Informaatio esiintyy kahdessa eri muodossa: (i) signaalimuodossa ja (ii) symbolimuodossa. Aivot käsittelevät informaatiota alkeistasolla täysin signaalimuodossa sähkökemiallisilla systeemeillä. Tästä syntyy emergenttinä symbolitason käsittely eli esim. looginen päättely symbolimuodossa. Tästä tullaan kysymykseen: miten tulevaisuuden tekoälyyn tulee panostaa? Vanhaan marvin minskymaiseen loogiseen tekoälyyn vai matemaattiseen tekoälyyn, jossa informaatiota käsitellään matemaattisesti ajatellen, että se on signaalimuotoista.
informaation käsittely signaalimuodossa
EiAntiJsusKrist
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kysymys ei mitenkään kuulu matematiikka-palstalle. Kysymys ei ole relevantti, sillä signaalimuoto on vain tiedon esitystapa. Tekoälyn on kuitenkin käsiteltävä informaatiota semanttisella tasolla, jotta se olisi "todellista älyä". Kaikki syötteet tulevat kuitenkin signaalimuodossa (vrt. aistit) ja siinä muodossa niitä voidaan prosessoida (vrt. esim. näköhavainnon syntyminen). Voidaan käyttää millaista signaalimuotoa tahansa, kunhan kuvaus jalostetusta signaalista semantiikkaan (vrt. tietoisuus) on olemassa.
Symbolimuoto on karkeistus signaalimuodosta. Jos se sopii hyvin jonkin ilmiön signaaliesitykseen, niin silloin symbolimuodosta päästään ehkä nopeammin riittävän oikeisiin lopputuloksiin, kuin jauhamalla mutkikasta signaalirämeikköä.
Tämä lähestymistapa on yleinen luonnontieteissä. Esimerkiksi kvanttikemiallisilla menetelmillä saadaan periaatteessa hyviä tuloksia mikäli käytettävissä on mahtava tietokonekapasiteetti. Sen sijaan erityisesti kemiassa, biologiassa ja lääketieteessä päätelmiä tehdään karkeammalla tasolla käsittelemällä informaatiota isommissa klönteissä, jolloin tietysti osa yksityiskohdista menetetään. Tämä ei kuitenkaan haittaa, jos karkeistus on tehty älykkäästi.