Odotatko kasviksilta

naattinen

Etusivu / Uutiset / Uutiset / Kasvisten maku ja väri houkuttelevat terveellisyyttä enemmän
Kasvisten maku ja väri houkuttelevat terveellisyyttä enemmän
Kasvisten terveellisyydestä ja ekologisuudesta on paljon näyttöä ja kasvisten käyttöä pyritään edistämään myös uusissa ruokasuosituksissa. Alhaiset kulutusluvut kuitenkin osoittavat, ettei tieto yksin riitä.
Kasvisten hyvä maku ja raikas väri houkuttelevat syömään useammin kuin terveellisyys tai ympäristömyötäisyys. Näin havaittiin Turun yliopiston ja Seinäjoen ammattikorkeakoulun yhteisessä Kasvisten maku ja sen uudet ulottuvuudet –tutkimuksessa Kamussa.
Raikas puruvastus miellyttää
Turun yliopiston elintarvikekehityksen tutkimusprofessori Anu Hopian vetämässä Kamussa tarkasteltiin kasvisten maun, kypsyysasteen ja värin vaikutuksia valintoihin. Valintoja tutkittiin koulutettujen maistajien avulla sekä kuluttajien arvioilla kolmena kesänä Kauhajoen Ruokamessuilla.
"Suurimman suosion sai yleensä raikas al dente -kasvis, joka tarjosi hampaille hiukan puruvastusta."
Kävi selväksi, että kasvisten maussa arvostetaan tuoreutta ja raikkautta sekä raaka-aineelle ominaisen maun voimakkuutta.

- Vaikka pitkään haudutetut ja voimakkaasti kypsytetytkin versiot löysivät omat kannattajansa, sai suurimman suosion yleensä raikas al dente -kasvis, joka tarjosi hampaille hiukan puruvastusta, Hopia luonnehti tuloksia loppuseminaarissa Kauhajoella.
Perunasta kehiteltiin tutkimushankkeen yhteydessä uudenlainen al dente -versio, perunarisotto, jonka teollista valmistusta varten on jo saatavissa kone.
Porkkanalta odotetaan tiettyä väriä
Väri voi nousta joskus makuakin tärkeämmäksi valintakriteeriksi. Porkkanavanukkaiden värin vaikutusta tutkittiin valmistamalla neljä saman makuista, mutta sävyltään eriväristä vanukasta: normaali, keltainen, punainen ja ruskea.
Väri- ja makututkimuksia vetänyt projektitutkija Maija Paakki kertoi, että ruskeaa vanukasta pidettiin muita vähemmän miellyttävänä sekä hajultaan, ulkonäöltän, väriltään että maultaan. Makua kuvailtiin siirappimaiseksi, toffeemaiseksi, paahtuneeksi tai tunkkaiseksi.
- Väri siis näytti vaikuttavan sekä maun että hajun miellyttävyyteen! Ruskean vanukkaan väriä pidettiin likaisena ja sinappimaisena, Paakki sanoi.

Värjäämätöntä porkkanavanukasta puolestaan kuvailtiin aurinkoiseksi, raikkaaksi ja pirteäksi sekä makua raikkaaksi ja porkkanaiseksi. Keltainen vanukas sai yhtä hyvät arviot kuin värjäämätön, kun taas punainen oli miellyttävämpi kuin ruskea, mutta vähemmän miellyttävä kuin keltainen tai värjäämtön.
Vaihtelunhaluisille maistui sininen peruna
Kauhajoen Ruokamessuilla maistateltiin vuonna 2011 keltaisista Melody-lajikkeen perunoista ja sinisistä Blue Congo -perunoista valmistettuja perunasalaatteja.
Keltainen perunasalaatti arvioitiin miellyttävämmäksi, maukkaammaksi, terveellisemmäksi luonnollisemmaksi, ruokahalua herättävämmäksi ja makeammaksi. Sinisen paremmaksi valinneet perustelivat valintaansa yleisimmin sillä, että tuote oli uusi tai valinta tehtiin vaihtelun vuoksi.
Viesti lähiruuasta ei yllättäen houkutellut arvioijia.
Seuraavan vuonna maistateltiin peruna-, ohra- ja riisirisottoja. Maultaan perunarisotto arvioitiin miellyttävimmäksi ja tärkein valintakriteeri olikin maku, sillä viesti lähiruuasta ei yllättäen houkutellut arvioijia.
Teknologiaviesti ”Tuotteiden valmistuksessa on käytetty sous vide -kypsennysmenetelmä, joka säilyttä erinomaisesti elintarvikkeiden maukkauden” lisäsi hieman näytteiden miellyttävyyttä, kun taas lähiruokaviesti ”Tuotteiden valmistuksessa on käytetty mahdollisimman lähellä kasvatettuja raaka-aineita” näytti alentavan miellyttävyyttä, kuvasi projektitutkija
Kamu-projektia rahoittivat Tekesin ohella kahdeksan yritystä ja Kauhajoella toimiva FP Food Park. Tutkimuskokonaisuuksia oli kaikkiaan 15, joista valmistui kahdeksan opinnäytetyötä.
Suoliston mikrobit pitävät kasviksista
MTT:n biotekniikan ja elintarviketutkimuksen professori ,suomalaisten kasvisten kulutus on kaksinkertaistunut 1960-luvulta tähän päivään. Tuolloin kasviksia syötiin 32 kiloa vuodessa henkilöä kohti, kun nyt jo 68 kiloa.
Kasvisten suosio jää puoleen EU-alueen keskikulutuksesta 117 kilosta.
Silti kasvisten suosio jää puoleen EU-alueen keskikulutuksesta 117 kilosta, Tahvonen totesi. Lisättävää suomalaisilla siis edelleen on.
- Kasvismyönteisyyttä on ilmassa. Siitä kertovat muun muassa vähähiilihydraattisten ruokavalioiden suosio, luomun ja lähiruuan nousu sekä erityisesti nuorten lapsiperheiden herääminen vastuullisuuteen ympäristöasioissa,
ja. lisäämään palkoviljojen ja –kasvisten, kuten herneiden, eri papujen ja linssien sekä pähkinöiden ja villivihannesten käyttöä.
- Liiasta kasvisten nauttimisesta ei ole missään osoitettu olevan haittaa. Sen sijaan uusimmat tutkimukset osoittavat kasviksilla olevan vaikutusta myös suoliston mikrobistoon ja vaikuttavan sitä kautta ihmisen vastustuskykyyn ja hyvinvointiin,

2

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2824
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      990
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      123
      982
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      942
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      317
      909
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      507
      858
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe