Synestesiaksi nimitettään ilmiötä, jossa aivot käsittelevät hermoärsytystä toisen aistin kvaliteettina. Esimerkiksi synesteetikko voi nähdä musiikin väreinä.
Jossakin määrin tätä esiintyy kaikilla. Jos silmiä painaa voimakkaasti, näkyy valoa. Pikkulapsella aistimukset lienevät vielä eriytymättömiä.
Onko synestesia luokiteltava kehityshäiriöksi, vai onko sillä ehkä ollut evolutiivista hyötyä?
Synestesian merkitys
2
277
Vastaukset 2
- ei_ainakaan_haittaa
Synestesia on aisteissa esiintyvä sekoittumisilmiö. Tämä taas on aivojen normaali tapa toimia. Hermoratoja muutetaan ärsykkeiden saattelemana, kunnes saavutettu vaste on oikea. Esim. polkupyörällä ajamaan oppiminen. Joskus käy niin, että osa ärsykkeistä jää jäljelle, vaikka niitä ei tarvittaisikaan. Jos tästä ei ole haittaa, virhettä ei välttämättä korjata. Siispä synesteetikko näkee musiikin väreinä, numerot väreinä - tai jotain muuta. Joissakin tilanteissa tästä voi olla jopa hyötyä, esim. jotkin matemaatikot näkevät kaavat väreinä ja tietävät heti, mitä kohtaa yhtälöstä katsoa, jos siinä on virhe. Usein puhutaan synestesiasta, kun ilmiöitä on oikeastaan kirjo: kuulohavaintoja, jotka liittyvät kirkkaisiin väreihin. Äänihavaintoja, jotka muodostavat kuvan tai välähdyksen. Makuhavaintoja, jotka haistetaan - tai päinvastoin..
- porygoni
Edellinen vastaus oli jo kyllin kattava, mutta ajattelin vielä jatkaa kysymyksestäsi, että onko synestedialla mahdollisesti ollut evolutiivista merkitystä.
Jossakin määrin synestesian omaavilla yksilöillä voidaan sanoa olevan "ongelma" tai tarkemmin sanottuna tavallisuudesta poikkeva tapa havainnoida ympäristöä (kuten aikasempi kirjoittaja toikin valistuneemmin asian esille). Evolutiivista syytä tällaiseen poikkemaan voimme vain arvailla, sillä syynä voi olla useita eri tekijöitä, kuten jonkin havainnointiin ja assosiaatioihin liittyvien geenien mutaatiot yms.
Aluksi on otettava huomioon, että tämä ns. ongelma ei todellisuudessa ole ongelma laisinkaan. Ei ongelma ainakaan siinä mielessä, mitä se evoluutiossa merkitsee eli yksilön elinkelpoisuutta, lisääntymiskyvykkyyttä tai seksuaalista viehättävyyttä vastakkaisen sukupuolen silmissä heikentävä asia. (tuskin sillä on kulttuuriyhteiskunnassakaan kummoisia haittaavia merkityksiä, kuten yhteyttä itsemurhaan tai mielenterveysongelmiin). Päinvastoin, kuten myös aikaisemmassa tekstissä kävi ilmi, sehän on varsin hyödyllinen skilli ainakin joissain tilanteissa/ammateissa. Pitäisi kuitenkin olla subjektiivista kokemusta, jotta tämän ominaisuuden mielekkyydestä voisin sanoa yhtään mitään.
Jos ominaisuus ei kuitenkaan millään tavalla aiheuta kantajalleen ongelmia kolmessa edellä mainitussa evoluution asetelmassa, sillä ei ole mitään syytä karsiutua pois. Eipä sillä ole sen puoleen syytä lisääntyäkään, jos se ei anna kantajalleen joitakin selviä etuja mm. lisääntymisen saralla (ja tuskinpa antaa).
Mieluummin pohtisin tulevaisuuden evoluutiota kuin menneisyyden: voisiko synestesialla olla meille jotakin annettavaa, jos se lisääntyisi populaatiossamme? Sill on todettu olevan ymmärtämistä helpottava vaikutus esimerkiksi matematiikassa ja muistitehtävissä.. Tämä voisi olla varsin hyödyllinen taito tulevaisuuden tiedeihmisillä ja miksipä ei tavallisilla kadun tallaajillakin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen411860- 791331
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841291Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m151174Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291075Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.93980- 74979
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok147781Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast54759Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86717Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää56690Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13679Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27668- 43655
- 147651
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93632- 28628
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.95625- 51617
- 47587