Skeptikkojen haasteita vastaan on esitetty kaksi perusargumenttia: 1) Jos joku voittaa haasteen, skeptikot saattavat riitauttaa asian, jotteivat joutuisi maksamaan ja 2) Haasteeseen osallistumisen kustannukset (esimerkiksi testikulut) saattavat tulla kalliimmaksi kuin itse voittosumma.
Tässä on hyvä esimerkki, miten tämän tyyppiseen haasteeseen vastaamisessa saattaisi käydä. Spiritualisti ja tiedemies Alfred Russel Wallace vastasi haasteeseen, jossa piti todistaa Maan kaarevuus. Se onnistui, mutta lopulta kaikkien käänteiden jälkeen koko homma maksoikin Wallacelle enemmän kuin tuotti ja aiheutti enemmänkin mielipahaa.
"In 1870, a Flat-Earth proponent named John Hampden offered a £500 wager (equivalent to about £42000 in present-day terms[147]) in a magazine advertisement to anyone who could demonstrate a convex curvature in a body of water such as a river, canal, or lake. Wallace, intrigued by the challenge and short of money at the time, designed an experiment in which he set up two objects along a six-mile (10 km) stretch of canal. Both objects were at the same height above the water, and he mounted a telescope on a bridge at the same height above the water as well. When seen through the telescope, one object appeared higher than the other, showing the curvature of the earth.
The judge for the wager, the editor of Field magazine, declared Wallace the winner, but Hampden refused to accept the result. He sued Wallace and launched a campaign, which persisted for several years, of writing letters to various publications and to organisations of which Wallace was a member denouncing him as a swindler and a thief. Wallace won multiple libel suits against Hampden, but the resulting litigation cost Wallace more than the amount of the wager and the controversy frustrated him for years."
Skeptikkojen haasteet
1
192
Vastaukset 1
- al_jabr
Jos joutuu jonkin sairaan kiusaajan, esimerkiksi jatkuvien oikeusprosessien nostajan huomion kohteeksi, on kyse vain siitä, että yhteiskunta ei voi aina estää uhrin kärsimyksiä. Mielisairas voi tuottaa ympärilläoleville suurta haittaa, eikä asialle juuri ole tehtävissä mitään. Ei sillä ole skeptismin kanssa mitään tekemistä.
Skeptismi on perusasenne, tiedemiehille selvä, että mitään, mitä ei ole todistettu, ei pidä pitää totena. Haasteet ja niihin vastaamiset eivät ole skeptismiä, vaan työlästä leikkiä, joka voi muuttua aivan hankalaksi. Toki skeptikkokin voi tähän osallistua, mutta se kyllä johtuu pelaamisenhalusta eikä skeptisestä asenteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???412105Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7021418- 1051142
- 1301029
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk87925- 66805
- 33684
Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku16684- 102581
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.77572