Venäjän talvi oli mitatun historian lämpimin

TASS Moskova: http://tass.ru/en/non-political/780560 . Tämä talvi oli Venäjällä mitatun historian lämpimin talvi. Edellinen ennätys vuodelta 1962 meni rikki 0.5 asteella. Siperia oli erityisen kuuma, koska siellä laajoilla alueilla lämpötilat olivat 7 astetta normaalia korkeammat. Lämmin alue ulottui Venäjän Aasiasta Yhdysvaltojen länsirannikolle asti.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Eikä ihme että Venäjän talvi on ollut lämmin, koska kaikki Itä-Siperian ilma on virrannut Pohjoisen Jäämeren yli Itäiseen Pohjois-Amerikkaan.
Jotta Venäjällä olisi kylmä talvi, niin Itä-Siperian ilma pitäisi virrata Euraasian mannerta pitkin johonkin.

Äänestä
  • Miten taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaas kävi näin?

    Äänestä

  • On se mielenkiintoista, kun Jenkeistä uutisoidaan laajoita alueilta ennätyskylmää, niin tuon mukaa olisi ollut normaalia tai lämpimämpää.

    Jokin mättää.

    Taitaa ongelma olla NOOAn vesiväri tuherroksessa.

    Äänestä

Ohhoh !
Ilmankos täälläkin ollu lämmintä..

Äänestä

Heh, denialistit taas paniikissa.

Äänestä
  • AGW paniiiiiiiiiiiiiiiikkiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Siis koski osaa? Eli osaa ei koskenut...?

Äänestä
  • Tuo jatkuva ja sairas hörhöilysi ei muuta lainkaan niitä tieteellisiä faktoja, että ilmasto kylmenee, jäätiköt kasvavat, merenpinta laskee jne jne

    Äänestä

Mittaustulokset ovat varmasti ihan mitä sattuu. Venäläinen kansa ei ole vaihtanut votkaa veteen tai olueen, vaan on alkanut juoda votkan kanssa myös olutta. Miten ihmeessä tämänkin keskustelun aloittaja voi luottaa noin sokeasti ympäripäissään olevan väen mittauksiin?

Ei ymmärrä, ei???

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Greenman_ kirjoitti:

TASS Moskova: http://tass.ru/en/non-political/780560 . Tämä talvi oli Venäjällä mitatun historian lämpimin talvi. Edellinen ennätys vuodelta 1962 meni rikki 0.5 asteella. Siperia oli erityisen kuuma, koska siellä laajoilla alueilla lämpötilat olivat 7 astetta normaalia korkeammat. Lämmin alue ulottui Venäjän Aasiasta Yhdysvaltojen länsirannikolle asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu