Näillä mennään.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015032219393507_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015032219393507_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Sama kaksikko on pärjännyt myös matematiikassa samoin arvosanoin.
Poikien matematiikka on vaan aika paljon haastavampaa kuin tyttöjen. Samat arvosanat eivät ole oikein vertailukelpoisia.
Heh heh ! Fysiikkaa, ja kemiaa tarvitaankin tosi paljon politiikassa. Sipilästä olisi enemmän hyötyä yrityselämässä, kuin politiikassa.
Sipilähän on omatekoinen miljonääri myös.
Mutta joo. Mitä tyhmempi, sitä paremmin soveltuu politiikkaan.
Jos ei kyvyt muuhun riitä, niin sitten politiikkaan populistiksi. Ja Suomen tila on nyt sen mukainen.
Niinpä,, populistithan ne onkin paljon asioista päättäneet. Pääministerillä on huonoin todistus tuossa IL vertailussa ja suomen tila on tosiaan sen mukainen.
Merkel ja Thatser oli kemistejä. Räsänen ja Sipilä ovat osittaneet olevansa älykkäitä. He kykenevät hahmottamaan kokonaisuuksia, ymmärtämään syy ja seuraus-suhteita.
Numeroiden hallinta on edellytys sille, että kykenee ymmärtämään talouutta, joka on numeroita.
Arhis oli kieltänyt koulutodistuksensa julkaisemisen. Mitähän salattavaa siellä on.
Kataisella oli tunnetusti kutonen lyhyessä matikassa.
Hänen kaudellaan (vvm pm) valtion velka on tuplaantunut ja lähenee nyt 100 mrd rajaa.
Ja Kataisella 6 mikki matikassa. Sen näkee Suomen tilassa ettei numerot ole hallinnassa.
Tietääköhän Jykä, mikä on miljoonan ja miljardin ero.
Viiden pisteen vinkki. Miljardissa on nollia vähemmän kuin hallituksessa.
Todennäköisest ei kykene hahmottamaan, ainakaan helposti.
Koulutodistuksesta työnantaja vilkaisee lähinnä matikan, fysiikan ja kielten arvosanat. Ne kertovat onko hakija kehityskelpoinen ja soveltuva nykyaijan haasteelliseen työelämään.
Käytännön taidot teoreettisen korkeakoulututkinnon päälle hankitaan sitten vasta työelämässä, joka muuttuu hurjaa vauhtia. Omaksumiskyky on a ja o.
Siispä on aika palata takaisin yliopiston virkaan. Tuolla muutosvauhdilla kun ei koskaan tule mitään valmista..
Aikanaan hallituksen aloittaessa ministeri Katainen puhui paitsi työvoimapulasta niin myös sadasta tuhannesta työpaikasta.
Ikävä vaan, että ne 100 000 työpaikkaa ovat menetettyjä, eivätkä uusia työpaikkoja.