nitraatti nitriitiksi
2
108
Vastaukset
- nitriittinakkiko
Muuten hyvä sivusto, mutta luomuviljelyssä käytetään vuoroviljelyä eli viljellään esim. typpeä ilmasta sitovia kasveja kuten herne- ja papukasveja yhtenä vuotena ja seuraavana vuotena tähän typpipitoiseen maahan istutetaan juureksia, jotka ottavat maahan sitoutuneen typen itseensä, joten en näe mitään eroa luonnollisen lannoituksen kuin väkilannoitteen välillä.
Pahinta on nykytrendi, jonka mukaan myös juuresten maanpäälliset osat käytetään ravinnoksi ja juuri näihin naatteihin sitoutuu suurin osa nitraateista. Ihmettelen suuresti naattien käyttöä ruoanlaitossa, sillä ne eivät edes maistu mitenkään hyvältä - jokainen on maistanut esim. porkkanan kantaa ja se maistuu lähinnä kitkerälle eikä mitenkään hyvältä ja silti ns. ravinteliannoksissa porkkana halutaan aina tarjota vihreän osan kera. Itse kasvatan puutarhassani lukuisia kasviksia ja niiden lehtiä maisteltuani ihmettelen intoa käyttää niitä ruokaan - pelkästään joko mautonta tai tuo mieleen navetan.
Nitraattipitoisimmat kasvikset taitavat olla erilaiset salaatit, rucola ja pinaatti, joita kumpaakin nykyään tarjotaan raaka-salaateissa muka "terveellisinä" aineksina - kohtuullisesti käytettyinä ne varmaan ovat sitäkin, mutta tseimin tapaan yliannostelluina lähinnä haitallisia.
Itse en syö salaatteja vaan korvaan ne ohueksi slaissatulla valkokaalilla tomaatien ja punasipuleiden kera - päälle vähän valkoista balsamicoa ja hyvää oliiviöljyä.- salaatti
Luomumenetelmin on luomuvihanneksiin ja juureksiin mahdollista saada hyvin alhaiset nitraattipitoisuudet. Katso vaikka luomuruukkusalaatin viljelijän nitraattilukemat ja vertaa niitä suurimpiin sallittuihin pitoisuuksiin.
http://ikaalistenluomu.fi/UserFiles/2cf6d1ea-4ae0-459b-8a90-1b83a920350a/Web/Nitraatti-info 2014.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192695Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701111Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2141098- 401015
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38941- 5928
- 36906
- 47904
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123873Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36827