Supermaapallo

tähtientarkkailija

Ovat laskeskelleet aurikokunnalla olleen superplaneetan aurinkokunnan alkuaikoina!
Ennen aikojen alkua maapallo,merkiuris, venus ja mars lienevät olleet yhdessä kasassa, sillä Tyynellä Valtamerellä on pohjanmuodoissa nuitten toisten kokoisia ympyränmuotoisia pohjanmuotoja. Lieneekö viimeisimpänä maasta irrronnut kuu, jonka muodostuman länsilaita sijoittuu Mariaanien haudan kohdalle. Ko planeettojen liikemääristä voisi laskea esimerkiksi superplaneetan ympyrän muotoisen radan säteen. Irtoamiset lienevät sattuneet elliptisen radalla aurinkoa lähimpänä ollessa, kun alkanut etääntymään auringosta.

16

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tähtientarkkailija

      Heenokin kirjassa on maininta, että joku planeetta ei ollut suostunut lähtemään taivaalle! Lieneekö tuo ollut Kiinan kohdalla, jonka rannikko on ympyrän kaaren muotoinen. Sen paikka olisi ilmeisesti ollut pikkuplaneetojen kohdalla.

    • HawkStephensfink
    • Mielenkiintoinen on sekin laskennallisesti vahva teoria kun iso taivaankappale mötkähti taivaalta alkumaapalloon. Siitä tuli kuu.

      • todistaako tuota mötkähtämistä jotenkin Kuun pinnan muoto? Sehän on takapuolelta täysin erilainen. Sen ainakin todistanee, että ei ole pyörinyt akselinsa ympäri aikoihin, tuskin koskaan.


      • DoQu kirjoitti:

        todistaako tuota mötkähtämistä jotenkin Kuun pinnan muoto? Sehän on takapuolelta täysin erilainen. Sen ainakin todistanee, että ei ole pyörinyt akselinsa ympäri aikoihin, tuskin koskaan.

        Minun tähtitieteelliset tietoni ovat niin vähäiset, että mieluummin tässäkin kuun muodostumisen historiassa tukeudun ammattilaisten arvioihin.

        Ursan kirjoja voinet lainata ainakin liittymällä Tähdet ja Avaruuslehden tilaajaksi. Varmasti tähtitieteen prof. Esko Valtaojalla on perusteltua tutkimustulosta.


      • HawkStephensfink

      • DoQu kirjoitti:

        todistaako tuota mötkähtämistä jotenkin Kuun pinnan muoto? Sehän on takapuolelta täysin erilainen. Sen ainakin todistanee, että ei ole pyörinyt akselinsa ympäri aikoihin, tuskin koskaan.

        Kuu pyörii akselinsa ympdäri, se vuoksihan me näemme siitä vain toisen puolen. Pyörimisaika on sama kuin Kuun kiertoaika Maan ymäri.

        Kuun toinen puoli on erilainen, koska siellä on paljon enemmän kraatereita (kivet ovat osuneet helpommin Maasta kauempana olevaan Kuun osaan). Muuta eroa ei ole.


      • metteingeborg kirjoitti:

        Kuu pyörii akselinsa ympdäri, se vuoksihan me näemme siitä vain toisen puolen. Pyörimisaika on sama kuin Kuun kiertoaika Maan ymäri.

        Kuun toinen puoli on erilainen, koska siellä on paljon enemmän kraatereita (kivet ovat osuneet helpommin Maasta kauempana olevaan Kuun osaan). Muuta eroa ei ole.

        se on kuule parempi kun sinä et sössötä mitään.



      • metteingeborg kirjoitti:

        Kuun pyörähdysaika akselinsa ympäri on lukkiutunut samaksi kuin sen kiertoaika Maan ympäri (sideerinen kuukausi). Siten Kuusta on aina sama puoli Maata kohti. Wikipedia)

        Kuun Maahan näkymättömällä puolella on runsaasti kraattereita ja harvassa tummia basalttitasankoja, niin sanottuja ”meriä” Kuvassa Kuun toinen puoli.

        http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2a/Moon_PIA00304.jpg/640px-Moon_PIA00304.jpg

        vaikka sinä minusta tykkäätkin...

        Niin elä höpötä joutavia.


    • lyinvrin

      Anteeksi.Luin spermapallo.

      • HawkStephensfink

        :) Taisi olla illan paras...


    • Joskus ihmiset tutkivat uusia maailmoja,ja ihmiskunta leviää muuallekin tältä pallolta.En tiedä mitään kiehtovampaa kuin,miettiminen että minkälaisia maailmoja ja minkälaista elämää on jossain tuolla äärettömässä avaruudessa.

      • HawkStephensfink

        Samaa mieltä!


      • aikalainen

        On vaarallista ihmisen pääsy toisille planeetoille jossa on elämää, koska ihminen on ainut pahuus maailmankaikkeudessa.
        Onneksi, ihmikunnan syyt ja seuraukset, jihtavat sen itsetuhoon, ennenkuin se pääsee plabneetoille jossa on elämää


    • ressu1

      aloitus on täyttä pseudotieteellistä paskaa.....maa ei ole muodotunut yhdestä kappaleesta marsin venuksen tai merkuriuksen kanssa...kuu on syntynyt törmäyksessä...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      116
      6176
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      60
      5119
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      65
      4242
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3819
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      11
      3604
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      119
      3151
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2536
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2479
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      65
      2226
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      24
      1572
    Aihe