöstä katsoa, jos siinä on virhe. Usein puhutaan synestesiasta, kun ilmiöitä on oikeastaan kirjo: kuulohavaintoja, jotka liittyvät kirkkaisiin väreihin. Äänihavaintoja, jotka muodostavat kuvan tai välähdyksen. Makuhavaintoja, jotka haistetaan - tai päinvastoin..

    • porygoni

      Edellinen vastaus oli jo kyllin kattava, mutta ajattelin vielä jatkaa kysymyksestäsi, että onko synestedialla mahdollisesti ollut evolutiivista merkitystä.
      Jossakin määrin synestesian omaavilla yksilöillä voidaan sanoa olevan "ongelma" tai tarkemmin sanottuna tavallisuudesta poikkeva tapa havainnoida ympäristöä (kuten aikasempi kirjoittaja toikin valistuneemmin asian esille). Evolutiivista syytä tällaiseen poikkemaan voimme vain arvailla, sillä syynä voi olla useita eri tekijöitä, kuten jonkin havainnointiin ja assosiaatioihin liittyvien geenien mutaatiot yms.
      Aluksi on otettava huomioon, että tämä ns. ongelma ei todellisuudessa ole ongelma laisinkaan. Ei ongelma ainakaan siinä mielessä, mitä se evoluutiossa merkitsee eli yksilön elinkelpoisuutta, lisääntymiskyvykkyyttä tai seksuaalista viehättävyyttä vastakkaisen sukupuolen silmissä heikentävä asia. (tuskin sillä on kulttuuriyhteiskunnassakaan kummoisia haittaavia merkityksiä, kuten yhteyttä itsemurhaan tai mielenterveysongelmiin). Päinvastoin, kuten myös aikaisemmassa tekstissä kävi ilmi, sehän on varsin hyödyllinen skilli ainakin joissain tilanteissa/ammateissa. Pitäisi kuitenkin olla subjektiivista kokemusta, jotta tämän ominaisuuden mielekkyydestä voisin sanoa yhtään mitään.
      Jos ominaisuus ei kuitenkaan millään tavalla aiheuta kantajalleen ongelmia kolmessa edellä mainitussa evoluution asetelmassa, sillä ei ole mitään syytä karsiutua pois. Eipä sillä ole sen puoleen syytä lisääntyäkään, jos se ei anna kantajalleen joitakin selviä etuja mm. lisääntymisen saralla (ja tuskinpa antaa).

      Mieluummin pohtisin tulevaisuuden evoluutiota kuin menneisyyden: voisiko synestesialla olla meille jotakin annettavaa, jos se lisääntyisi populaatiossamme? Sill on todettu olevan ymmärtämistä helpottava vaikutus esimerkiksi matematiikassa ja muistitehtävissä.. Tämä voisi olla varsin hyödyllinen taito tulevaisuuden tiedeihmisillä ja miksipä ei tavallisilla kadun tallaajillakin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      438
      2507
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      14
      2320
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1465
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1129
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1046
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      413
      1022
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      153
      905
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      898
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      859
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      845
    Aihe