Skeptikkojen haasteet

Haastemies

Skeptikkojen haasteita vastaan on esitetty kaksi perusargumenttia: 1) Jos joku voittaa haasteen, skeptikot saattavat riitauttaa asian, jotteivat joutuisi maksamaan ja 2) Haasteeseen osallistumisen kustannukset (esimerkiksi testikulut) saattavat tulla kalliimmaksi kuin itse voittosumma.

Tässä on hyvä esimerkki, miten tämän tyyppiseen haasteeseen vastaamisessa saattaisi käydä. Spiritualisti ja tiedemies Alfred Russel Wallace vastasi haasteeseen, jossa piti todistaa Maan kaarevuus. Se onnistui, mutta lopulta kaikkien käänteiden jälkeen koko homma maksoikin Wallacelle enemmän kuin tuotti ja aiheutti enemmänkin mielipahaa.

"In 1870, a Flat-Earth proponent named John Hampden offered a £500 wager (equivalent to about £42000 in present-day terms[147]) in a magazine advertisement to anyone who could demonstrate a convex curvature in a body of water such as a river, canal, or lake. Wallace, intrigued by the challenge and short of money at the time, designed an experiment in which he set up two objects along a six-mile (10 km) stretch of canal. Both objects were at the same height above the water, and he mounted a telescope on a bridge at the same height above the water as well. When seen through the telescope, one object appeared higher than the other, showing the curvature of the earth.

The judge for the wager, the editor of Field magazine, declared Wallace the winner, but Hampden refused to accept the result. He sued Wallace and launched a campaign, which persisted for several years, of writing letters to various publications and to organisations of which Wallace was a member denouncing him as a swindler and a thief. Wallace won multiple libel suits against Hampden, but the resulting litigation cost Wallace more than the amount of the wager and the controversy frustrated him for years."

1

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • al_jabr

      Jos joutuu jonkin sairaan kiusaajan, esimerkiksi jatkuvien oikeusprosessien nostajan huomion kohteeksi, on kyse vain siitä, että yhteiskunta ei voi aina estää uhrin kärsimyksiä. Mielisairas voi tuottaa ympärilläoleville suurta haittaa, eikä asialle juuri ole tehtävissä mitään. Ei sillä ole skeptismin kanssa mitään tekemistä.

      Skeptismi on perusasenne, tiedemiehille selvä, että mitään, mitä ei ole todistettu, ei pidä pitää totena. Haasteet ja niihin vastaamiset eivät ole skeptismiä, vaan työlästä leikkiä, joka voi muuttua aivan hankalaksi. Toki skeptikkokin voi tähän osallistua, mutta se kyllä johtuu pelaamisenhalusta eikä skeptisestä asenteesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1669
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      15
      1048
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      97
      988
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      942
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      744
    6. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      86
      732
    7. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      143
      725
    8. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      671
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      651
    Aihe