Mä laitan yleensä vain voita ja juustoo... nyt vasta älysin et kannattais alkaa syödä vihanneksiakin :0 lihottaako leipä?!
mitä pistätte leivän päälle????
11
211
Vastaukset
- gourmeekokki
kaljaa makkaraa ja panetuksen sattuessa smäigää
- seitsiis
Ei leipä lihota, jos sitä ei sitten syö kilokaupalla.
Olen aina ihmetellyt ihmisten hinkua laittaa rasvaa juuston alle tehdessään voileipiä - mulle pelkkä juusto riittää hyvin leivän päälle vaikkakaan sitä ei enää voi kutsua "voileiväksi", mutta toi tuplarasva (voi/juusto) ei vain maistu.
Leivän ja juuston päälle kannattaa laittaa muutama siivu kurkkua ja tomaattia - näin käntty maistuu paremmalta ja on myös kosteampaa ja näin helpommin nieltävää puhumattakaan terveellisyydestä. - MitäKaapistaLöytyy
Margariinia tai voita, juustoa tai makkaraa tai kinkkua ja kurkkua, tomaattia ja joskus lehtisalaattia ja paprikaa ym. Ei leipä lihota, ellei syö tolkuttomasti.
- vainvoita
" Ennen pantiin mirrit multiin-nyt ne pannaa suvikultiin !"
- rypsiäkehiin
Taas joku vanhan kansan edustaja, joka uskoo vieläkin margariinin valmistuksessa käytettävän raatoja ojanposkesta.
Toki niistäkin saa irti rasvaa kuten aikoinaan judeista saippuaa, mutta onko se mitenkään kannattavaa.
- niinkinvoitapahtua
Yl'huulen-muuhun ei ole varaa.
- jotenkinvajaa
Ei leip' lihota vaan kaikki sen p''lle laitettava eli rasvat ja rasvamakkarat kuin my;s liikkumattomuus sohvalta - laita perseesi liikkumaan niin rasvamakkarakin ei lihota - se vain on niin simppelii.
- leipälover
Ite tykkään syödä täysjyväruisleipää/itsetehtyjä täysjyväsämpylöitä viipaloidulla avokadolla ja ripauksella mustapippuria, nam! :) Jos ei ole avokadoja saatavilla niin teelusikallisella rypsiöljyä/avokadoöljyä ja niillä kasviksilla, mitä nyt kaapissa sattuu olemaan.
- jukka_poika_oulussa
Kaikki lihottaa jos syö liikaa. Leipä, peruna tai vaikka vitun porkkana. Mä laitan ruisleivälle aina kurkkua sipulia ja tomaattia sitten lättaa ja mustapippuria. Se toimii.
- munaton
Mä laitan levänpäälle ylä huulen !
- Näinkin
Laitan leivänpäälle voita, salaatinlehti, juustoa ja makkaransiivuja. Joskus laitan leivänpäälle voita, suolalohta ja tilliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836480Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto925377Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143735Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1223375Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1892767Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742335Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12088Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451684Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191626- 981346