Broccoli on erittäin ravinteikasta ja maukastakin, mutta ongemana on se säilytys, sillä pienessä jääkapissa ei ole asianmukaista tilaa sille. Useinkin parsakaalin myyntinuput ovat melko isoja yhdelle hengelle ja toisaalta ei edes jakasaisi ostaa joka toinen päivä pieniä "kimppuja" ja sitten keitellä niiitä joka kerta eriksen.
Mukavinta broccoli olisi syödä sellaisena kuin se on, sillä se on jo visuaalisesti maukkaan näköinen.
Mutta yllä mainituista syistä etsin vaihtoehtoja, eli pitäisikö tuo isompi "kimppu" keittää ja soseuttaa ja sitten laittaa suljettussa rasiassa / lasipurkissa jääkaappiin. Miten pitkään säilyy ja ennekaikkea, säilyykö sen ravintoarvot.
Tokihan se pitäisi ruokiin laitettaessa vielä kevyesti / lyhyesti lämmittää, mutta samalla ei saisi haihduttaa sen hienoja ravintoarvoja liesituulettimen kautta taivaan tuuliin.
"Popsi parsakaalia, vuoden vihannesta"
"Parsakaalin säilyttämisessä kannattaa muistaa muutama seikka; se on erittäin herkkä esimerkiksi omenoiden, banaanien ja tomaattien runsaasti erittämälle, nopeaa kypsymistä ja pilaantumista edistävälle etyleenille, joten sitä ei kannata säilyttää kyseisten kasvien läheisyydessä."
"Parsakaali täytyy myös jäähdyttää heti korjuun jälkeen ja sitä tulee säilyttää kylmässä, vain 2 - 4 asteen lämmössä ja kuivumiselta suojattuna. Parsakaaliin kannattaa jättää suojalehtiä ja vartta, jolloin se säilyy paremmin kuin pieniksi nupuiksi leikattuna."
- http://www.terve.fi/ravinto/popsi-parsakaalia-vuoden-vihannesta
Parsakaalin käsittely: http://kotiliesi.fi/ruoka/ruokaideat/parsakaali
Broccolin valmistus ja säilytys
broccoli
4
2654
Vastaukset
- Mimmuulil
Jos mahdollisuus pakastaa niin esikeittää haluamansa kokoiset palat ja pakastaa mukavan kokoisina saseina joita sitten helppo heittää ruoan sekaan.
- broccoli
Yep, tuo olisi yksi vaihtoehto. Tuo tilapäisen reissuasunnon jääkapin pakastin on vain sellainen etten siihen liiaksi luota. Pitää ilmeisesti vain soseutaa ja katsoa kauanko jääkaapissa säilyy.
- parsaakaalii
- broccoli
parsaakaalii:lle
Mikäs älyn jättiläinen sinä olet kun laitat pelkän sokean linkin ja sekin on linkki jonka laitoin jo avaukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591204Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11870Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83643- 53634
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33547Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501