Lämmön siirtyminen varaajasta kierukkaan

Hei,

osaako joku laskea/arvioida seuraavaa:

Nestesäiliössä on 100 litraa 70 asteista nestettä. Säiliössä on rosteriputkesta ( halk. 15 mm ) tehty kierukka. Putken pituus on 6 metriä.

Jos kierukan läpi lasketaan 5 litraa minuutissa 15 asteista vettä, kuinka lämmintä vettä tulee toisesta päästä ulos? Entä jos vettä lasketaan putkestä läpi 10 litraa minuutissa?

Kaikki apu on tervetullutta :)
4323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sinänsä aika helppo tehtävä. Suurin ongelma on putken ulkopuolisen lämmönsiirtokertoimen arviointi. Oletetaan, että teet 6 m putkesta kierukan, jonka korkeus = 20 cm. Kierukkaputken ulkopuolella vesi on likimain paikallaan, joten kyseessä on luonnollinen konvektio. Luonnollista konvektiota hallitsevilla kaavoilla saadaan tällöin ulkopuolen lämmönsiirtokertoimeksi noin hu = 110 W/m^2K (Nusseltin luku Nu = hu*korkeus/lambda = 0,13*(GrPr)^0,25, josta ratkaistaan hu). Sisäpuolen konvektiolle pätee Nu = 0,023*Re^0,8*Pr^0,4 = hs*ds/lambda, jossa Reynoldsin luku Re = 4*(5/60)/(1000*pii*0,013*1,2E-6) = 6800 ja Prandlin luku Pr = 7, joten hs = 58*0,59/0,013 = 2632 W/m^2K (oletettu 1 mm paksuinen seinämä). Putken seinämän kokonaislämmönsiirtovastus on R'kok = 1/(pii*0,013*2632) ln(15/13)/(2*pi*25) 1/(pii*0,015*110) = 0,203 mK/W. Kun 100 litran vesimassasta otetaan lämpöä, se tietenkin jäähtyy, ellei sitä koko ajan lämmitetä. Arvataan kierukan ulkopuolella veden keskilämpötilaksi ½*(70 68) = 69c. Laskentakaava veden lämpötilan muuttumiselle X metriä pitkässä putkessa on: T(x) = Tu (Tsis - Tu)*exp[-x/(m*c*R'kok), jossa massavirta m = 5/60 = 0,0833 kg/s, ominaislämpö c = 4190 J/kgK, Tu = 69c ja Tsis = 15c, Sijoitetaan x = 6 metriä ja saadaan veden ulostulolämpötilaksi T(6) = 19,4c. Kierukan tehoksi tulee noin 1,5 kW ja jos sitä käytetään esimerkiksi 10 min, niin varaajan vesi jäähtyy 10*60*1500/(100*0,98*4190) = 2,2c eli suunnilleen sen arvaamani 2 astetta.

Jos vesimäärä on 10 litraa/min, niin T(6) = 17,3c ja teho 1,6 kW.

Helpointa kai olis vaan kokeilla :) Tässä laskelmassa tuo hu:n arviointi on kriittisin vaihe.

Äänestä
  • T(x) = Tu (Tsis - Tu)*exp[-x/(m*c*R'kok)]

    Äänestä

  • Mulla oli tuossa iso virhe: Nu = hu*korkeus/lambda = 0,13*(GrPr)^0,25, pitäis olla Nu = hu*korkeus/lambda = 0,13*(GrPr)^0,33 (vaan eipä tuota kukaan huomanna). Vaikutus on aika iso, nimittäin hu:n arvoksi tuleekin noin 110:n asemasta noin 600 W/m^2K ja loppulämpötilaksi 19,4c:n asemasta 32,8c ja tehoksi 6,3 kW. Että silleen...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


lämmittäjä kirjoitti:

Hei,

osaako joku laskea/arvioida seuraavaa:

Nestesäiliössä on 100 litraa 70 asteista nestettä. Säiliössä on rosteriputkesta ( halk. 15 mm ) tehty kierukka. Putken pituus on 6 metriä.

Jos kierukan läpi lasketaan 5 litraa minuutissa 15 asteista vettä, kuinka lämmintä vettä tulee toisesta päästä ulos? Entä jos vettä lasketaan putkestä läpi 10 litraa minuutissa?

Kaikki apu on tervetullutta :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu