Iso mahaisia bodareita, mikä tarkoitus?

Olen ihmetellyt kuntosalilla käydessäni mistä johtuu että niillä kaikista lihaksikkaimmilla miehillä on myöskin suurin maha, usealla suorastaan röllykkä maha.
Vaatiiko maksimaalinen lihasten kasvu ylensyöntiä vai mikä tässä on takana?
101960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Katsos homma menee näin. Salilla on monenlaista tyyppiä ja tyyliä tehdä asioita.
Jotkut haluavat olla vain vähillä rasvoilla, jotkut rakentaa kehoa ja jotkut mahdollisimman vahvoja.
viimeisiä ei kiinnosta olla tiukassa kunnossa koska silloin et myöskään ole vahvimmillasi.
Valtaosa voimasta kumpuaa keskivartalosta joten jos se sektori on todella vahva niin se työntää kyllä vatsaa eteenpäin, mutta toki läskiäkin on monella paljon siinä päällä, sillä kun ei ole merkitystä.
Katsoppa voimamieskisoja, kaikilla siellä on mahaa vaikka ovat maailman vahvimpia.
On eriasia hakea voimaa kuin ulkonäköä, näitä kahta ei pidä sekoittaa keskenään.

Äänestä

No katoppa. Homma menee näin. Ne tyhmät läskikasat eivät välitä ulkonäöstään eikä terveydestään. Kovan penkkituloksen mahdollistaa lyhyet kädet ja muhkea maha ja rinta. Hoikkana poikana vaikka olisi lihasta yhtäpaljon he eivät pystyisi yhtä kovaan suoritukseen, koska rinnalta oleva matka suorille käsille nousee. Voimannostajat ovat kaikkien kuntoilijoiden irvikuvia.

Äänestä
  • No sinähän se fiksu vasta oletkin...XD kyllä ne ammatti kehonrakentajat taitavat olla pahimpia...

    Äänestä

  • Joo olet ehkä oikeassa, ehkä ammattikehonrakentajat voi laittaa samaan kastiin. Irvikuvioiden helmiä ovat molemmat.

    Äänestä

>> On eriasia hakea voimaa kuin ulkonäköä, näitä kahta ei pidä sekoittaa keskenään.

Terveen järjen puutteen ja ääliöyden ilmentymät ovat moninaisia. Parhaimmillan punttitreeni on vain osa kokonaisvaltaista terveellistä toimintaa, liikuntaa ja tasapainoista tervellistä ruokailua, jonka tavoitteena ja elää pitkään ja mahdollisiman terveenä kokonaisvaltaisesti.

Sitten nämä mittanauhojen, massan ja nostettujen kilojen perässä punnertajat ovat oma surullinen lajinsa tai pelkän lihasmassan ja lähinnä ulkonäon hakijat selektiivisellä ruokavaliollaan, tankkauksillaan ja jopa mahdollisilla mömmöillä.

Mutta näissäkin asioissa jokainen maksaa omat viulunsa ja joskus siihen herääminen tapahtuu liian myöhään. Tyhmästä päästä jne. ...

Äänestä
  • Niinpä mulla ei oo isoo mahaa, kun pidän leveää painonnostovyötä kireellä 24-7 . Pysyy maha ruodussa.

    Äänestä

Ruoka on hyvää ja maistuu

Äänestä

Lähinnä se johtuu siitä, että ne keskittyvät treenissä suorituskykyyn eikä ulkonäköön.
Kuten tuossa osuvasti viitattiin voimamieskisoihin: ei siellä kehonrakentajatyypit pärjää.

Äänestä

Minä halveksun painonnostajien isoja mahoja, en siedä negatiivisia ihmisiä elämässäni ja kontrolloin mitä mieltä muut ovat minusta.

Äänestä

Kerrottakoon nytten totuus asiasta. Itsekkin aikoinaan olin juuri tuollainen spede, että penkki ja hauiksen ympärysmitta meni kaikesta ohitse. Elikkäs tolla keskikeholla ei ollut niin väliä kunhan penkki kulki. Toisin sanoen "tulokset" meni ohi ulkonäön:)

Sitten pidin muutaman vuoden taukoa salilta ja pistin ruodon kuntoon keskikeholta eli laihdutin itseni. Ihmettelin miten olin päästänyt itseni sotanorsun näköiseksi vaikka kuntoilin salilla aikaisemmin säännöllisesti.

Hämmästys oli suuri palatessani salille, kun näin samoja kavereita jotka olivat jatkaneet treeniä itseni poissa ollessa. Ukoilla lihasmassaa jonkinverran, mutta helvetinmoiset kessit kaikilla !!!

Pikkasen naureskelin sisään ja olin iloinen, että silmäni olivat auenneet. Nykyään pikkasen kukkakeppimäisempi olemukseni on paljon parempi, kuin tunkkaaja speden läskipönötys :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoikkatreenari kirjoitti:

Olen ihmetellyt kuntosalilla käydessäni mistä johtuu että niillä kaikista lihaksikkaimmilla miehillä on myöskin suurin maha, usealla suorastaan röllykkä maha.
Vaatiiko maksimaalinen lihasten kasvu ylensyöntiä vai mikä tässä on takana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu