Kiinalaisen ravintolan soijakastike

kastike80

Kiinalaisissa ravintoloissa on yleensä pullossa tai astiassa soijakastiketta, jota voi ruokaan lisäillä oman maun mukaan. Soijakastike on ilmeisesti ravintolakokin toimesta itse sotkettua. Tietääkö joku mihin soija miksataan, että saa mustan puhuvan paksuhkon pöytäkastikkeen, joka maistuu huomattavasti paremmalle kuin perussoijakastike marketin hyllyltä?

3

1120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kikkolady

      Soijakastike on soijatuote, joka valmistetaan keitetyistä pavuista antamalla niiden käydä hitaasti vehnäjauhoihin ja riisiin ja kauraan sekoitettuna. Riisissä viljellyt hiiva- ja homesienet saavat käymisen aikaan. Käymisen ja kypsymisen jälkeen seoksesta puserretaan mehu pois ja se keitetään kokoon. Sakeus vaihtelee. Tunnettuja kastikkeita ovat japanilaiset tummanruskeat ja kiinalaiset mustanruskeat soijakastikkeet.

      Soijaa käytetään erityisesti itämaisten ruokien kastikkeena, esimerkiksi sushi kastetaan soijaan ennen nauttimista.
      http://www.kikkoman.fi/kuluttajat/kikkoman-maailma/kaikki-soijakastikkeesta/soijakastikkeiden-erot/

    • chinafood

      Olisiko kyse siitä, että kinkkiraflojen pöytäsoija on tummaa soijakastiketta (paksumpaa ja mehevämpää) ja suomalaisissa peruskaupoissa myytävä soija on vaaleata soijakastiketta (vaaleampaa, suolaisempaa ja "vetisempää")? En tiedä, mutta tuo voisi olla helppo selitys asialle. Kysyin itsekin kerran kinkkiraflassa heidän soijakastikkeesta, mutta ikävä kyllä kielivaikeuksia oli puolin ja toisin sen verran, että ymmärsin ainoastaan, että ravintoloissa tarjoiltava soija on "...made from blackbean/mushroom bean..."? tms.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4428
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3291
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      55
      2560
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2554
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2285
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1681
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1540
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe