Kasvissyönti terveydelle vaaraksi

Rasvasodanveteraani

6

108

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskaliha

      mee helvettiin.

    • Sedä

      Haluaisitko lähteistää väitteesi, että kasvisruuasta ei saa tarpeellisia ravintoaineita? :) Itse en tunne moista hassua väitettä!

      Syön runsaasti K-vitamiineja sisältäviä vihreitä kasviksia (sattumalta omat lempikasvikseni sisältävät sitä eniten!) ja elimistöni muuttaa niistä sitten K2-vitamiinia :) Kiitos muistutuksesta, taidanpa heittää taas lehtikaalia aamusmoothien sekaan!

    • pohnis1

      Ihan muutoin hyvä, mutta natto(mädätetyt pavut) ovat ylivoimainen K2-vitamiinin lähde. Perehdy asioihin ennen kuin nolaat itsesi.

    • K2-MK7

      Avaus on kovin lapselinen, asenteellinen ja provosoiva, mutta laitetaan hieman asiatietoa aiheesta koskien K-vitamiinia.

      "K-vitamiini – unohdettu ravintoaine osteoporoosin ehkäisyssä ja hoidossa"

      1) "K1-vitamiinin ravitsemuksellisen saannin kohdalla tulisi tavoitella vähintäänkin määrää, joka on väestötutkimuksessa vähentänyt murtumariskiä tuntuvasti eli 250 mikrogrammaa päivässä."

      "Käytännössä tässä suositeltuun K1-vitamiinin saantiin päästään sillä, että syödään annos parsakaalia, lehtikaalia tai pinaattia päivittäin. Myös lehtisalaatin syöminen on hyvin suositeltavaa."

      2) "K2-vitamiinin saannin tulisi olla vähintään 50 mikrogrammaa päivässä."

      "K2-vitamiinin saannista voimme huolehtia kätevästi syömällä hieman Edam-juustoa ja normaalirasvaista viiliä (rasvattomassa viilissä ei K-vitamiinia Fineli-tietokannan mukaan ole ja jogurtissa sitä on vain hyvin vähän). Maitotuotteiden kokonaismäärää ei ole kuitenkaan tarpeen lisätä, sillä kalsiumin saanti on suomalaisilla yleisesti ottaen runsasta."

      "Varfariinia (Marevan ja rinnakkaislääkkeet) verenohennuslääkkeenä käyttävien ei pidä lisätä K-vitamiinin saantiaan omin päin, vaan mahdollisesta lisäämisestä tulee sopia lääkärin kanssa."

      - http://ruohikolla.blogspot.fi/2011/09/k-vitamiinin-unohdettu-ravintoaineo.html

      "Osteoporosis Is Scurvy of the Bone, Not Calcium Deficiency"

      "But if time feels of the essence, then supplementation is one route which could be taken. While the medical profession supplements with calcium and fosomax, in my opinion, a more constructive supplementation regimen could include Vitamin C, Vitamin K2, vitamin D3( in winter months, sun in summer) and boron, silica and magnesium. These are all far more important to preventing fracture and keeping bone healthy than calcium."

      - http://www.greenmedinfo.com/blog/osteoporosis-scurvy-bone-not-calcium-deficiency

      Luuston hyvinvointia ajatellen K2-vitamiinin tulee olla MK-7-muodossa, eli MenaQ7.

      Japanilainen natto on erityisen rikas MenaQ7:n lähde, joskin sitä on saatavissa myös "purkkiin laitettuna". Kiinnostaisi josakin vaiheessa testata nattoa.

      "The traditional Japanese dish Natto is rich in natural menaquinone-7 (Mk-7), and is the most bioavailable and bioactive form of supplemental vitamin K2. MenaQ7 provides natural vitamin K2 as a fermentation extract whereby vitamin K2 is manufactured using bascillus subtilis natto."

      - http://www.menaq7.com/index.php?page=origin

      "There are three forms of vitamin K supplements available today, including synthetic vitamin K1 (phylloquinone), synthetic vitamin K2 as MK-4 (menaquinone), and natural vitamin K2 as MK-7 (menaquinone-7)."

      - http://www.menaq7.com/?page=superiority

      "MenaQ7® provides natural vitamin K2 (MK-7) as a fermentation extract whereby vitamin K2 is manufactured using Bacillus subtilis natto or Bacillus licheniformis (NattoPharma offers both). MK-7 is recognized in scientific literature for providing optimal activity and vitamin K status in the body. "

      - http://www.nattopharma.com/menaq7-natural-vitamin-k2.html

      Alla yksi esimerkki K2-MK7 purkkituotteesta, joka on luonnonmukainen natto-peräinen.

      "Solaray Vitamin K-2 Menaquinone-7 -- 50 mcg - 30 Vegetarian Capsules"

      - http://www.vitacost.com/solaray-vitamin-k-2-menaquinone-7-50-mcg-30-vegetarian-capsules

    • K2-MK7

      Avaaja vaikutta repivän melko keveitä linkki-argumetteja onttojen väitämiensä tueksi.

      "Asiantuntija kookosrasvasta: Ei päivittäiseen käyttöön....Kookosrasvaa on hypetetty enemmän kuin tutkittu, kertoo ravitsemustieteen dosentti Riitta Freese."

      - http://www.studio55.fi/terveys/article/asiantuntija-kookosrasvasta-ei-paivittaiseen-kayttoon/3154212

      "Hyödyttääkö tyydyttyneen rasvan vaihtokauppa?"

      "Näyttää siis siltä, että jos tyydyttynyt rasva vaihtuu monityydyttymättömään riski vähenee, ainakin etenevien väestötutkimuksien mukaan. Jos se vaihtuu hiilariin riski ei vähene, ehkä jopa hiukan lisääntyy."

      - http://www.pronutritionist.net/hyodyttaako-tyydyttyneen-rasvan-vaihtokauppa/

    • Oikeaaoppia

      Kannattaa syödä monipuolisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      124
      3744
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      31
      2799
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2745
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2373
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2254
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      38
      1756
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1126
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1039
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1030
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      994
    Aihe