Broccolin valmistus ja säilytys

broccoli

Broccoli on erittäin ravinteikasta ja maukastakin, mutta ongemana on se säilytys, sillä pienessä jääkapissa ei ole asianmukaista tilaa sille. Useinkin parsakaalin myyntinuput ovat melko isoja yhdelle hengelle ja toisaalta ei edes jakasaisi ostaa joka toinen päivä pieniä "kimppuja" ja sitten keitellä niiitä joka kerta eriksen.

Mukavinta broccoli olisi syödä sellaisena kuin se on, sillä se on jo visuaalisesti maukkaan näköinen.

Mutta yllä mainituista syistä etsin vaihtoehtoja, eli pitäisikö tuo isompi "kimppu" keittää ja soseuttaa ja sitten laittaa suljettussa rasiassa / lasipurkissa jääkaappiin. Miten pitkään säilyy ja ennekaikkea, säilyykö sen ravintoarvot.

Tokihan se pitäisi ruokiin laitettaessa vielä kevyesti / lyhyesti lämmittää, mutta samalla ei saisi haihduttaa sen hienoja ravintoarvoja liesituulettimen kautta taivaan tuuliin.

"Popsi parsakaalia, vuoden vihannesta"

"Parsakaalin säilyttämisessä kannattaa muistaa muutama seikka; se on erittäin herkkä esimerkiksi omenoiden, banaanien ja tomaattien runsaasti erittämälle, nopeaa kypsymistä ja pilaantumista edistävälle etyleenille, joten sitä ei kannata säilyttää kyseisten kasvien läheisyydessä."

"Parsakaali täytyy myös jäähdyttää heti korjuun jälkeen ja sitä tulee säilyttää kylmässä, vain 2 - 4 asteen lämmössä ja kuivumiselta suojattuna. Parsakaaliin kannattaa jättää suojalehtiä ja vartta, jolloin se säilyy paremmin kuin pieniksi nupuiksi leikattuna."

- http://www.terve.fi/ravinto/popsi-parsakaalia-vuoden-vihannesta

Parsakaalin käsittely: http://kotiliesi.fi/ruoka/ruokaideat/parsakaali

4

2317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mimmuulil

      Jos mahdollisuus pakastaa niin esikeittää haluamansa kokoiset palat ja pakastaa mukavan kokoisina saseina joita sitten helppo heittää ruoan sekaan.

      • broccoli

        Yep, tuo olisi yksi vaihtoehto. Tuo tilapäisen reissuasunnon jääkapin pakastin on vain sellainen etten siihen liiaksi luota. Pitää ilmeisesti vain soseutaa ja katsoa kauanko jääkaapissa säilyy.


      • broccoli

        parsaakaalii:lle


        Mikäs älyn jättiläinen sinä olet kun laitat pelkän sokean linkin ja sekin on linkki jonka laitoin jo avaukseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      191
      11579
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5489
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2777
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2405
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1871
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1845
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1714
    8. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      12
      1636
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1488
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1486
    Aihe