Ei lääkettä dementiaan.

Katsoin reilut 20 vuotta sitten tehdyn ohjelman Marjatta Leppänen Alzheimer, jossa käsitellään Leppäsen äidin sairastumista dementiaan.
Siinä lääkäri oletti, että tulevaisuudessa keksitään lääke, jolla Alzheimerin tauti voitaisiin pysäyttää.
Käsitykseni mukaan asiassa ei ole paljoa edistytty vaikka aikaa on vierähtänyt 20 vuotta.
270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Onhan noita lääkkeitä. Toimivat ainakin kahdella eri tavalla:

a. lisäävät verenkiertoa aivoissa, mikä auttanee vaskulaariseen dementiaan (se kalkeutuminen)

b1. lisäävät välittäjäaineen, eli asetyylikoliinin, pitoisuutta aivoissa. Nämä toimivat samoin kuin masennuslääkkeet, mutta lisäävät tosiaan serotoniinin sijaan tuon em. aineen pitoisuutta aivoissa.

b2. joidenkin masennuslääkkeiden on havaittu lisäävän aivosolujen lisääntymistä, mitä ei pidetty mahdollisena aikuisilla, dementiapotilaista nyt puhumattakaan.

c. sitten on jotain muita, joista olen kuullut. Auttavat esimerkiksi harvemmanlaatuisissa dementioissa, koska niitäkin on useita erityyppisiä.

Takapakkia on tullut niissä tapauksissa, joissa on lähdetty liikkeelle perinteisillä menetelmillä. Yksi tällainen oli rokottaminen sitä dementiapotilaiden aivoihin kertyvää "plakkia" vastaan. Jotkut potilaat saivat halvauksen tjsp. Se projekti päättyi siihen.

Joskus on käynyt mielessä, että hoidetaankohan Suomessa dementiaa ihan siinä laajuudessa ja sillä tehokkuudella, mitä se olisi mahdollista. Aivan liian usein nostetaan kädet ylös ja todetaan, että dementia. Mitään ei ole tehtävissä. Potilaan tilaa ei voi parantaa.

Äänestä
  • Geenitekniikassa on mielestäni todennäköisesti vastaus, kun ratkaisu löydetään niin hoidon hinnat hinataan niin korkealle, ettei tavallisella ihmisellä ole siihen varaa koskaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiederajallinen kirjoitti:

Katsoin reilut 20 vuotta sitten tehdyn ohjelman Marjatta Leppänen Alzheimer, jossa käsitellään Leppäsen äidin sairastumista dementiaan.
Siinä lääkäri oletti, että tulevaisuudessa keksitään lääke, jolla Alzheimerin tauti voitaisiin pysäyttää.
Käsitykseni mukaan asiassa ei ole paljoa edistytty vaikka aikaa on vierähtänyt 20 vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu