Vegaanit puolustavat lihansyöjiä

Sanatjateot

Vegaanit ovat osallistuneet mielenosoituksiin, joissa vaaditaan susille vapaata lisääntymistä.

Susi on yksi julmimmista eläimistä. Lauma susia ajaa eläimen ahdinkoon ja repii pakolaisen vastan auki. Jos tarjolla on helppoa saalista toimitaan toisin. Poroilta syödään ensin vaike kieli, jonka jälkeen niistä tulee elävä ruokavarasto.

Vegaaneiden maata syleilevät hurmospuheet eivät taida olla yhtä todellisuuden kanssa?

12

110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohnis1

      Nyt menee todella lujaa oman ymmärryksen ylitse. Oletko itse siis sitä mieltä, että susia tulee vähentää, koska silloin ne siirtyvät kasviruokavalioon? Vai mistä tässä on kyse? Ei ole oikein mitään tarttumapintaa tässä aloituksessa.

    • Sanatjateot

      Vegaanit ovat yleensä hyvin suvaitsemattomia lihan syöntiä kohtaan. Nyt yhtä`äkkiä ollaankin sen puolella. Eikä olisi loogista, että jos susia olisi vähemmän, niin niiden raakaa käyttäytymistä olisi vähemmän?

      Moni vegaani on yrittänyt kissastaankin kasvissyöjää. Ei yllättäisi, jos susille kaavaltaisiin samaa.

      • pohnis1

        Susi tarvitsee lihaa, ihminen ei. Noin simppeliä se on, että miksi me viherpiipertäjät paasaamme lihansyömisestä. Sudet eivät myöskään syö sen enempää lihaa kuin tarvitsevat, mutta ihmiset mättää tarpeettomia määriä lihaa turpaansa,


      • Näinonnäppylät

        Susi ei kaipaa lihaa, vaan multaa. Siksi niitä pitää siirtoistuttaa metrin syvyyteen.


      • Sanatjateot
        pohnis1 kirjoitti:

        Susi tarvitsee lihaa, ihminen ei. Noin simppeliä se on, että miksi me viherpiipertäjät paasaamme lihansyömisestä. Sudet eivät myöskään syö sen enempää lihaa kuin tarvitsevat, mutta ihmiset mättää tarpeettomia määriä lihaa turpaansa,

        Ihminen tarvitsee eläinperäistä ravintoa. Ei paljon, mutta tarvitsee kumminkin.


      • Sedä

        Ahaa? Haluatko selittää miten on mahdollista, että ihmisiä on kasvanut aikuiseksi ja elänyt vuosi kymmeniä ilman niitä elintärkeitä eläintuotteita..?


      • pohnis1
        Sanatjateot kirjoitti:

        Ihminen tarvitsee eläinperäistä ravintoa. Ei paljon, mutta tarvitsee kumminkin.

        Ihminen ei tarvitse. Se ei ole välttämättömyys. Vaikka ainahan on suositeltu, että syötäisiin edes vähän lihaa, kananmunia jne. koska pienissä määrin se onkin terveellistä. Nyky-yhteiskunnassa tämä ei kuitenkaan toteudu ja sen huomaa tehotuotannon räjähdysmäisestä kasvusta ja verisuonisairauksiin kuolleiden määrästä.


      • nefuulaameitä
        Näinonnäppylät kirjoitti:

        Susi ei kaipaa lihaa, vaan multaa. Siksi niitä pitää siirtoistuttaa metrin syvyyteen.

        Onko kyseessä koirasusi vai ihan aito susi?

        Osaatko muka ulkonäön perusteella erottaa ne toisistaan kuten "metsästäjät" käräjillä väittivät - tuskin.


      • MeatMachine
        Sedä kirjoitti:

        Ahaa? Haluatko selittää miten on mahdollista, että ihmisiä on kasvanut aikuiseksi ja elänyt vuosi kymmeniä ilman niitä elintärkeitä eläintuotteita..?

        Kyseessä on nykyaika. Ennen ei ollut sellaista tietoutta asiasta, että ihmiset eivät olisi lisänneet valkuaisaineiden saamista eläinkunnasta jossainmuodossa. Vasta valintojen kautta on ihminen tehnyt täydellisiä kasviskokeiluja.


      • elämän.ravinto
        pohnis1 kirjoitti:

        Susi tarvitsee lihaa, ihminen ei. Noin simppeliä se on, että miksi me viherpiipertäjät paasaamme lihansyömisestä. Sudet eivät myöskään syö sen enempää lihaa kuin tarvitsevat, mutta ihmiset mättää tarpeettomia määriä lihaa turpaansa,

        Tarviin lihaa ravinnokseni ja hyvä nainenkin kävisi


    • Sedä

      Metsästäjät metsästävät hirvieläimiä koska väittävät että niitä on liikenneturvallisuuden kannalta liikaa, samalla he ruokkivat niitä talvisin, että luonnollinen kuolleisuus vähenee ja syntyvyys kasvaa, että metsästettävää riittää lisää, ja ampuvat sudet ettei ne vie saaliita. Hmm?

      Nykyskenaariossa metsästetään sekä sudet, että "liiat" hirvieläimet. Metsästäminen rikkoo susilaumoja. Yksinäiset sudet eivät pysty kaatamaan hirviä, vaan päätyvät todennäköisemmin ihmisasutuksen läheisyyteen metsästämään karjaa ja pelottelemaan ihmisiä. Lopuksi ihmiset teurastavat karjaeläimet joita sudet eivät syöneet.

      Vaihtoehtoisessa skenaariossa hirvien talviruokinta lopetetaan, joten niitä on luonnostaan hieman vähemmän. Susia ei metsästetä, jolloin ne lisääntyvät jonkin verran. Sudet metsästävät hirvieläimiä kunnes hirvieläinten ja susien kanta on luonnollisessa tasapainossa. Jos hirviä on liikenneturvallisuuden kannalta liikaa, metsästäjät korjaavat asian.

      Ensimmäisessä skenaariossa tapetaan sekä hirvieläimet että sudet. Jälkimmäisessä tapauksessa tapetaan vain hirvieläimet, joita on lähtökohtaisesti vähemmän, koska niitä ei ruokittu. Ensimmäisessa skenaariossa eläimiä siis tapetaan enemmän. On vaikea arvioida metsästäjän ja suden tappojen välistä kärsimyseroa, mutta kuolleiden yksilöiden määrä ainakin vähenee.

      On vaikea laskea millä metsästäjät korvaisivat saaliiden puutteen. On mahdollista, että tehotuotetulla lihalla, joka sisältää huomattavasti enemmän kärsimystä, kuin millään tavalla metsästetty liha. Jokaisella ihmisellä on kuitenkin mahdollisuus siirtyä kasvisruokaan. Ihannetilanteessa ihmiset ovat kasvissyöjiä ja muut eläimet pitävät kannoistaan huolta syömällä toisiaan. Tietenkin ihannetilanteessa ei myöskään olisi karjaa ts helppoa saalista, joka joutuisi kärsimään siitä, että ihminen on tyhmyyksissään aidannut ne ja jalostanut niiltä pois itsepuolustusvaiston :)

    • sussiunatkoon

      Eläin ei ole julma - vain ihminen on ja kesytetty kissa, joka leikkii saalillaan.

      Vegaaniuteen ei kuulu luonnon muokkaamista kasvisravintoon vaan elämän yleinen kunnioittaminen ja lähinnä oman ravinnon koostaminen kasviksista eläimiä niiden tuotannossa vahingoittamatta tai hyväksikäyttämättä.

      Vegaanille hunajakin on rajatapaus, sillä sen tuotannossa käytetään mehiläisiä hyväksi ja prosessin aikana myös kuolee muutama keräävä yksilö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      160
      10357
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      49
      6361
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      36
      4596
    4. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      64
      4547
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      74
      4470
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4062
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      97
      3823
    8. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3464
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      160
      3365
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      2836
    Aihe