Minun peruskouluaikona siis ikuisuus sitten 1968-1973 . Koululla oli keittäjä joka teki aivan järkyttävän hyvää ruokaa!!!! Yläasteaikoinakin oli ruoka hyvää. Ne oli niitä entisiä aikoja!!
Vastaukset 2
- oiniitäaikoja
Tohon aikaan oli vain kansa- ja oppikouluja - ei mitään peruskoulua ala- ja yläasteineen.
Mutta siitä huolimatta muistan hyvin vieläkin kansakoulun ateriat, jotka olivat todella maittavia - tuoreista raaka-aineista paikan päällä valmistettuja eikä mitään lämmitettyjä eineksiä.
Ruoan laatu heikkeni siirtyessäni oppikouluun, jossa käytettiin lähinnä eineksiä - söihän sitä pahempaan nälkään, mutta ei se hyvääkään ollut verrattuna kansakoulun aterioihin.
Muistan vieläkin kansakoulun keittäjän nimen noin 50 vuoden takaa - rva Määttänen kiitos sinulle hyvistä ruoista. - muituu.jotain.mieleen
Makaroonivelliä ja maitopullo. Myöhemmin jopa voileipiä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791120
- 1111110
- 77581
- 47493
- 17481
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9478- 44445
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112441- 41422
- 15406