Probabilistinen ongelma

Katselin vaalitenttiä illalla ja mieleeni juolahti ongelma, jota en osannutkaan ratkaista, joten heitetäänpä ilmoille. Tilanne oli seuraava: Kahdeksan tentattavaa istui ringissä ja kaikille annettiin satunnaisesti kirjekuoressa yksi (1/8) valokuva jostain kahdeksasta tentissä paikalla olevasta henkilöstä ja kahdelle sattui oma kuva.

Ongelma: Mikä on tapahtuman todennäköisyys? Mikä on odotusarvo oman kuvan saavien henkilöiden määrälle? Entä yleinen tapaus?
553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Todennäköisesti valmis kaava on olemassa. Yksittäin voidaan yrittää laskea tapaus että kukaan ei saa omaa kuvaansa. Ensimmäisellä henkilöllä se on 7/8. Toisella jakautuu kahtia: tapaus että ensimmäinen henkilö ei saanut myöskään toisen kuvaa eikä toinen omaansa: (6/8)x(6/7) plus todennäköisyys että ensimmäinen sai toisen kuvan: 1/8. Jne eli monimutkaiseksi menee.

Likiarvo saadaan olettamalla että kuvia on ääretön määrä niin että kutakin on 1/8. Silloin voidaan soveltaa binomijakaumaa. Silloin todennäköisyys että kukaan ei saa omaa kuvaansa on (7/8)^8 = 0,34.

Äänestä
  • Rencontressa etsitään todennäköisyyttä, että ainakin joku saa oman kuvansa. Tuossa kai kysyjä haluaa todennäköisyyden, että tasan kaksi saa oman kuvan.

    Äänestä

Kiitos ratkaisuun johtaneista vinkeistä. Ongelmalliseksi muodostui juurikin niiden permutaatioiden määrän laskeminen, jossa kuudelle ei satu omaa kuvaa.

Tn("8:sta 2 saa oman kuvan") = 8C2*265 / 8!, jossa 265 on luntattu Rencontre'n luku. Pikakaava oli myös annettu: Tn("n:stä k saa oman kuvan") = e^(-1) / k!, kun n > 6.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Halla-Aho kirjoitti:

Katselin vaalitenttiä illalla ja mieleeni juolahti ongelma, jota en osannutkaan ratkaista, joten heitetäänpä ilmoille. Tilanne oli seuraava: Kahdeksan tentattavaa istui ringissä ja kaikille annettiin satunnaisesti kirjekuoressa yksi (1/8) valokuva jostain kahdeksasta tentissä paikalla olevasta henkilöstä ja kahdelle sattui oma kuva.

Ongelma: Mikä on tapahtuman todennäköisyys? Mikä on odotusarvo oman kuvan saavien henkilöiden määrälle? Entä yleinen tapaus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu