Sana tuli mieleen radiossa jatkuvasti soivasta Stigin Roy Orbison -korvamadosta, jossa "...mun sydämeni lyö, se aivan hervoton jo on".
Mikä on ensiksi hervo ja mitä tarkoittaa vastakohta hervollinen?
Mikä on hervo?
14
2282
Vastaukset
- Enihmetteleyhtään
Selvää suomeahan tuo on. Ihmettelen vaan, miten joku Orbison sen osaisi lausua. Ja millä kielellä lie lausunut?
- Lainaillaanpa
»Suomen murteiden sanakirja (osa 3; Kotimaisten kielten tutkimuskeskus, 1992) kertoo, että ”hervo” merkitsee Pohjois-Hämeessä ja Lammilla ’voimaa, tarmoa’. Tuo kuulostaisi luontevalta pohjalta yleiskielen ”hervoton”-sanalle, joskin ”hervoton” on selvästi vanhaa perua, koska Vanhan kirjasuomen sanakirjan (osa 1; Kotimaisten kielten tutkimuskeskus, 1985) mukaan jo Mikael Agricolakin käytti sitä ilmeisesti merkityksessä ’voimaton’ (”caici Sotamiehet teuty käsistens heruottomaxi tulla”). Kaisa Häkkisen mukaan myös H. G. Porthanin 1770-luvulta olevissa muistiinpanoissa ”hermo” merkitsee ’voimaa’. (igs.kirjastot.fi)»
http://urbaanisanakirja.com/word/hervoton/ - 10-14
Hervoa en osaa selittää, mutta tuli tuosta mieleeni, että olen kerran (Lohjalla) kuullut sanottavan ikääntyneestä ihmisestä, joka oli kuitenkin vielä täysissä "sielun ja ruumiin voimissa", että hänellä oli vielä "ihan täysi holtti tallella". Se jäi mieleeni ilmeisenä vastakohtana sanalle "holtiton". Ja nyt tätä kirjoittaessa aloin miettiä, että olisiko tuo "holtti" ruotsista lainautunut.
- Lainaillaanpa
♪ Kas satakunta volttia
hän teki ilman holttia...♫
https://www.youtube.com/watch?v=Zgqc8NrGc3A
Holtiton ja hervoton esitetään toistensa synonyymeinäkin mm. täällä:
http://translate.academic.ru/hervoton/fi/ru/1
Jälkikasvuni ensimmäisenä johdattelijana koulumaailmaan toimi kolmisen vuosikymmentä sitten (silloin jo eläkeiän kynnyksellä ollut) opettaja sukunimeltään Holttinen. Tomera täti, jolla oli oppilaiden keskuudessa vielä jotain auktoriteettiakin – sanotaanko vaikka holttia – toisin kuin nykyisillä ”opettajilla”. - hän.piittaa.maton
Holtti-sana jäi kaivelemaan. Onko se tullut siis jostain muusta kielestä? Järkeä tai älyähän sillä varmaan tarkoitetaan.
Mikä sitten on piittaama? Mattojen piittaaminenhan on aika holtitonta touhua. - neuvokasta
hän.piittaa.maton kirjoitti:
Holtti-sana jäi kaivelemaan. Onko se tullut siis jostain muusta kielestä? Järkeä tai älyähän sillä varmaan tarkoitetaan.
Mikä sitten on piittaama? Mattojen piittaaminenhan on aika holtitonta touhua.Holtti tarkoittaa estoa. Saksan Halt. Ilman holttia on siis ilman estettä. Holtiton on estoton. Järjen kanssa sillä ei ole suoraa yhteyttä.
- hillillinen
Entä mikä on hilli?
- Hillijalanjälki
Benny Hillin esiintymisissä oli meno joskus aika hillitöntä.
http://tinyurl.com/m5atceq - lakeuden.hillitön.kutsu
Pohjanmaa tunnetaan hillittömistä lakeuksistaan. Jos sinne rakennettaisiin edes muutama täyttömäki, paikasta tulisi hieman hillitympi.
- Nomen_non_omen_est
Hakro kirjoitti:
Hillitön on hillityn vastakohta.
”Vaikka Hillilällä olisi ollut muuttuneissa sodanjälkeisissä oloissa poliittista käyttöarvoa, rankka elämä oli tehnyt tehtävänsä. Hänellä ei enää ollut kykyä ottaa aktiivista vastuuta.”
(Wikipedia)
Urho K. Kekkosen opiskeluaikainen kämppäkaveri ja henkiystävä Kaarlo Hillilä nousi ystävänsä tuella merkittäviin tehtäviin, mm. Rovaniemen kauppalanjohtajaksi, Lapin maaherraksi, sisäministeriksi ja Kansaneläkelaitoksen pääjohtajaksi. Wikipedian kuvaus antaa ymmärtää, etteivät hänen elämäntapansa olleet aivan hillityimmästä päästä. - Anonyymi
lakeuden.hillitön.kutsu kirjoitti:
Pohjanmaa tunnetaan hillittömistä lakeuksistaan. Jos sinne rakennettaisiin edes muutama täyttömäki, paikasta tulisi hieman hillitympi.
Asikkalassa on Hillilän kylä. Onhan siellä komea Salpausselkä, jota paikallisessa murteessa on kutsuttu vuoreksikin.
- Anonyymi
Sana hervoton sai alkunsa taiteilijakoti Lallukassa Lyyli ja Väinö Hervon luomasta maalaustaiteen suuntauksesta joka on jäänyt Suomessa täysin pimentoon. Esim. Dalmatiassa asiat ovat Hervojen osalta toisin
- Anonyymi
Minua on pitkään kiinnostanut, mikä eläin on looppi. Antilooppeja on lukuisa määrä eri lajeja, mutta sen vastakohtaan, looppiin, en ole luonto-ohjelmissa törmännyt. Liekö ammoin sukupuuttoon kuollut elukka, jonka vastakohdaksi antilooppien runsas lajisto on aikanaan nimetty?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191702
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991528Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37993Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29899Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38861Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50816Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43768Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37760Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56758Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730