Anna lapsesi valita

Älä kerro mistä nuggetit on tehty.

Anna lapsellesi toinen nuggetti soijasta tehtynä ja vahtoehtona kanasta tehtynä.

Kysy kumpi oli parempaa.
9458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Murha voi olla herkullisempaa, mutta onko se eettisesti oikein? Lapsi voi valita, mutta lapsi ei välttämättä ymmärrä. Tuolla menetelmällä myös annetaan lapsen ymmärtää, että hän saa määrätä asioista.

Äänestä

Kyllä mä ainakin kysyn kahdesta vaihtoehdosta kumpi tänään maistuu. Paremmin se ruoka maistuu kun saa olla itse osalllinen sen tekemiseen. Onko kahdesta vaihtoehdosta valitseminen sitten määräysvalta, minä kuitenkin annan ne vaihtoehdot. Lapsi pian 5v. ja on oma tahto jo kova.

Äänestä
  • Pitää olla diplomaati ja huudahtaa: "Mutta onpas hyvää, kun pantiin tähän sitä raukuunaa! Maistuu tori herkulliselta."
    Lapsi on mielellään samaa mieltä aikuisen kanssa. Varsinkin, kun on ollut mukana ruuan valmistuksessa ja on kokin kanssa saanut valita mausteet.
    Tuntee onnistumisen iloa.
    Muutenkin aikuisen innostus tarttuu helposti lapseen, kun sitä ei liioittele. Muistan, että itse lanseerasin uuden asian siten, että kerroin, että NYTPÄS onkin ihan uusi juttu tänään.... Lapsi innostuu mielellään. Uusi kokemus on aina jännä.

    Mutta jos se ruoka ei uudesta mausteesta huolimatta maistu, niin ei sitten. Viisas kokki ei tee väkisin sellaista ruokaa, joka ei maistu. Vaihtoehtoja on kuitenkin niin paljon. Voi tulla aika, jolloin se torjuttu ruoka taas onkin mieluista.

    Äänestä

Kyllä lasta pitää kuunnella. Lapsi voi olla allerginen joillekin ruoka-aineille. Pitää olla erittäin viisas lapsen ruuan suhteen ja pakottaminen ei ole hyväksi.
Poikamme oli päivähoidossa ja tämä hoitaja pakotti hänet syömään ruokaa joka ei sopinut pojallemme. Hän istutti poikaa tuntikaupalla pöydässä. Poika söi lopulta ja oksensi matolle. Onneksi tämä hoitosuhde loppui. Vaikea sitä on vanhempien aina tajuta/huomata näitä pahoja ongelmia. Hoitajalla itsellään oli vammautunut lapsi, en tiedä kostiko hän meidän pojalle vai oliko muuten tyhmä/tunteeton.

Äänestä
  • No, oksentaminen ei ole allergiaa, itse olen allerginen samoin lapsillani on allergioita, ei me oksenneta vaan lähinnä tulee ihottumaa ja joskus anafylaksiaa. Ja kyllä meillä ei lapset valitse mitä syödään, toiveita saa esittää, mutta kyllä tässä aikuinen muutakin haluaa kuin makaroonia. Lapset on nyt murrosiässä ja pari jo täysikäistä, kaikki ruokaisia ovat ja ovat aina olleetkin, kun ei passata pilata. Nälkä on paras mauste ruoallekin.

    Äänestä

Lapsen valinta yksin on oikein vain siinä tapauksessa, että hänellä on ihan oma ruoka. Muutoin enemmistön päätös, mutta jokainen tekee kotonaan niinkuin haluaa.
Sovitaanhan perheessä muutenkin yhdessä siitä mitä syödään, niin miksi lapsi ei saisi kertoa omaa mielipidettään?
Pääasiahan on se, että annamme lapsenkin maistaa kaikkia mahdollisia ruokia, vaikka yksi teelusikallinen kerrallaan. Jos hän ei jostain ruoka-aineesta pidä, mutta ei ole terveydellistä estettä, niin totutetaan hänet pikkuhiljaa.
Meillä moniallergisessä/-ruokavalio perheessä oli pakko kysyä jopa itseltäni, mitä tänään haluaisinkaan syödä? Meillä kaikilla oli erilaiset ruokavaliot, joten teimme useimmin kolme tai joskus jopa neljä eri ruokaa, jolloin jokainen voi kertoa sen mitä tällä viikolla haluaa syödä. Teimme viikon ruokalistan, jolloin sitä ei tarvinnut joka päivä miettiä ja se toimi yli 90%.

Äänestä

En yhtään ihmettele, että lapset ovat hankalia päiväkodeissa ja kouluissa. Lapsi nykyään perheissä päättää joka asiasta. Se alkaa jo aamusta. Mitä haluat laittaa tänään päällesi? Mitä haluat tänään syödä? Mitä ostamme kaupasta? Ja lapsi päättää ja pyörittää vanhempiaan/perhettään, miten tahtoo. Pitäisiköhän opettajan kysyä koulussakin, mitä tänään opiskelemme.

Äänestä
  • Yllä olevista kommenteista tämä kyllä heijastuu vahvasti. "Ei meidän Erkki-Liisi voi syödä päiväkodissa pinaattikeittoa, kun ei se kotonakaan sitä halua syödä!"

    Jep jep. Eiköhän se niin kuitenkin mene, että vanhemmat asettaa ne säännöt perheessä ja lapset menee niiden mukaan eikä toisinpäin.

    Äänestä

Outo kysymys, mutta tähän on tultu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toukkakirja kirjoitti:

Älä kerro mistä nuggetit on tehty.

Anna lapsellesi toinen nuggetti soijasta tehtynä ja vahtoehtona kanasta tehtynä.

Kysy kumpi oli parempaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu