Vähän ristiriitaista tietoa olen saanut sushin terveellisyydestä. On kuulemma epäterveellistä, jos syö liian usein. Miten usein sitten on liian usein? Ja kuulemma suomalaisista sushiravintoloista ei saa niin terveellistä kuin jossain ulkomailla.
Vastaukset 1
- sitävain
Raaka ruoka kuten fisu voi tietysti olla epäterveellistä riippuen käsittelystä lautaselle asti, mutta myös herkullista oikein tehtynä.
Kuten kaikkien ruokien kanssa syö kohtuullisesti äläkä joka päivä vaan kierrätä omaa menyytäsi esim. viikon ajan - näin saat paremmin ravinteita, makuja ja vaihtelua.
Syö sushia esim. kerran viikossa ja tee siitä tapahtumasta itsellesi erityinen. Näin et kyllästy siihen ja myös havaitset mahdolliset ruoan haittavaikutukset.
Tseffit haluaisivat ruoan olevan mahdollisimman raakaa ja mielellään alilämpöistä - 42 asteen sisälämpötila ei tapa mitään bakteeria vaikka tseffin suutuntuma onkin se tärkein.
Suomessa sushiin käytetään yleensä pakastettua tuunaa, jonka käsittelyssä voidaan aina hutiloida. Jotkut käyttävät kotimaisia järvifisuja raakana vaikka sen pitäisi olla ehdoton nounou kuten http://www.evira.fi/portal/fi/elintarvikkeet/tietoa elintarvikkeista/kasittely ja sailyttaminen/hygienia keittiossa /kala.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791762
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109923Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo110783En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset209674- 133638
- 52601
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä20590Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus51572- 37556