Liemi lihan kuumennukseen?

MisterMeat

Oli tuossa kuuluisat kuppilat ohjelmassa se mies New yorkissa ja ravintolassa leikattiin jäähdytetystä paistetusta kinkusta ohuita viipaleita jotka sitten keitettiin minuutin verran liemessä ennenkuin laitettiin patongin väliin, lisäkkeenä juusto ja jokin pinaattimössö.
Olisiko ideoita tuollaiseen liemeen? Mistä se tehdään vai onko ihan lihaliemi kyseessä? Liemi oli "vesimäistä", eikä mitään kastiketta.
Sitä ohjelman lientä en löytänyt ainakaan mistään, enkä muutakaan vastaavaa. Oli vaan niin herkullisen näköinen leipä, että tekisi mieli kokeilla.

7

334

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloitasillä

      Kokeile nyt ensin ihan lihaliemessä, suolaa saa liemessä olla, koska muuten se imee lihasta maun.

    • liemessä
      • MisterMeat

        Tuota voisikin joskus kokeilla, kiitoksia.
        Tein tuossa juuri lihaliemen, missä on porkkanaa, mustapippureita, suolaa, laakerinlehtiä ja jauhelihamaustetta. Haen vielä palan palvilihaa ja sämpylöitä tai patonkia, niin illalla pääsee maistelemaan :)
        Päivän ruuaksi on tulossa pilafia oman maun mukaan. Pari tuntia nyt kypsyneet lihat ja sipulit, porkkanat tunnin verran ja kohta lisään huuhdellun ja liotetun riisin. Saas nähdä millaista on.


    • sukuliemi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      112
      6945
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      391
      6621
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3337
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2889
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2484
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      38
      2039
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe